Ešte nikdy nečelili olympijské hry tak vysokému riziku útoku zo strany džihádistov. Rio de Janeiro je pre Islamský štát obrovským lákadlom, navyše to nie je pre športovcov jediná hrozba. V Riu sú na dennom poriadku únosy a ozbrojené prepadnutia. Aj preto olympiádu chráni 85 000 brazílskych policajtov a vojakov.
Napriek všetkým možným bezpečnostným opatreniam (najväčším v histórii olympijských hier) sa podľa informácií denníkov Daily Mirror a Daily Mail rozhodli Briti neponechať nič na náhodu. Ich športovcov strážia v civile oblečení členovia jednotky SAS.
Títo vojaci patria k svetovej elite. Sláva Special Air Service sa šíri už od 2. svetovej vojny, kedy v Afrike v tyle nepriateľa ničili nemecké a talianske letiská. Legendárnym sa stal ich zásah v roku 1980 na iránskom veľvyslanectve v Londýne, obsadenom teroristami. V Perzskom zálive v roku 1991 malé úderné jednotky operovali v irackom tyle a zničili desiatky rakiet Scud.
V súčasnosti pôsobí SAS ako najelitnejšia britská protiteroristická jednotka, sú nasadení v Afganistane, Iraku, Sýrii a ďalších krajinách, v skratke na "horúcich miestach". O ich operáciách sa toho ale príliš nevie, sú prísne tajné.
Rovnako tak sa toho nevie príliš o ich nasadení v Riu. Podľa Daily Mirror je v nemenovanej stredoamerickej krajine pripravená úderná jednotka SAS, ktorá je pripravená kedykoľvek vyletieť do Brazílie na pomoc svojim kolegom, ktorí už v Riu sú.
"Riziko útoku je vysoké a existujú o ňom informácie"
Podľa Chrisa Ryana fakt, že príslušníci SAS sú priamo v Riu ukazuje, že "riziko nejakého útoku počas olympijských hier je veľmi vysoké a že existujú o tejto hrozbe informácie." Ryan je jedným z najznámejších členov SAS, ktorí vyšli po skončení služby z anonymity.
V roku 1991 bol členom oddielu "Bravo Two Zero" vyhľadávajúceho rakety Scud. Briti boli však prezradení a obkľúčili ich Iračania. Traja muži SAS zomreli, štyria boli zajatí. Len Ryan dokázal uniknúť, keď ušiel pešo 300 km na sýrske hranice. Počas pochodu musel piť zamorenú vodu a schudol viac ako 16 kilogramov.
Bezpečnostní experti majú strach z opakovania scenára z roku 1972, kedy osem členov palestínskej teroristickej organizácie Čierny september zabilo 11 izraelských športovcov počas ich únosu a pri zbabranej záchrannej akcii nemeckej polície.
Zdroj Daily Mirror povedal, že "určité množstvo dôstojníkov SAS je v tíme Veľkej Británie v Riu už tri alebo štyri týždne. Pokiaľ dôjde k závažnej situácii, môžu pracovať s brazílskymi jednotkami a ponúknuť pomoc." Podľa zdroja brazílska vláda vie, že SAS je na ich území. "Sú prví, kto by mohol v olympijskej dedine zasiahnuť. A ak budú vo vhodnej situácii, budú sa môcť s problémom vysporiadať."
Podľa Ryana, ktorý teraz pracuje ako bezpečnostný expert, SAS tiež chráni britských športovcov: strážia cesty, kadiaľ jazdia, ich autá a aj ubytovanie. "Nebol by som prekvapený, keby spolupracovali s Batalhao de Operacoes Policiais Especiais - špeciálna jednotkou vojenskej polície, ktorá operuje aj vo favelách. Sám som s nimi pracoval a sú veľmi dobrí. Dokážu sa vysporiadať so situáciami, v ktorých sú rukojemníci, s možnými únosmi a aj s tým najhorším, čo sa môže stať - teda teroristickým útokom."
Ministerstvo SAS nekomentuje
Sami britskí športovci nevedia, že muži, ktorí sa okolo nich pohybujú, sú elita z SAS. "Nepotrebujú to vedieť. Nie je dôvod sa im ísť predstaviť," dodal Ryan. Britské ministerstvo obrany na otázky k SAS len odpovedalo: "Činnosť špeciálnych jednotiek nekomentujeme."
85 000 policajtov a vojakov chrániacich hry predstavuje bezprecedentné nasadenie bezpečnostných zborov, je to viac ako dvojnásobný nárast oproti olympiáde 2012 v Londýne. Minulý mesiac polícia zatkla 10 ľudí, ktorí v Brazílii sľúbili vernosť IS a plánovali útok.
Vlani v novembri, krátko po útokoch v Paríži, dvadsaťdvaročný francúzsky džihádista Maxime Hauchard na Twitter napísal: "Brazília, si náš ďalší cieľ." Vtedy si správy médiá nevšimli. Brazílske tajné služby však hrozbu brali a berú veľmi vážne a potvrdili v apríli 2016 jej autenticitu. Hauchard, ktorý je známy ako kat IS, bol zapojený napríklad do novembrovej vraždy amerického zajatca Petra Kassiga a skupiny Sýrčanov.
"Brazílske tajné služby budú riziko útoku podceňovať, pretože tu nikdy k niečomu podobnému nedošlo," povedal televízii CBC v apríli Paulo Storani, bývalý kapitán špeciálnych policajných jednotiek v Riu de Janeiro, teraz bezpečnostný konzultant a profesor. Podľa neho krajina neinvestovala dostatočné množstvo peňazí do technológií a vybavenia. Brazília je tak "extrémne zraniteľná" na podobné útoky, ktoré IS vykonal v Paríži a Bruseli.
Výbuchy a stratená guľka
Že je situácia po štarte hier napätá, potvrdilo aj niekoľko incidentov, ktoré sa stali ani nie počas prvých 24 hodín. Brazílski pyrotechnici v sobotu pri trase olympijského preteku cestných cyklistov kontrolovaným výbuchom zlikvidovali podozrivý batoh. A už počas otváracieho ceremoniálu boli s pomocou robotov pri volejbalovej aréne odpálené dva podozrivé predmety.
Svedkovia hlásili v sobotu popoludní, že tlačovým strediskom pre jazdecké športy preletela guľka. Príslušník vojenskej polície zastrelil pri štadióne Maracana muža, ktorý okrádal turistov. Niekoľko hodín predtým prepadli traja zlodeji 51-ročnú ženu. Keď sa dala na útek, strelili jej do hlavy a zabili ju.
Olympijské hry rozhodne nezažívajú pokojný začiatok športového sviatku.