14.05.2016, 18:45
TASRTASRchocho

Maďarskí hokejisti urobili dôležitý krok k záchrane v elitnej kategórii MS. V sobotňajšom dueli B-skupiny zdolali Bielorusov 5:2 a odsunuli ich na zostupovú ôsmu priečku. Ak by prehrali, po roku by sa vrátili späť do A-skupiny I. divízie MS. Duel viedol v pozícii hlavného rozhodcu Slovák Jozef Kubuš.

Víťazstvo Maďarov veľmi emotívne prežívali aj fanúšikovia na tribúnach. Nechýbali ani slzy šťastia.

Maďari zaznamenali víťazstvo na svetovom šampionáte po vyše 77 rokoch. Naposledy sa z triumfu na MS tešili 3. februára 1939, keď vo Švajčiarsku zdolali Belgicko 8:1.

Pre sobotňajších súperov budú mať záverečné stretnutia proti organizátorom budúcoročných MS, ktorí nemôžu vypadnúť, mimoriadne dôležitý charakter. Ak Maďari zdolajú v pondelok o 19.15 SELČ Nemecko za tri body, bez ohľadu na výsledok utorňajšieho duelu Bieloruska s Francúzskom (15.15 h) sa zachránia.

B-skupina (Petrohrad)
      Maďarsko - Bielorusko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
      Góly: 6. G. Nagy (Kóger, Sarauer), 11. J. Vas (Sarauer), 31. Sebők (Szirányi), 34. Galló (Sofron, Szirányi), 60. J. Vas - 13. Platt (Stepanov), 27. Gavrus (Kovyršin, Stepanov). Rozhodovali: KUBUŠ (SR), Wehrli (Švaj.) - Ritter (USA), Suominen (Fín.), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 2:0, 4539 divákov
      zostavy:
      Maďarsko: Rajna – Szirányi, Wehrs, Dudas, Sagert, Stipsicz, M. Vas,  Mestyán – Galló, Bartalis, Sofron - Benk, J. Vas, K. Nagy - G. G. Nagy, Kóger, Sarauer - Kovács, Sebők, Magosi - Erdély
      Bielorusko: Lalande (34. Kovaľ) – Ďukov, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkeľ, Šinkevič, Ustinenko – S. Kosticyn, Pavlovič, A. Kosticyn – Platt, Stas, Linglet – Gavrus, Kovyršin, Stepanov - Drozd, Kitarov, Demkov

Bielorusi nastúpili na zápas bez prvého centra Alexeja Kaľužného a v bránke s Kevinom Lalandom, ktorému sa vôbec nevydaril. Inkasoval už v 5. minúte z druhej strely, keď ho z priestoru medzi kruhmi prestrelil G. Nagy. Bielorusom v prvej tretine veľa toho nevyšlo a v 11. minúte si zrazili strelu Jánosa Vasa do vlastnej siete. Dočkali sa síce zníženia, ale pohybovú aj streleckú prevahu nezefektívnili.

Zato Maďari vyťažili z minimálnej produkcie maximum a po vyrovnávajúcom góle Gavrusa súpera vytrvalou hrou "zničili". Zlepšili pohyb aj kombináciu, teda aspekty, v ktorých na uplynulých súperov nestačili. V 31. minúte ich dostal do vedenia Sebők a o tri minúty neskôr zvýšil na 4:2 na Galló. Lalande prenechal miesto v bránke Kovaľovi, no Bielorusom to potrebný impulz nedodalo. V tretej tretine ich súper do ničoho nepustil, po góle do prázdnej bránky a víťazstve 5:2 tak zamotal boj o záchranu.

hlasy po zápase /zdroj: IIHF/

Rich Chernomaz, tréner Maďarska: "Naplnili sa naše nádeje, stále máme šancu na záchranu. Uvidíme, ako zvládneme duel proti Nemecku a ako sa Bielorusi popasujú s Francúzskom. Máme šancu, už len vzhľadom na to, ako skvele sme zvládli tento kľúčový zápas."

Dave Lewis, tréner Bieloruska: "Medzi tohtoročnými a vlaňajšími mužstvami sú obrovské rozdiely a dnešný výsledok nám to dokázal. Musíme zlepšiť veľmi veľa vecí, predovšetkým tímovú hru a brankársky post."

01 - Modified: 2024-04-25 15:05:06 - Feat.: - Title: Bielorusko tvrdí, že zmarilo útok dronov z Litvy. Vilnius to označil za nezmysel 02 - Modified: 2024-04-25 14:07:07 - Feat.: - Title: Bielorusko tvrdí, že zabránilo dronovým útokom z Litvy. Vilnius to odmieta 03 - Modified: 2024-04-25 12:08:24 - Feat.: - Title: Europoslanci v uznesení vyjadrili obavy o stav demokracie v Maďarsku 04 - Modified: 2024-04-24 19:18:50 - Feat.: - Title: Nitra je novým majstrom hokejovej Tipos extraligy. Porazila Spišskú Novú ves a získala titul 05 - Modified: 2024-04-24 12:30:58 - Feat.: - Title: V Maďarsku sprísnili homofóbny zákon. Provládne médiá kritizujú aj lego v dúhových farbách
25. apríl 2024 18:19