Marocký hráč Youssef En-Nesyri (vpravo) oslavuje po tom, ako strelil úvodný gól vo futbalovom zápase štvrťfinále Maroko - Portugalsko. FOTO: TASR/AP

Maroko sa postaralo o ďalšiu senzáciu. Vyradilo Portugalsko a je už v semifinále

10.12.2022, 18:03

Maroko je historicky prvý africký tím v semifinále svetových šampionátov.

Futbalisti Maroka sa stali tretími semifinalistami MS v Katare. V sobotňajšom štvrťfinále zvíťazili nad favorizovaným Portugalskom 1:0 gólom Youssefa En-Nesyriho zo 42. minúty. V súboji o účasť vo finále sa stretnú s úspešnejším tímom z dvojice Anglicko - Francúzsko, ktoré proti sebe nastúpili v sobotu od 20.00 SEČ. Prvýkrát v histórii MS bude mať africký kontinent zástupcu v najlepšej štvorke. Prvú semifinálovú dvojicu tvoria Argentína a Chorvátsko.

V pozícii favorita boli Portugalci, v ktorých základnej zostave opäť chýbal Cristiano Ronaldo. Maročania však od úvodu pôsobili kompaktne a prispeli k pútavému dianiu prvého polčasu. Portugalský tím mal v prvom polčase loptu častejšie vo svojej moci, snažil sa diktovať hru, ale Maročania si dávali pozor na defenzívu a hrozili z brejkov.

Ako prví sa do šance dostali Portugalci, keď Joao Felix po rýchlej akcii hlavičkou zamestnal brankára Bounoua. Podobným spôsobom zakončenia krátko na to odpovedali Maročania, ale ani En-Nesyri nebol úspešný. Marocký útočník sa k hlavičke dostal aj v 26. minúte, ale loptu poslal mimo bránky.

V 42. minúte sa Maročania dostali k ofenzívnej akcii, El Idrissi odcentroval do šestnástky, v ktorej En-Nesyri vyťažil zo zaváhania brankára Costu aj nevýrazného bránenia Rubena Diasa a hlavičkou otvoril skóre - 1:0. Portugalci boli blízko k vyrovnaniu už v následnej akcii, ale strieľaný center Fernandesa trafil iba hornú žŕdku.

V 51. minúte bolo rušno pred portugalským brankárom po centri Ziyecha a hlavičke Ounahiho, ale brankár Costa si poradil. V druhom polčase mali Portugalci ešte výraznejšiu prevahu v držaní lopty, ale nebolo im to nič platné.

V ich hre chýbal moment prekvapenia a do výraznejších gólových príležitostí sa nevedeli dostať kombináciami ani po centroch. Ronaldo nastúpil v 52. minúte na rekordný 196. zápas v národnom tíme a po polhodine hry v ofenzívnej akcii prihral Joaovi Felixovi, ktorého strelu zmaril pohotový Bounou.

V nadstavenom čase sa Ronaldo dostal k pohotovej strele, ale ani on neprekonal brankára Maroka. Maročan Cheddira dostal v nadstavenom čase dve žlté karty, ani krátka presilovka však Portugalcom nepomohla. Skóre nezmenil ani nábeh portugalského kapitána Pepeho na center Cancela.

štvrťfinále:

Maroko - Portugalsko 1:0 (1:0)

Gól: 42. En-Nesyri. Rozhodovali: Tello – Brailovsky, Chade (všetci Arg.), ŽK: Dari - Vitinha, ČK: 90.+3 Cheddira (Mar.) po 2 ŽK, 44.198 divákov.

Maroko: Bounou – Hakimi, El Yamiq, Saiss (57. Dari), El Idrissi – Ounahi, Amrabat, Amallah (65. Cheddira) – Boufal (82. Jabrane), En-Nesyri (65. Benoun), Ziyech (82. Aboukhlal)

Portugalsko: Costa - Dalot (79. Horta), Pepe, Ruben Dias, Guerreiro (51. Cancelo) - B. Silva, R. Neves (51. Ronaldo), Otávio (69. Vitinha) - B. Fernandes, Ramos (69. Leao), Joao Felix

01 - Modified: 2022-12-04 11:28:01 - Feat.: 1 - Title: Génius s kultom spasiteľa. Messi má tisícku a Argentínu tvrdohlavo ťahá za titulom svetového šampióna 02 - Modified: 2022-11-28 21:17:28 - Feat.: 1 - Title: MS 2022 vo futbale: Portugalsko zdolalo Uruguaj, postup má už istý 03 - Modified: 2022-11-28 18:14:28 - Feat.: 1 - Title: MS 2022 vo futbale: Brazília zdolala Švajčiarsko, v zápase padol jediný gól 04 - Modified: 2022-11-28 14:15:25 - Feat.: 1 - Title: FIFA predávala, Katar kúpil. A teraz čo? 05 - Modified: 2022-11-24 15:19:24 - Feat.: 1 - Title: Šokujúce prehry top favoritov na MS. Ľahkovážne zahadzovanie šancí, ale aj smiešne bránenie, tvrdí expert
01 - Modified: 2024-04-11 17:53:41 - Feat.: - Title: Katolícka cirkev v Portugalsku sa chystá odškodniť obete sexuálneho násilia 02 - Modified: 2024-04-08 04:53:03 - Feat.: - Title: Po prevrátení lode pri Portugalsku našli telá dvoch obetí, po ďalších dvoch pátrajú 03 - Modified: 2024-04-05 06:00:00 - Feat.: - Title: Najmenšia štátna hranica na svete meria len pár desiatok metrov. Nebyť jedného zemetrasenia, ani by neexistovala 04 - Modified: 2024-03-27 21:46:22 - Feat.: - Title: Portugalský parlament si až po troch neúspešných hlasovaniach zvolil predsedu 05 - Modified: 2024-03-14 13:24:15 - Feat.: - Title: Portugalskí novinári štrajkujú, prvýkrát za 42 rokov
18. apríl 2024 23:29