10.04.2017, 00:00

Rusko odmieta zaplatiť FIFA za televízne práva

Medzinárodná federácia nedokáže predať usporiadateľskej krajine vysielanie šampionátu. Stanice sa sťažujú, že ich cena je privysoká.

FIFA dopláca na korupčné škandály predchádzajúceho vedenia na čele s prezidentom Seppom Blatterom (na snímke vľavo s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom).
Zdroj: Reuters

Na prípravy futbalových majstrovstiev sveta investovalo Rusko vyše jedenásť miliárd dolárov. Napriek tomu hrozí, že miestni fanúšikovia sa nedočkajú žiadnych prenosov z domáceho šampionátu. Dôvod? Medzinárodná futbalová federácia FIFA sa stále nedohodla na predaji televíznych práv pre Rusko. Tri štátom kontrolované stanice Channel 1, VGTRK a Match TV odmietli zaplatiť požadovanú sumu 120 miliónov dolárov. Je totiž trojnásobne vyššia v porovnaní s predchádzajúcimi majstrovstvami sveta, ktoré sa konali v Brazílii. „Nie je neobvyklé, že ceny televíznych práv sú vyššie. Ale nie o 200 percent,“ uviedol pre Bloomberg Peter Makarenko, riaditeľ v Moskve sídliacej marketingovej agentúry Telesport, ktoré pripravila analýzu trhu pre televízne stanice pre rokovania s FIFA.

Keď sú čas naozaj peniaze
Kontrakt na televízne práva býva spravidla dohodnutý niekoľko rokov pred samotným šampionátom. FIFA potrebuje televíznu sieť a celú technickú infraštruktúru, aby mohla prenášať akciu miliardám fanúšikov. Na porovnanie, kontrakt s brazílskou TV Globo bol dohodnutý osem rokov pred výkopom prvého duelu šampionátu na štadióne Arena de Sao Paulo. Navyše, okrem MS nie je ešte uzavretá ani dohoda na vysielanie Pohára konfederácií, ktoré Rusko hostí už o bezmála dva mesiace. „Každým dňom strácajú televízne

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.