Ruský gymnasta Ivan Kulak. FOTO:TASR
StoryEditor

Ruský gymnasta propagujúci symbol "Z" dostal ročný dištanc

18.05.2022, 10:17
Autor:
TASRTASR

Rovnaký symbol májú vozidlá ruskej armády, ktoré sú nasadené do invázie na Ukrajinu.

Ruský športový gymnasta Ivan Kuľak dostal ročný dištanc za propagovanie symbolu "Z" počas medailového ceremoniálu na podujatí Svetového pohára v katarskej Dauhe. Rovnaký symbol má časť vozidiel ruskej armády, ktoré sú nasadené do invázie na Ukrajinu.

Podľa disciplinárnej komisie Kuľak porušil pravidlá Medzinárodnej gymnastickej federácie. "Ivan Kuľak nebude môcť najbližších 12 mesiacov štartovať na žiadnych súťažiach organizovaných Medzinárodnou gymnastickou federáciou," uvádza sa vo vyhlásení etickej komisie,informuje agentúra AP.

Dvadsaťročný Rus obsadil v Dauhe v súťaži na bradlách tretie miesto a na pódiu stál vedľa víťazného Ukrajinca Iľju Kovtuna. Gymnastická federácia odsúdila gesto Kuľaka ako "šokujúce správanie" a nariadila svojej etickej komisii, aby spustila vyšetrovanie. Kuľakovi hrozil dlhý dištanc, no Rus dal opakovanie svoj postoj opäť jasne najavo.

image

Ruské futbalové kluby sa odvolali proti zákazu štartu v európskych súťažiach

"Ak by som mal druhú možnosť dať si písmeno ´Z´ na hruď, urobil by som to. Videl som to na vozidlách našej armády a zistil som si, čo tento symbol vyjadruje. Znamená ´za víťazstvo´ a ´za mier´. Chcel som len ukázať môj postoj. Ako športovec zakaždým bojujem za víťazstvo a súťažím za mier," citovala agentúra DPA slová Kuľaka pre ruskú štátnu televíziu RT, ktorej vysielanie Európska únia na svojom území zakázala.

Federácia už pred podujatím v Dauhe oznámila, že v reakcii na vojenskú agresiu od 7. marca až do odvolania vylúči všetkých ruských gymnastov a rozhodcov z medzinárodných súťaží.

23. jún 2022 08:22