Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2017, 18:10

Štartuje Rely Dakar. Svitko poškuľuje po triumfe, no najmä chce dojazdiť zdravý

Prestížne podujatie odštartuje už v pondelok 2. januára v paraguajskom Asuncióne a finiš je na pláne 14. v argentínskom Buenos Aires.

Štartuje Rely Dakar. Svitko poškuľuje po triumfe, no najmä chce dojazdiť zdravý
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Štefan Svitko už niekoľko rokov trávi sviatočné obdobie na prelome rokov v Južnej Amerike, kde ho aj teraz čaká jedno z najprestížnejších motoristických podujatí na svete - Rely Dakar. Tridsaťštyriročný pretekár sa v pondelok 2. januára postaví na štart podujatia s túžbou ešte vylepšiť vlaňajšiu druhú priečku.

"Vlani som bol druhý, bol som na stupni víťazov a tým som si splnil taký svoj veľký cieľ. Ale určite by som sa chcel posunúť ešte o to jedno miestečko vyššie, ale to chce aj takých desať-pätnásť ďalších pretekárov. Je iba vo hviezdach, ako to tentokrát dopadne," povedal Svitko s tým, že pre neho už nemôže byť cieľ umiestnenie "len" v prvej desiatke.

Svitko odletel do Južnej Ameriky už 27. decembra po krátkom oddychu od tréningu s rodinou počas Vianočných sviatkov. Inak však naplno zaberal a musel sa vyrovnať aj so zranením. "Pred dvomi mesiacmi som mal problém, keď som si natrhol väzivo v pravom kolene aj členku a vyzeralo to zle. Asi dva týždne som bol mimo prípravy, čo je dosť, ale dúfam, že ma to nejako neobmedzí počas Dakaru."

Zo zdravotných problémov sa rýchlo zotavil a posledné týždne strávil na sústredeniach v Chorvátsku a Vysokých Tatrách. Podstatnú časť prípravy si odkrútil vo vysokohorskom prostredí. "Poriadne som sa venoval skialpinizmu, aby som mal tréningy v čo najvyššej nadmorskej výške. Počas Dakaru budeme deväť dní v nadmorskej výške nad 3000 metrov a dokonca prechádzame aj cez 4950 metrov, čo je už naozaj veľmi vysoko. Určite bude rozhodovať aj toto, pretože nadmorská výška dokáže s človekom urobiť veľmi veľa," povedal.

Svitko si uvedomuje všetky nástrahy prestížneho podujatia, ktoré si vo svojej histórii vyžiadalo množstvo obetí. "Preteky na Slovensku si dokážem užiť, ale na Dakare je predsa len ten tlak. Navyše, človek vyjde spoza zákruty a nevie, čo ho čaká. Je to najnebezpečnejší motoristický šport. Štatistky sú jasné, každý rok tam príde nejaký jazdec o život, človek musí myslieť aj na toto. Treba sa s tým popasovať, takže ja si to príliš neužívam, skôr som taký strnulý. Aj preto je pre mňa hlavné, aby som dojazdil zdravý. Treba mať rešpekt z toho terénu. Keď ide jazdec 150-160 kilometrovou rýchlosťou a nabehne na nejakú nerovnosť, kameň, výmoľ od vody, tak je veľká šanca, že príde pád a v tej rýchlosti to väčšinou nedopadne dobre," zdôraznil.

Svitko nezabudol ani svojich športových kolegov zo Slovenska a poslal im novoročný vinš. "Želám všetkým športovcom, aby boli hlavne zdraví a aby sa im darilo ako minulý rok. Ten bol pre taký malý štát ako Slovensko úžasný. Tóth, Sagan, Cibulková, Škantárovci, ten olympijský rok bol naozaj veľmi dobrý," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.