Dramatická kolízia a veľkolepý záver. 18-ročný zázrak prepisuje históriu F1

15.05.2016, 16:20

Holandský pilot Max Verstappen zažil rozprávkový debut v monoposte Red Bull. Hneď pri svojom prvom štarte v novom tíme triumfoval na Veľkej cene Španielska v Barcelone a vo veku 18 rokov, 7 mesiacov a 15 dní sa stal historicky najmladším víťazom pretekov F1. Na druhom mieste skončil Fín Kimi Räikkönen na Ferrari, pódium doplnil jeho tímový kolega Nemec Sebastian Vettel.

Štart vyšiel lepšie víťazovi úvodných štyroch veľkých cien Nicovi Rosbergovi, ktorý sa hneď na začiatku dostal pred svojho tímového kolegu z Mercedesu Lewisa Hamiltona, ale o tri zákruty ďalej prišlo k nečakanému incidentu. Hamilton sa snažil opäť dostať na prvé miesto, ale Rosberg ho zavrel, na čo vyšiel víťaz kvalifikácie z trate a po tvrdom náraze vyradil z pretekov oba monoposty Mercedesu.

Po reštarte boli na čele jazdci Red Bullu, ktoré stíhal Carlos Sainz mladší z Toro Rosso a dvojica jazdcov na Ferrari. Räikkönen a Vettel boli rýchlejší, Sainza predbehli a mohli začať bojovať o najvyššie pozície.

Trať v Barcelona je všeobecne známa tým, že sa na nej ťažko predbieha, čo sa aj potvrdilo. Diváci boli po divokom začiatku v ďalších kolách svedkami taktickej bitky, o pozíciách na čele rozhodovali hlavne zastávky u mechanikov. Z tejto situácie ťažil v Red Bulle debutujúci Verstappen, ktorý sa vďaka inej stratégii na dlhšiu dobu usadil na prvom mieste. O premiérové víťazstvo v aktuálnej sezóne bojovali až do samotného záveru štyri monoposty.

Chlieb sa začal lámať necelých desať kôl pred koncom. V 59. kole zaútočil Ricciardo v súboji o tretie miesto na Vettela, ale Nemec udržal veľmi tesný súboj aj v nasledujúcich kolách. Dve kolá pred koncom mal Ricciardo smolu, prišiel o možnosť pódia po defekte na zadnej pneumatike. Do cieľa nakoniec prišiel ako prvý Verstappen, ktorý sa postaral o obrovskú senzáciu, pódium doplnili jazdci Ferrari, druhý skončil Räikkönen a tretí Vettel.

01 - Modified: 2024-03-03 17:30:00 - Feat.: - Title: Obroda kultovej značky aj „vyhodený“ vyzývateľ. Nová sezóna F1 nebude len o Verstappenovi (Analýza) 02 - Modified: 2024-03-02 16:51:13 - Feat.: - Title: Verstappen odštartoval sezónu F1 triumfom v Bahrajne, Red Bull získal double 03 - Modified: 2024-02-03 19:08:50 - Feat.: - Title: Splnil som si detský sen, povedal Hamilton po prestupe do Ferrari 04 - Modified: 2024-02-02 09:48:19 - Feat.: - Title: Akcie Ferrari narástli na historické maximum. Dôvodom je prestup Hamiltona 05 - Modified: 2024-02-01 15:07:04 - Feat.: - Title: Hamiltonov prestup do Ferrari? Jedna z naj „peciek“ v celej histórii F1. Láka ho ôsmy titul, tvrdí expert
16. apríl 2024 16:24