Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2016, 00:00

Sú majstrami sveta, no hrozí im kolaps

Najúspešnejší kolektívny šport nespĺňa podmienky na štátnu dotáciu.

Jozef Stümpel
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Tri tituly majstrov sveta, dve strieborné a šesť bronzových medailí zo svetových šampionátov. To je unikátna bilancia hokejbalu – najúspešnejšieho kolektívneho športu na Slovensku. V budúcom roku mu však hrozí kolaps.

Šport, ktorý svojou účasťou na vrcholových podujatiach preslávili aj hviezdni hokejisti z NHL ako Pavol Demitra či súčasný prezident hokejbalovej únie Jozef Stümpel, totiž zrazu nemá nárok na štátnu dotáciu. A to napriek svojim úspechom a skutočnosti, že hokejbalisti sa počtom aktívnych členov vyrovnajú hráčom ľadového hokeja. Dôvodom je od januára 2016 platný nový zákon o športe a uplatňovanie nových podmienok na získanie štátnej dotácie.

„Nie sme olympijským športom a hokejbal nefiguruje ani v organizácii Sport Accord. Hrozí, že reprezentácie nebudú môcť obhajovať úspechy na medzinárodnej scéne,“ povedal pre HN Róbert Košťál, generálny sekretár Slovenskej hokejbalovej únie.

Boj o státisíce eur
Faktom je, že pred začiatkom platnosti zákona nemali hokejbalisti žiadne problémy zo získaním štátnej podpory. Na tento rok získali dokonca najvyššiu dotáciu vo svojej doterajšej histórii – necelých 380-tisíc eur.

„Bez týchto peňazí sú ohrozené štarty reprezentácie, na minimum sa zníži podpora ligových súťaží či mládeže,“ uviedol prezident únie Jozef Stümpel. Majstrovstvá sveta seniorov sú v budúcom roku v susednom Česku a podľa neho sa môže stať, že na šampionát pôjdu iba hráči, ktorí si zaplatia všetky súvisiace náklady.

„Horšie by bolo, ak by sa majstrovstvá konali vo Švajčiarsku, prípadne ako v minulosti, v Severnej Amerike. Na to by sme peniaze v roku 2017 našli veľmi ťažko,“ hovorí majster sveta z Göteborgu 2002. O problémoch hokejbalistov vie aj sekcia štátnej starostlivosti o šport ministerstva školstva a spolu s hokejbalistmi sa snaží nájsť riešenie.

„Po zmene podmienok dnes nemáme nárok na zákonom zaručenú dotáciu. Môžeme len podať žiadosť, uviesť dôvody, prečo o ňu žiadame a budeme čakať na odpoveď ministerstva,“ konštatuje Košťál. Podľa neho je nereálne, že by od štátu vybojovali sumu podobnú tým, ktoré získavali v posledných rokoch. „Nechcem konkretizovať, s čím by sme boli spokojní. V každom prípade budeme v budúcom roku v problémoch,“ tvrdí generálny sekretár.

Záchrana? Ľadový hokej
Jedinou možnosťou hokejbalovej únie, ako získať späť štátne dotácie na chod svojho športu, je začlenenie pod Slovenský zväz ľadového hokeja.

Pomôcť k tomu by mohla aj skutočnosť, že prezident hokejbalistov Jozef Stümpel je od júna aj členom Výkonného výboru hokejového zväzu. „Snažíme sa v tejto veci o stretnutie s novým prezidentom Martinom Kohútom a výkonným riaditeľom. Dúfam, že príde k nemu čo najskôr a podarí sa nám začleniť pod hokejový zväz,“ uviedol Stümpel.

Podľa neho je už isté, že v tomto roku sa tento krok nepodarí zrealizovať a objasňuje aj príčiny, prečo nedokázali problém vyriešiť v priebehu deviatich mesiacov tohto roka. „Na hokejovom zväze sa menili ľudia, mali veľa roboty s inými vecami a hokejbal nebol pre nich priorita. Máme pritom veľa členov a budeme sa snažiť obhájiť svoje záujmy,“ hovorí Stümpel, ktorý je okrem funkcionárskych aktivít aj hráčom nováčika hokejovej extraligy z Liptovského Mikuláša.

Prízvukuje, že hokejbal je ideálnym doplnkovým športom aj pre mnohých hokejistov a existuje niekoľko prípadov, keď sa z priemerných hokejistov stali úspešní reprezentanti v hokejbale. „Rok 2017 už je stratený, preto musíme robiť všetko pre to, aby sme už v budúcich rokoch o štátnu dotáciu neprišli,“ dodal Stümpel.

Najväčšie úspechy slovenského hokejbalu

Majstrovstvá sveta mužov
zlato 1999, 2013 a 2015
striebro 1998 a 2005
bronz 1996, 2001, 2003, 2007, 2009 a 2011

Majstrovstvá sveta žien
zlato 2013
striebro 2007, 2009 a 2013
bronz 2015

Majstrovstvá sveta do 20 rokov
zlato 2004, 2014 a 2016
striebro 2002, 2006 a 2008
bronz 2000 a 2010

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.