18.04.2017, 00:00

Mladí Slováci klopú na dvere slávnej NHL

Máme najlepšiu generáciu hokejistov za posledných 14 rokov, tvrdí skaut zo zámorskej profiligy.

Slovenskí hokejisti do 18 rokov
Zdroj: TASR/O. Ondráš

Už je to viac ako desať rokov, čo dokázala hokejová reprezentácia do 18 rokov odohrať vyrovnané zápasy proti rovesníkom z veľmocí.

Súčasný výber trénera Norberta Javorčíka na domácom šampionáte v Poprade a Spišskej Novej Vsi ukázal, že môže myslieť na najvyššie méty.

Deväť mien

S obhajcom titulu z Fínska prehral 4:5 a favoritovi z Kanady uchmatol po prvýkrát v histórii bod po prehre 3:4 po predĺžení. Po výhre s Lotyšskom 4:0 už má postup do štvrťfinále istý.

Na slovenské pomery nezvykle vysokú kvalitu našich talentov potvrdzujú aj posledné zámorské rebríčky najväčších talentov pre letný výber v drafte do NHL.

V jeho poslednom vydaní sa objavilo až deväť mien zo súčasného tímu v čele s útočníkom Adamom Ružičkom. „Od strieborného tímu z roku 2003 sme nemali takto silný výber. O mnohých z týchto hráčov budeme ešte počuť,“ povedal pre HN skaut tímu New York Rangers Ján Gajdošík.

Vyniká najmä Hrehorčák
Pritom tak proti Fínsku, ako aj proti Kanade boli mladí Slováci blízko k víťazstvu – o osudoch oboch duelov rozhodovali detaily. Najlepšie sa štart do šampionátu vydaril útočníkovi Patrikovi Hrehorčákovi, ktorý strelil dva góly Fínom a jeden pridal Kanade.

Spomedzi talentov pôsobiacich v Európe je v rebríčku nádejí najvyššie zo Slovákov, na 75. mieste. Môže si vďaka výkonom na domácom šampionáte pozíciu zlepšiť?

Výkony na takomto podujatí vyjasnia pozíciu hráčov v jednotlivých kluboch pred letným draftom do NHL. Ak bude pokračovať Hrehorčák v strieľaní gólov, môže mu to veľmi pomôcť,“ hovorí Gajdošík.

Podľa neho sú však rebríčky talentov vydávané centrálnym skautingom len nápomocné, každý klub má vlastné poradie svojich najideálnejších mladíkov.

Teoreticky sa môže stať, že do zápisníkov skautov sa vďaka výkonom na MS do 18 rokov dostane aj meno hráča, ktoré v ňom dovtedy nefigurovalo. „Pre budúcnosť hráčov je to jeden z kľúčových turnajov. Samozrejme, výkonnosť musí potvrdzovať celú sezónu, ale vydarené zápasy na šampionáte mu určite neublížia,“ tvrdí popredný český skaut Tampy Bay Lightning Antonín Routa.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.