Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2016, 09:15

Slovenský olympijský výbor má nového šéfa, vyhral úspešný podnikateľ Siekel

Siekel chce spraviť z organizácie spoľahlivého partnera pre jednotlivé zväzy a lídra športu v krajine.

Slovenský olympijský výbor má nového šéfa, vyhral úspešný podnikateľ Siekel
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Novým prezidentom Slovenského olympijského výboru (SOV) sa stal Anton Siekel. Vo funkcii vystrieda Františka Chmelára, ktorý bol na čele hnutia od roku 1999. Siekel získal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu 88 zo 107 platných hlasov.

Ďalší traja protikandidáti dostali výrazne nižší počet - Branislav Delej dovedna deväť hlasov, Milan Jagnešák a Marián Majzlík po päť hlasov. Do volebného pléna sa dostavilo 78 zástupcov z celkového počtu 79, jeden z prítomného počtu sa hlasovania zdržal. Na zvolenie prezidenta v 1. kole bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných delegátov. Siekel bude zastávať prezidentskú funkciu počas nastavajúceho olympijského cyklu 2017-2020.  

Pred tajnou voľbou mal každý z kvarteta kandidátov k dispozícii 5-minútový časový priestor na zhrnutie svojho programu. Ako prvý vystúpil Majzlík, po ňom Delej, Jagnešák zvolil namiesto hovoreného slova videoprodukciu a na záver odprezentoval myšlienky Siekel. Následne predseda Volebnej komisie spustil proces hlasovania, ktorý odštartoval dosluhujúci prezident František Chmelár a po ňom jediná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková.

Tridsaťdva športových federácií zaradených medzi olympijskými športmi malo k dispozícii dva hlasy, ďalších desať s rovnakým subjektom po jednom. Neolympijské rezorty disponovali dovedna dvanástimi hlasmi, občianske združenia, inštitúcie a organizácie s členstvom v SOV mali trinásť kresiel. Záverečných desať hlasov si rovným dielom rozdelili olympionici (5) a osobnosti olympijského hnutia (5) - Andrej Glatz, Jozef Golonka, Mária Jasenčáková, Janka Stašová, Katarína Ráczová.  

Po zvolení prezidenta nasledovala voľba deviatich členov Výkonného výboru (Siekel a Barteková sa ex officio podľa Stanov SOV stali automatickými členmi), predsedu a dvoch členov dozornej rady, piatich nových individuálnych členov z radov osobností olympijského hnutia a premiérovo aj postu ombudsmana SOV.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.