Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2016, 22:00

Katar uplácal počas volieb atletických majstrovstiev sveta, odhalil Le Monde

Katar uplácal počas volieb atletických majstrovstiev sveta, odhalil Le Monde
Zdroj: Reuters

Francúzsky denník Le Monde získal dokumenty, ktoré naznačujú, že sa Katarčania pokúsili čiastkou 3,5 milióna dolárov získať usporiadanie Majstrovstiev sveta v atletike 2017.

Úplatok smeroval na konto firmy, ktorú vlastnil Papa Massata Diack, bývalý marketingový poradca a syn niekdajšieho šéfa Medzinárodnej atletickej federácie IAAF Laminea Diacka.

Podľa Le Monde na jeseň roku 2011 investičný fond Oryx Qatar Sports Investments (QSI), ktorý má väzby na katarskú vládu, previedol 3,5 milióna dolárov v dvoch platbách na konto Diackovej spoločnosti Pamodzi Sports Marketing.

K platbám došlo pár dní pred voľbou usporiadateľa atletického MS 2017, ktorú nakoniec vyhral Londýn. Katarská metropola Dauha uspela až o tri roky neskôr s kandidatúrou na MS 2019.

Obe voľby už začala práve kvôli podozreniu na korupciu zo strany Kataru tento rok v januári preverovať etická komisia IAAF. Napríklad šéf britského atletického zväzu Ed Warner uviedol, že zástupcovia Kataru v predvečer prvej voľby rozdávali hnedé obálky členom Rady IAAF.

Diackovci boli v januári v súvislosti s krytím dopingového škandálu v Rusku potrestaní doživotným zákazom činnosti v atletike, vo Francúzsku je proti nim navyše vedené trestné konanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.