Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2016, 00:00

Päť dôvodov, prečo je Matej Tóth najlepším slovenským športovcom

Päť dôvodov, prečo je Matej Tóth najlepším slovenským športovcom
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Jeden zo športovo najúspešnejších rokov pre Slovensko má svojho kráľa. Po prvýkrát v histórii sa Športovcom roka stal atlét, víťazom ankety Klubu športových redaktorov sa stal olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov Matej Tóth. Na druhom mieste skončil majster sveta a Európy v cyklistike Peter Sagan, tretia víťazka WTA Finals Dominika Cibulková. Prečítajte si päť dôvodov, prečo si Tóth ocenenie zaslúžil najviac.

Pozrite si aj rozhovor s Matejom Tóthom v HNtelevízii aj o ankete Športovec roka (rozhovor bol nahratý pred zverejnením výsledkov ankety):

1. Olympijské zlato
Hlavným a neodškriepiteľným dôvodom je zisk zlata na olympiáde v Riu de Janeiro. Samotný Tóth sa pred anketou vyjadril, že bude referendom o tom, či má olympijský úspech u hlasujúcich väčšiu váhu ako popularita, respektíve titul majstra sveta. Rodák z Nitry v tomto referende obstál na rozdiel od bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov. Ich olympijské zlato stačilo iba na štvrté miesto v ankete.

2. Prvý kov kráľovnej športu
Vlani Tóthovi na triumf v ankete proti Petrovi Saganovi nestačil ani zisk historického titulu majstra sveta. Šampiónom sa totiž stal aj náš elitný cyklista. Olympijský triumf v disciplíne z kráľovnej športu je výnimočný. Je to vôbec prvá medaila spod piatich kruhov pre atletiku a Tóth je prvým Slovákom mimo vodného slalomu, ktorý na letných hrách priviedol olympijské zlato.


3. Charizma a rozhľad
Okrem kľúčového zlata mohla k Tóthovmu triumfu prispieť aj jeho charizmatická osobnosť a všeobecný rozhľad. Dokáže sa vyjadriť k akejkoľvek téme, je ústretový voči fanúšikom aj médiám a nikdy by si nedovolil neprísť na udeľovanie podobných ocenení, prípadne nedorazil na Slovensko osláviť svoje historické víťazstvá. K úspešnému mediálnemu obrazu mu pomáha aj skutočnosť, že je skromný.

4. Vybral si chôdzu
Tóth je Športovcom roka preto, lebo na olympiáde štartoval vo svojej najsilnejšej disciplíne – chôdzi na 50 kilometrov. Nevybral si napríklad 20-kilometrovú trať, prípadne nevyskúšal maratón či inú zdanlivo podobnú disciplínu.

5. Olympiáda je vrchol
Výhodou pre atlétov, podobne ako pre vodných slalomárov či strelcov je, že olympijské hry sú pre nich vrcholom kariéry. To však v súčasnosti nemusí platiť pre iných – tenisti uprednostňujú úspech na grandslamových turnajoch, u cyklistov je vrcholom sezóny každoročne Tour de France.

Výsledky ankety Športovec roka
(podľa počtu získaný bodov)
1. Matej Tóth 1151
2. Peter Sagan 1076
3. Dominika Cibulková 934
4. Ladislav a Peter Škantárovci 888
5. Matej Beňuš 619
6. Veronika Velez-Zuzulová 585
7. Marek Hamšík 320
8. Štefan Svitko 296
9. Marián Hossa 237
10. Petra Vlhová 172
Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.