Cristiano Ronaldo. FOTO: Reuters

Portugalsko splnilo úlohu favorita. Deklasovalo Švajčiarov

06.12.2022, 22:08

Na šampionáte v Katare sa medzi elitnú osmičku dostali po suverénnom osemfinálovom triumfe nad Švajčiarskom 6:1.

Futbalisti Portugalska si po šestnástich rokoch opäť zahrajú štvrťfinále MS.

Na šampionáte v Katare sa medzi elitnú osmičku dostali po suverénnom osemfinálovom triumfe nad Švajčiarskom 6:1. Na štadióne v Lusaile k tomu tromi gólmi a asistenciou prispel útočník Goncalo Ramos.

Portugalský kouč Fernando Santos vynechal zo základnej zostavy Cristiana Ronalda. Namiesto neho išiel na hrot práve 21-ročný Ramos z Benficy Lisabon a zaznamenal prvý hetrik na prebiehajúcom šampionáte.

V prvom polčase sa hlavou po rohu presadil aj zastupujúci kapitán Pepe a vo veku 39 rokov a 283 dní sa stal najstarším strelcom gólu vo vyraďovacej fáze MS v histórii a druhý celkovo po Kamerunčanovi Rogerovi Millovi. Ten v roku 1994 dal gól Rusku v základnej skupine vo veku 42 rokov a 39 dní.

Portugalsko sa vo štvrťfinále predstaví prvýkrát od roku 2006, keď v Nemecku obsadilo napokon štvrtú priečku. Švajčiarsko nezopakuje svoje doterajšie maximá - účasť medzi najlepšou osmičkou z rokov 1934, 1938 a 1954.

Portugalčania sa v boji o semifinále stretnú v sobotu 10. decembra o 16.00 SEČ v Dauhe s Marokom.

Osemfinále:

Portugalsko - Švajčiarsko 6:1 (2:0)

Góly: 17., 51. a 67. Ramos, 33. Pepe, 55. Guerreiro, 90.+2. Leao - 58. Akanji, ŽK: Schär, Cömert (obaja Švaj.)

Rozhodovali: Ramos – Morin, Hernandez (všetci Mex.), 83.720 divákov

Portugalsko: Costa – Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro – Carvalho, Otavio (74. Vitinha) - B. Fernandes (87. Leao), B. Silva (81. Neves), Joao Felix (74. Ronaldo) - Ramos (74. Horta)

Švajčiarsko: Sommer – E. Fernandes, Schär (46. Cömert), Akanji, Rodriguez – Freuler (54. Zakaria), Xhaka – Shaqiri, Sow (54. Seferovič), Vargas (66. Okafor) – Embolo (89. Jashari)

Švajčiarsky útočník Embolo sa po piatich minútach dostal ako prvý do zakončenia, no jeho pokus zvnútra šestnástky zblokoval Pepe na roh.

Potom už prevzal iniciatívu portugalský tím a už v prvom polčase sa dokázal dvakrát gólovo presadiť. Skóre otvoril v 17. minúte, keď sa po autovom vhadzovaní na ľavej strane dostal v šestnástke k lopte Joao Felix, posunul ju na Ramosa a ten slabo tienený Schärom trafil z uhla výstavne do bližšej "šibenice" švajčiarskej bránky. Po polhodine hry mohol odpovedať na druhej strane Shaqiri z priameho kopu, jeho ďalekonosnú strelu ponad múr ešte končekmi prstov brankár Costa vytlačil na roh.

V 32. minúte Schär v poslednej chvíli odvrátil center Joaa Felixa pred zakončujúcim Ramosom, no po následnom rohu Bruna Fernandesa vyskočil na päťke najvyššie Pepe a hlavou prekonal bezmocného Sommera - 2:0.

Švajčiari nedokázali súperovi sekundovať a ešte do prestávky mohli po brejku inkasovať tretíkrát, Sommer však v 43. minúte parádnym zákrokom zlikvidoval zakončenie Ramosa po zemi.

01 - Modified: 2024-04-11 17:53:41 - Feat.: - Title: Katolícka cirkev v Portugalsku sa chystá odškodniť obete sexuálneho násilia 02 - Modified: 2024-04-08 04:53:03 - Feat.: - Title: Po prevrátení lode pri Portugalsku našli telá dvoch obetí, po ďalších dvoch pátrajú 03 - Modified: 2024-03-27 21:46:22 - Feat.: - Title: Portugalský parlament si až po troch neúspešných hlasovaniach zvolil predsedu 04 - Modified: 2024-03-14 13:24:15 - Feat.: - Title: Portugalskí novinári štrajkujú, prvýkrát za 42 rokov 05 - Modified: 2024-03-12 17:00:00 - Feat.: - Title: Šéf radikálnej pravice v Portugalsku objavil medzeru na trhu. Sľúbil, že sa postará o „upratovanie v krajine“
19. apríl 2024 12:15