S číslom 20 slovenský hokejista Juraj Slafkovský pred svojím prvým zápasom NHL proti Torontu Maple Leafs. FOTO TASR/AP

Slafkovský sa stal najmladším Slovákom v NHL, má za sebou úspešnú premiéru

13.10.2022, 07:35

Víťazný debut si v najlepšej hokejovej lige sveta pripísal aj Pavol Regenda.

Slovenskí hokejisti Juraj Slafkovský a Pavol Regenda majú za sebou debut v prestížnej NHL. Slafkovský, jednotka tohtoročného vstupného draftu, sa v noci na štvrtok v klasickom kanadskom derby v Montreale tešil z víťazstva domácich Canadiens nad Torontom 4:3. Rovnako víťazný pocit zažil aj Regenda, ktorého Anaheim zdolal doma Seattle 5:4 po predĺžení.

Úradujúci šampión z Colorada vykročil za obhajobou titulu domácim triumfom 5:2 nad Chicagom. Pod výhru Avalanche sa Valerij Ničuškin a Artturi Lehtkonen podpísali zhodne dvomi gólmi, Mikko Rantanen zaznamenal štyri asistencie.

Druhá noc 106. ročníka zámorskej profiligy mala na programe aj súboj Washingtonu s Bostonom, hostitelia s obrancom Martinom Fehérvárym prehrali 2:5, keď úradovali českí Davidovia, Pastrňák dal gól a na tri prihral, Krejčí mal len o asistenciu menej. Fehérváry nadviazal na prípravu a v úvodnom zápase sezóny predviedol 10 bodyčekov, čím vyrovnal slovenský rekord. Napodobnil zápis Erika Černáka zo 16. apríla 2022.

O prvý hetrik sezóny sa postaral Connor McDavid. Kapitán Edmontonu sa tromi gólmi a asistenciou podieľal na víťazstve Oilers nad Vancouverom 5:3. Domáci pritom prehrávali na začiatku druhej tretiny 0:3, k obratu prispel gólom a dvomi asistenciami Leon Draisaitl.

Úspech Montrealu je prvé veľké prekvapenie novej sezóny. Mužstvo je v prestavbe a Maple Leafs majú naopak opäť vysoké ambície. V takýchto reáliách sa predstavil Slafkovský. Vo veku 18 rokov, šesť mesiacov a dva dni sa stal historicky najmladším Slovákom, ktorý nastúpil na zápas NHL.

O mesiac a pol prekonal rekord Mariána Gáboríka. Na ľade sa nestratil, štatistici mu zaregistrovali prvú strelu, hit i úspešný blok, na ľade strávil 10 minút a 34 sekúnd. Nastúpil na ľavom krídle tretieho útoku Christiana Dvoraka, napravo s ďalším skúseným hráčom Brendanom Gallagherom, avšak tí sa vo veľmi skorom presilovkovom seriáli dostávali častejšie na ľad v druhej špeciálnej formácii, čo tiež rozbilo plynulejšie a početnejšie "šichty".

Anaheim prehrával so Seattlom 1:3 i 2:4, ale dokázal duel otočiť. Víťazný gól strelil v 55. sekunde predĺženia Troy Terry. Dvadsaťdvaročný Regenda nastúpil vo štvrtom útoku Ducks, počas 10:16 min. na ľade vyslal na bránku súpera jednu strelu.

01 - Modified: 2024-04-10 13:06:24 - Feat.: - Title: Slafkovského súčasná forma je prísľub aj pre národný tím. Ukazuje, že má schopnosti byť líder, tvrdí Bartovič 02 - Modified: 2024-04-10 09:00:00 - Feat.: - Title: VIDEO Neuveriteľný Slafkovský sa odtrhol z reťaze. Strelil svoj prvý hetrik v NHL a naďalej prepisuje tímové rekordy 03 - Modified: 2024-04-07 04:53:30 - Feat.: - Title: Slafkovský asistoval, na výhru Montrealu to však nestačilo 04 - Modified: 2024-04-03 05:39:14 - Feat.: - Title: Fehérváry sa presadil po dlhej odmlke, bodovali aj Slafkovský a Pospíšil. Boston si upevnil prvé miesto 05 - Modified: 2024-03-31 05:31:43 - Feat.: - Title: Pospíšil strelil ôsmy gól v sezóne, Colorado a Vancouver idú do play off. Slafkovského séria sa skončila
16. apríl 2024 23:34