Slovenský útočník Juraj Slafkovský. FOTO TASR/AP
StoryEditor

Zaujímavá pocta pre Slafkovského. Môže byť prvý Slovák v NHL s diakritikou na drese

30.07.2022, 15:10
Autor:
TASRTASR

Žiadny iný slovenský hráč doteraz nemal v NHL menovku s diakritickými znamienkami.

Juraj Slafkovský môže byť prvý slovenský hokejista s diakritikou na drese NHL.

Klub Montreal Canadiens, ktorý ho nedávno draftoval ako celkovú jednotku, viackrát prezentoval jeho dres s číslom 20 a menovkou, v ktorej nechýba písmeno "ý" s dĺžňom.

image

Veľké gesto od spoluhráča. Americký hokejista prenechá Slafkovskému číslo dresu

Prvý Slovák

Žiadny iný slovenský hráč doteraz nemal v NHL menovku s diakritickými znamienkami.

"S klubom sme sa o tejto téme nerozprávali, ale všimol som si, že menovku na dresoch mi vyrobili s dlhým ‘ý‘. Netrval som na tom, ale budem rád, ak budem mať na drese správne napísané priezvisko," uviedol Slafkovský.

Montreal mu pripravil dres s diakritikou v priezvisku už na drafte a menovku mal správne napísanú aj počas následného rozvojového kempu Canadiens.

Klub medzičasom informoval, že Slafkovský bude hrať s číslom 20 (v kempe mal 60) a podložil to aj videom z výroby dresu, na ktorom je okrem nového čísla aj menovka "Slafkovský". Zaujímavosťou je, že ďalší slovenský útočník Filip Mešár, ktorého si Canadiens vybrali z 26. miesta, mal na tohtoročnom drafte aj v následnom kempe dres bez diakritiky – Mesar.

Slafkovský nebude prvým hráčom Montrealu s diakritikou. V roku 2013 si správnu menovku presadil aj kanadský útočník Daniel Brire.

Viaceré výnimky

Kluby NHL dlhodobo neuvádzali na dresoch diakritiku v menovkách hráčov, no v nedávnej minulosti došlo k viacerým výnimkám. Nemecký útočník Tim Stützle požiadal klub Ottawa Senators o správne napísanie priezviska aj s germánskou prehláskou "ü".

Klub mu vyšiel v ústrety a rovnako tak aj fanúšikom, ktorí si už kúpili jeho dresy s menovkou "Stuetzle" a tieto im bezplatne vymenil.

So žiadosťou o diakritiku na dresoch uspeli aj Nils Höglander vo Vancouveri, fínsky brankár Veini Vehviläinen v Toronte, ale aj Česi David Kämpf či brankár Petr Mrázek. Správnu menovku má aj jednotka draftu 2020 Alexis Lafrenire z New Yorku Rangers.

01 - Modified: 2023-09-20 13:33:04 - Feat.: - Title: Jurčina pre HN: Základ je vidieť v hráčovi potenciál a byť objektívny. Práca skauta pre Bruins ma baví 02 - Modified: 2023-09-17 06:27:00 - Feat.: - Title: Chromiak strelil gól na turnaji nádejí, Mišiak mal podiel na hetriku Bedarda 03 - Modified: 2023-09-14 09:43:35 - Feat.: - Title: Tatar má konečne nový klub. Mohol by to byť preňho naozaj výborný angažmán, verí Slovákovi expert 04 - Modified: 2023-08-04 13:29:08 - Feat.: - Title: Slafkovský aj Angelina: nová kampaň Budišu stavia na vychádzajúcej aj staronovej hviezde 05 - Modified: 2023-08-04 12:16:21 - Feat.: - Title: Bez Dvorského či Mešára na favoritov nemali. Mladým hokejistom chýbal rozdielový hráč, tvrdí expert
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
01. október 2023 18:06