Futbalisti ÍrskaReuters

Íri zamiešali karty. V závere zápasu proti favoritovi si vybojovali postup

22.06.2016, 23:08

Írski futbalisti triumfovali v stredajšom večernom stretnutí v Lille nad Talianmi 1:0 a dosiahli tak víťazstvo potrebné na postup do osemfinále majstrovstiev Európy na základe tabuľky tretích tímov. Spasiteľom Írska sa v 85. minúte stal Robbie Brady.

Taliansko malo už pred tretím duelom zaistené prvé miesto v základnej E-skupine i priamu osemfinálovú miestenku. V play off narazí 27. júna o 18.00 h v St. Denis na dvojnásobného obhajcu titulu Španielsko. Írsko 26. júna o 15.00 h v Lyone vyzve domáce Francúzsko.

V súbežne hranom zápase Belgičania zdolali Švédov rovnako najtesnejším rozdielom a medzi elitnú šestnástku sa dostali z druhej priečky.

Írsko na úvod remizovalo so Švédskom (1:1), potom podľahlo Belgicku (0:3). Taliansko si v predchádzajúcich vystúpeniach poradilo s Belgickom (2:0) aj Švédskom (1:0).

E-skupina, 3. kolo:
      Taliansko - Írsko 0:1 (0:0)
      Gól: 85. Brady, rozhodovali: Hategan - Sovre, Gheorghe (všetci Rum.), ŽK: Sirigu, Barzagli, Zaza, Insigne - Long, Ward
      Zostavy:
      Taliansko: Sirigu - Barzagli, Bonucci, Ogbonna - Motta - Bernardeschi (60. Darmian), Sturaro, Florenzi, De Sciglio (81. El Shaarawy) - Zaza, Immobile (74. Insigne)
      Írsko: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy (77. Hoolahan), Brady - Murphy (70. McGeady) - Long (90. Quinn)

Obidva tímy hneď v úvode ukázali, že v osobných súbojoch súperovi žiadnu loptu nedarujú zadarmo. Talianski obrancovia sa dopustili zopár chýb v rozohrávke, tie však Íri nedokázali potrestať.

Prvú vážnejšiu šancu malo Írsko v 9. minúte, strela Hendricka ľavačkou spoza šestnástky len o centimetre minula žrď Sirigua, ktorý v stredu dostal prednosť pred Buffonom. Íri sa vysokým tempom a napádaním prepracovali k rohovému kopu v 21. minúte, proti prudkej hlavičke Murphyho sa vytiahol Sirigu.

O desať minút neskôr vyskúšali roh na krátko, ale po kvalitnom centri si v zakončení neporozumeli Duffy s Longom. Taliani zahrozili až v závere úvodného dejstva, keď tesne vedľa vypálil Immobile.

Taliani nechali svoju prvopolčasovú letargiu v kabíne, zatiaľ čo u Írov sa prejavil mierny úbytok síl, keďže prevahu si pred prestávkou zabezpečili fyzicky náročným futbalom. V 53. minúte mal Zazov volej po prihrávke De Sciglia takmer gólové parametre.

V talianskom pokutovom území zaskočil Coleman ľahkovážneho Mottu, no lopta z jeho kopačky neprešla na bránku. V 77. minúte mohol rozhodnúť čerstvý Insigne, ktorého technickú strelu však zastavila žrď Randolpha.

Šesť minút pred koncom nastal ešte väčší skrat v defenzíve Talianska, striedajúci Hoolahan odzbrojil Bonucciho, ale zlyhal vo vyloženej príležitosti. Vytúženého zásahu sa Írsko zásluhou vytrvalej bojovnosti dočkalo v 85. minúte, keď Sirigua hlavičkou prekonal Brady. Loptu mu na hlavu posadil Hoolahan, ktorý tak odčinil svoje niekoľko sekúnd staré zaváhanie.

** - postup do osemfinále na základe tabuľky tretích tímov

01 - Modified: 2017-05-18 06:37:27 - Feat.: - Title: Ladislav Borbély v Tak Určitee: Som presvedčený, že s Anglickom neprehráme 02 - Modified: 2016-07-12 16:19:12 - Feat.: - Title: Tréner Nemcov prekonal sklamanie. Reprezentáciu povedie aj naďalej 03 - Modified: 2016-07-12 05:38:17 - Feat.: - Title: Na šampionáte bol hviezdou, teraz ho chcú špičkové kluby: Nie je na predaj, odkazuje spolumajiteľ West Hamu 04 - Modified: 2016-07-11 22:19:26 - Feat.: - Title: Dôvody titulu? Ronaldo či neznámy náhradník 05 - Modified: 2016-07-11 21:37:32 - Feat.: - Title: V Portugalsku vypukol po výhre druhý Silvester
28. apríl 2024 03:18