Dominika CibulkováTASR

Cibulková má titul z Turnaja majsteriek. A dva milióny

30.10.2016, 23:00
(vtr)(vtr)
Slovenka sa stala senzačnou víťazkou. Vo finále zdolala svetovú jednotku Angelique Kerberovú.

Zdolať najlepšiu tenistku sveta v poslednom zápase sezóny a vďaka tomu vyhrať najlukratívnejší turnaj planéty. To včera dokázala Dominika Cibulková, ktorá sa stala senzačnou šampiónkou na koncoročnom Turnaji majsteriek – WTA Finals 2016. Vo finále si suverénne poradila so svetovou jednotkou Angelique Kerberovou 6:3, 6:4 a dosiahla najväčší úspech vo svojej vyše desaťročnej kariére. „Štartovať prvýkrát na Turnaji majsteriek a vyhrať celý turnaj – to je ako sen. Je to najšťastnejší moment v mojom živote,“ uviedla v pozápasovom rozhovore Cibulková. Vďaka titulu sa dnešnom vydaní svetového rebríčka posunie o tri miesta – na najvyššiu pozíciu v kariére, na 5. miesto.

Slovenka s jackpotom
Výnimočný týždeň elitnej slovenskej tenistky potvrdzuje aj rekordná výhra, ktorú si zo Singapuru odnáša. Ide presne o 2,05 milióna dolárov pred zdanením. Na porovnanie, za celých desať mesiacov tohto roka zarobila na prémiách na 23 tenisových turnajoch spolu 1,89 milióna. Čiže Cibulkovej stačilo len osem dní v Singapure na to, aby prekonala príjmy za celú sezónu. Pritom samotný štart na Turnaji majsteriek 27-ročnej Slovenke nevyšiel – v prvom súboji červenej skupiny prehrala práve s Kerberovou, v druhom nestačila na Madison Keysovú. „Nebolo ľahké pozviechať sa po úvodných dvoch prehrách. Nehrala som zle, len mi chýbal kúsok šťastia. Dnes sa šťastena v závere priklonila na moju stranu,“ skonštatovala víťazka WTA Finals 2016. Jej meno sa tak pridalo do menoslovu víťaziek, ktorými v minulosti boli také hráčky ako Navrátilová, Grafová, Selešová, Hingisová, Clijstersová či Serena Williamsová.

Vyťaží aj od sponzorov
Okrem rekordnej finančnej prémie a bodov do svetového rebríčka bude mať titul na Turnaji majsteriek vplyv aj na Cibulkovej príjmy od sponzorov. Pre HN to potvrdil popredný tenisový manažér Karel Tejkal – ten bol pred piatimi rokmi v tíme šampiónky Turnaja majsteriek z roku 2011 Petry Kvitovej. „Účasť a, pochopiteľne, aj víťazstvo má nadväznosť na sponzorov. Keď sa rokuje o budúcich marketingových kontraktoch, tak výsledok z WTA Finals má veľkú váhu,“ skonštatoval Tejkal. Zaujímavé bude sledovať, kedy a čím sa zaplní nový marketingový priestor, ktorý Cibulková „zaviedla“ zhruba pred mesiacom. Ide o bielu čelenku, na ktorej bolo zatiaľ takmer neviditeľné logo.

Uragán na kurte
Do samotného úspešného finále vstúpila Cibulková ako uragán. Po desiatich minútach už viedla 3:0 v prvom sete a na jeho získanie jej stačila polhodina hry. V druhom duel Kerberová čiastočne zdramatizovala, no na útočnú a agresívnu hru Slovenky nenašla žiadny recept. „Gratulujem Domi k zisku titulu, počas celého týždňa predvádzala v Singapure skvelý tenis. Dala som do toho všetko, no nestačilo to,“ uviedla po prehre Kerberová. Pre zaujímavosť, Nemka sa stala po Caroline Wozniackej a Victorii Azarenkovej ešte len treťou svetovou jednotkou, ktorú sa Cibulkovej v súťažnom zápase na turnajoch WTA podarilo zdolať.

Míľniky kariéry Cibulkovej
November 2004
prvý štart na ženskom turnaji ITF, v Prahe neuspela v kvalifikácii – mala len pätnásť rokov

august 2005
vyhrala prvý turnaj kategórie ITF v portugalskom Amarante

máj 2016
ako 17-ročná si prvýkrát zahrala v hlavnej súťaži turnaja WTA, v Istanbule prehrala v 2. kole

október 2006
stala sa víťazkou bratislavského podujatia ITF Ritro Slovak Open

apríl 2007
odohrala prvý duel za Slovensko v Pohári federácie, prehrala po boji s Češkou Vaidišovou

jún 2007
po prvýkrát v kariére sa prebojovala do elitnej stovky rebríčka, po Roland Garros poskočila zo 131. na 86. miesto

október 2007
vstúpila do Top 50 rebríčka po postupe do semifinále turnaja v Kantone

apríl 2008
prvýkrát si zahrala finále turnaja najvyššej kategórie WTA, v Amelia Island prehrala s Ruskou Šarapovovou

august 2008
postúpila do Top 20 rebríčka vďaka účasti vo finále turnaja WTA v kanadskom Montreale

november 2008
stala sa najlepšou slovenskou tenistkou, na tróne po takmer siedmich rokoch vystriedala Danielu Hantuchovú

január 2009
spolu s Dominikom Hrbatým vyhrala prestížny Hopmanov pohár, tímovú súťaž miešaných družstiev v austrálskom Perthe

jún 2009
po účasti v semifinále grandslamového Roland Garros sa vyšplhala na 12. miesto rebríčka

október 2011
vybojovala prvý titul kategórie WTA na turnaji v Moskve, vo finále zdolala Estónku Kanepiovú

január 2014
prvýkrát postúpila do finále grandslamového turnaja Australian Open a vybojovala si najvyššiu prémiu v kariére – vyše 1,1 milióna dolárov

marec 2014
po podujatí v Miami sa prvýkrát prebojovala do Top 10 rebríčka, konkrétne na 10. miesto

júl 2016
po vyše dvoch rokoch sa vrátila do najlepšej desiatky, výpadok spôsobila operácia zranenej päty

október 2016
v Linzi vyhrala siedmy titul WTA v kariére, poskočila na 8. miesto na sveta a prvýkrát si vybojovala účasť na Turnaji majsteriek

na šampionáte v Singapure sa ako prvá Slovenska dostala najskôr do semifinále a následne aj do boja o prestížnu trofej

01 - Modified: 2024-04-23 21:32:21 - Feat.: - Title: Športové hnutie si chváli nové ministerstvo. Keketi hľadá možnosti na podporu aj z Tiposu 02 - Modified: 2024-04-21 21:16:35 - Feat.: - Title: Real Madrid 03 - Modified: 2024-04-23 13:46:35 - Feat.: - Title: FNC 6 priniesol výhru Fikiho Sulíka aj bizarný ženský súboj. Tlkanec ustál nemožné, Flexking zostáva neporazený 04 - Modified: 2024-04-17 07:13:12 - Feat.: - Title: Slafkovský získal v NHL bonus za 20 gólov, je voľný pre svetový šampionát 05 - Modified: 2024-04-13 11:22:07 - Feat.: - Title: Slovenské tenistky postúpili na finálový turnaj v Seville, o rozhodujúci tretí bod sa zaslúžila Jamrichová
24. apríl 2024 16:14