Juraj Slafkovský sa stal historicky prvým Slovákom, ktorého si kluby zámorskej hokejovej NHL vybrali z prvého miesta draftu. V noci na piatok po ňom siahol z najvyššej pozície Montreal Canadiens. Osemnásťročný krídelník tak prekonal doterajší rekord Mariána Gáboríka, ktorého si v roku 2000 vybrala z tretieho miesta Minnesota Wild. Jeho zápis prekonal aj obranca Šimon Nemec, po ktorom siahli z 2. miesta New Jersey Devils. Montreal si v 1. kole po Slafkovskom vybral aj ďalšieho Slováka Filipa Mešára. Arizona získala z 3. miesta amerického centra Logana Cooleyho a až ako štvrtý prišiel na rad preddraftový favorit Shane Wright, ktorý putuje do Seattlu.
"O tom, že by som mohol byť jednotka som sa dozvedel niekedy po majstrovstvách sveta a po NHL Scouting Combine. Nevedel som, čo očakávať, ale keď som počul ako Kent Hughes vyslovil, že si vyberajú hráča zo Slovenska, tak som bol, že ´wow´," povedal Slafkovský priamo v dejisku draftu, montrealskej hale Bell Centre. Vzápätí mu vo videu zablahoželal k prvému miestu a zaželal všetko dobré do kariéry Zdeno Chára. "Je to neuveriteľná legenda slovenského hokeja. Myslím si, že u nás ľudia určite šalejú, i keď je hlboká noc," povedal Slafkovský.
"Naozaj sme si dobre naštudovali všetkých hráčov a dospelo to k tomuto rozhodnutiu. Splnil všetky naše požiadavky," uviedol po výbere generálny manažér Montrealu Kent Hughes. Výberu Slafkovského z 1. miesta naznačovalo aj jeho štvrtkové rané stretnutie (miestneho času) so zástupcami rekordného víťaza Stanleyho pohára. Podľa agentúry AP na ňom údajne povedal zástupcom klubu, aby vybrali práve jeho. "Veril som, že by sa to mohlo udiať, ale mohol tam skončiť hocikto. Veď sme videli, že Šimon išiel hneď po mne. Je to niečo neuveriteľné pre mňa, rodičov, všetkých, ktorí ma podporovali, a pre celý slovenský hokej. Znamená to pre mňa strašne veľa. Keď som vedel, že sa to môže stať, tak som si to dal za cieľ a som nesmierne šťastný, že to vyšlo. Do poslednej chvíle som to nevedel, až keď som počul ´Slovakia´, tak som už prestal počúvať a ani neviem, čo sa stalo. Ale som šťastný, že stojím tu, kde som," povedal Slafkovský pre RTVS.
Krátko na to prišiel ďalší slovenský šok, keď pri výbere New Jersey padlo Nemcove meno a ten sa stal najvyššie draftovaným obrancom zo Slovenska. Zároveň je celkovo šiesty bek spod Tatier, ktorého si vybrali kluby NHL v 1. kole a prvý od roku 2005. "Som nesmierne prekvapený, je to úžasné. Slováci na prvom a druhom mieste. Keď sme boli deti, snívali sme o tom a teraz sa to splnilo," povedal Nemec priamo v dejisku.
Od prvých oficiálnych prognóz pre draft 2022 odborníci pasovali do pozície očakávanej jednotky práve Wrighta. Kanadský útočník však v draftovej sezóne 2021/2022 nežiaril tak, ako skauti predpokladali a do hry o post jednotky sa dostali aj americký útočník Logan Cooley, no najmä Slafkovský. Toho odborníci dlhodobo považovali za adepta na prvú desiatku draftu, no do úvah o najvyššie pozície sa dostal po mimoriadne vydarených ZOH v Pekingu. Na prvej veľkej akcii v drese slovenského tímu pomohol k historickému bronzu 7 gólmi v 7 zápasoch a stal sa najproduktívnejším hráčom aj najlepším strelcom, pričom získal aj prestížne ocenenie pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Po návrate do fínskeho klubu TPS Turku pravidelne nastupoval v A-mužstve, s ktorým sa dostal do finále najvyššej súťaže. Na MS vo Fínsku sa opäť zaradil k lídrom slovenského tímu a s 9 bodmi (3+6) bol jeho najproduktívnejší hráč. V TPS nazbieral desať bodov (5+5) v 31 dueloch ZČ, v 18 v play off pridal dva góly a päť asistencií. Slafkovského prognózoval ako jednotku krátko pred draftom renomovaný novinár Bob McKenzie. TASR pripomína, že McKenzie sa v odhade draftovej jednotky nepomýlil ani raz od roku 2009.
Nemec sa v rebríčkoch dlhodobo pohyboval okolo 5. miesta. V sezóne 2021/2022 potvrdil, že je už etablovaný v mužskom hokeji, keď štartoval na ZOH aj MS, pričom celú sezónu odohral v prvej obrannej dvojici v Nitre, s ktorou sa dostal do extraligového finále. Za "corgoňov" odohral 39 zápasov v základnej časti a nazbieral 26 bodov (1+25), v play off vyčnieval ešte viac a získal 17 bodov v 19 dueloch (5+12). Na ZOH zaznamenal jednu asistenciu v siedmich stretnutiach, vo 8 dueloch na MS vo Fínsku nazbieral šesť bodov (1+5). "Je to neskutočná vec, ale ešte to do mojej kariéry nič neznamená. Musím pracovať ako doteraz a uvidíme, čo bude ďalej," uviedol pre RTVS.
Osemnásťročný útočník Mešár odohral uplynulú sezónu v HK Poprad, v 37 dueloch základnej časti nazbieral 16 bodov (8+8), v šiestich stretnutiach play off pridal tri góly a asistenciu. V slovenskej extralige odohral aj predchádzajúcu sezónu a získal 18 bodov (6+12) v 51 štartoch. Vlani reprezentoval Slovensko na juniorskom šampionáte a v príprave si už pripísal štarty aj v Áčku. V preddraftových rebríčkoch sa jeho meno vyskytovalo na pomedzí 1. a 2. kola. MacKenzie ho vo svojej prognóze zaradil na 30. miesto. Mešárovi vo vyhliadkach pre draft nepomohli zdravotné problémy s ramenom, ktoré ho obmedzovali nielen v extralige, ale zmarili mu aj štarty v reprezentačnom tíme do 18 rokov. Fyzicky však zaujal na preddraftovom stretnutí hráčov s vysokou šancou na výber v prvom kole - tzv. draft combine. Absolvoval viacero rozhovorov a priznal, že najväčší záujem cítil z Arizony, Tampy Bay a Buffala. Nakoniec zamieril do Montrealu a stal sa tretím Slovákom v prvom kole, čo je najväčší počet hráčov z krajiny medzi elitnými výbermi. Doteraz sa päťkrát v histórii stalo, že si kluby v prvom kole vybrali dvoch slovenských hokejistov, naposledy v roku 2005. "Je to šialené, som rád, že idem do Montrealu, kde je aj Juraj," uviedol na drafte.
Montreal Canadiens mal doteraz päťkrát možnosť voľby z 1. miesta - najviac v histórii NHL. Postupne si z neho vybral prvého brankára draftovaného z najvyššej pozície Garryho Monahana (1963), Michela Plassea (1968), Rejeana Houlea(1969), Guya Lafleura (1971) a Douga Wickenheisera (1980). K nim sa v piatok zaradil prvý Európan - Juraj Slafkovský.
Slafkovský a Šimon Nemec sú iba tretí, resp. štvrtí hráči v histórii, ktorí boli draftovaní v 1. kole po tom, čo získali olympijskú medailu. Pred nimi sa to podarilo ruskej dvojici Darius Kasparaitis (5. miesto), Sergej Bautin (17.) v roku 1992 po tom, čo získala zlato na ZOH v Albertville.
Až do draftu 2022 platilo, že najvyššie draftovaného útočníka aj obrancu v jednom roku mala iba Kanada. Prekonala to slovenská dvojica Slafkovský - Nemec, ktorá obsadila najvyššie priečky. "Je to skvelý večer pre týchto mladých hráčov, ich rodiny, ľudí, ktorí sa o nich starali a celý slovenský hokej. Pevne verím, že ich oboch tento rok uvidíme v NHL," uviedol vo vysielaní RTVS reprezentačný tréner dvadsiatky Ivan Feneš.
Jednotky draftu od roku 2000
2000 - Rick DiPietro (New York Islanders)
2001 - Iľja Kovaľčuk (Atlanta)
2002 - Rick Nash (Columbus)
2003 - Marc-Andre Fleury (Pittsburgh)
2004 - Alexander Ovečkin (Washington Capitals)
2005 - Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins)
2006 - Erik Johnson (St. Louis)
2007 - Patrick Kane (Chicago)
2008 - Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning)
2009 - John Tavares (New York Islanders)
2010 - Taylor Hall (Edmonton)
2011 - Ryan Nugent-Hopkins (Edmonton)
2012 - Nail Jakupov (Edmonton)
2013 - Nathan MacKinnon (Colorado)
2014 - Aaron Ekblad (Florida)
2015 - Connor McDavid (Edmonton)
2016 - Auston Matthews (Toronto)
2017 - Nico Hischier (New Jersey)
2018 - Rasmus Dahlin (Buffalo)
2019 - Jack Hughes (New Jersey)
2020 - Alexis Lafreniere (New York Rangers)
2021 - Owen Power (Buffalo)
2022 - Juraj SLAFKOVSKÝ (Montreal)
Európske jednotky draftu NHL:
1989 - Mats Sundin (Švéd./Quebec Nordiques)
1992 - Roman Hamrlík (ČR/Tampa Bay Lightning)
1999 - Patrik Štefan (ČR/Atlanta Thrashers)
2001 - Iľja Kovaľčuk (Rus./Atlanta Thrashers)
2004 - Alexander Ovečkin (Rus./Washington Capitals)
2012 - Naiľ Jakupov (Rus./Edmonton Oilers)
2017 - Nico Hischier (Švajč./New Jersey Devils)
2018 - Rasmus Dahlin (Švéd./Buffalo Sabres)
2022 - Juraj SLAFKOVSKÝ (SR/Montreal Canadiens)
Hráči draftovaní z 1. pozície na drafte v Montreale (od roku 1980):
Juraj SLAFKOVSKÝ - Montreal Canadiens - 2022
John Tavares - New York Islanders - 2009
Roman Hamrlík - Tampa Bay Lightning - 1992
Mike Modano - Minnesota North Stars - 1988
Joe Murphy - Detroit Red Wings - 1986
Mario Lemieux - Pittsburgh Penguins - 1984
Brian Lawton - Minnesota North Stars - 1983
Gord Kluzak - Boston Bruins - 1982
Dale Hawerchuk - Winnipeg Jets - 1981
Doug Wickenheiser - Montreal Canadiens - 1980