Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli počas 2. kola slalomu na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel-Méribel. FOTO: TASR/Martin Baumann

Vlhová odíde z MS bez medaily. Zlato prekvapujúco získala Kanaďanka

18.02.2023, 14:32
18.02.2023, 15:52

Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej patrila po prvom kole piata priečka. Olympijská víťazka z Pekingu predvádzala plynulú jazdu, ale chýbala jej potrebná dynamika a agresivita.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v slalome na MS vo francúzskom Courchevel/Méribel na piatom mieste. Za senzačnou víťazkou Laurence St. Germainovou z Kanady zaostala v sobotu o 85 stotín sekundy. Američanka Mikaela Shiffrinová neudržala vedenie po 1. kole a obsadila napokon druhé miesto (+0,57), bronz vybojovala Nemka Lena Dürrová (+0,69).

Vlhová, ktorá v slalome obhajovala striebro z Cortiny 2021, tak odchádza z Francúzska bez medaily. Vo štvrtkovom obrovskom slalome skončila siedma. V zbierke má naďalej šesť cenných kovov z MS (1-4-1). "Druhé kolo sa mi išlo trochu lepšie ako prvé. Dnes som odviedla maximum, ale nestačilo to. Taký je šport. Majstrovstvá hodnotím dobre, v obrovskom slalome siedme miesto, v slalome piate. Nie je to zlá pozícia, stále som vpredu, ale chceli sme viac. Bohužiaľ to nevyšlo. Budeme naďalej pracovať a snažiť sa byť naspäť na špici," uviedla Vlhová po pretekoch.

St. Germainová dosiahla životný úspech, v pretekoch Svetového pohára nikdy nestála na pódiu. Jej najlepší individuálny výsledok v Svetovom pohári je piate miesto v paralelnom slalome v St. Moritzi z roku 2019, v slalome bola najlepšie šiesta v Levi 2020. Dvadsaťosemročná pretekárka vybojovala pre Kanadu druhú zlatú medailu na týchto Majstrovstvách sveta po triumfe Jamesa Crawforda v super-G. "Toto som nečakala. Je to niečo neuveriteľné," jasala St. Germainová, ktorá na titul zaútočila z tretej pozície po 1. kole. "Je to zvláštne. Bola som skutočne vystresovaná, necítila som sa vôbec dobre. V druhom kole som urobila miernu chybu, no stále som si hovorila ´jazdi ďalej, jazdi ďalej. A vyšlo to," dodala v rozhovore pre FIS nová majsterka sveta, ktorá získala pre Kanadu slalomové zlato po 63 rokoch. Na ZOH 1960 v Squaw Valley, ktoré boli zároveň alpskými MS, triumfovala v tejto disciplíne jej krajanka Anne Heggtveitová.

Lyžiarka Vlhová je po prvom kole slalomu na piatom mieste, skončila o 99 stotín sekundy za Shiffrinovou

Shiffrinová síce nedosiahla na titul a musela sa uspokojiť so striebrom, napriek tomu sa zapísala do histórie. Stala sa prvou ženou, ktorá na MS získala šesť medailí v jednej disciplíne. V zbierke má dokopy 14 cenných kovov (7-4-3). V Courchevel/Méribel vybojovala svoju tretiu medailu po zisku striebra v super-G a zlata v obrovskom slalome.

Vlhovej patrila piata priečka už po 1. kole. Dvadsaťsedemročná Slovenka, ktorá odštartovala s číslom päť, mala pomalší úvod, postupne však na náročnej trati so zatvorenými bránami našla rytmus. Olympijská víťazka z Pekingu predvádzala plynulú jazdu, ale chýbala jej potrebná dynamika a agresivita. V cieli mala na vedúcu Shiffrinovú manko 0,99 sekundy. Američanka, ktorá v polovici šampionátu ukončila spoluprácu s trénerom Mikeom Dayom, odštartovala preteky s číslom 1 a svojou jazdou bez výrazných zaváhaní nasadila latku vysoko. Líderka Svetového pohára a už istá víťazka malého glóbusu v tejto disciplíne našla od prvých bránok správne tempo, ktoré dolu ešte vygradovala. Hoci niektoré oblúky nemala čisté a v jej jazde bola rezerva, jej čas už nikto neprekonal.

Priblížiť sa k nej dokázala len Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá sa zaradila na druhú pozíciu so stratou 0,19 sekundy. Nádejné medzičasy mala aj Anna Swennová-Larssonová, Švédka sa však v spodnej časti spadla a vypadla z bojov o medaily. Do jednej sekundy sa zmestila ešte Dürrová (+0,92) a so štartovým číslom 18 prekvapila St. Germainová, ktorej patrila tretia priečka (+0,61). Druhá Slovenka Petra Hromcová limitovaná chorobou sa tesne zmestila medzi postupovú 60-tku. Dosiahla 60. čas, na líderku mala manko 7,21 sekundy. V druhom kole jej zdravotný stav nedovolil štartovať.

Legendárna česká lyžiarka: Vlhová už potrebovala pauzu, v kľúčových pretekoch by jej to malo pomôcť

Druhé kolo na zjazdovke Roc de Fer sa vydarilo Nórke Mine Fürstovej Holtmannovej, ktorá z priebežnej desiatej pozície poskočila až na štvrtú. Vlhová opäť predviedla rytmickú jazdu, ale volila menej riskantnú širšiu stopu. Na druhom medzičase ešte viedla o 0,28 sekundy, no dolu jej chýbala potrebná rýchlosť a v cieli sa zaradila na priebežnú druhú priečku o 14 stotín za Nórku. Následne ju predbehli ešte tri pretekárky. Holtmannovú potom tesne prekonala Dürrová, St. Germainová zopakovala fantastický výkon z 1. kola a dostala sa jasne do vedenia. Holdenerová predviedla riskantnú jazdu, ktorá sa jej nevyplatila. V závere mierila na pozíciu líderky, ale po špicari vypadla. Shiffrinová druhé kolo pretaktizovala. Zvolila jazdu na istotu, chýbala jej typická agresivita, jej náskok sa postupne skresával a v cieli zostala prekvapujúco za Kanaďankou, ktorá mohla oslavovať.

výsledky slalomu žien na MS:

1. Laurence St. Germainová (Kan.) 1:43,15 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,57 s, 3. Lena Dürrová (Nem.) +0,69, 4. Mina Fürstová Holtmannová (Nór.) +0,71, 5. Petra VLHOVÁ (SR) +0,85, 6. Aline Daniothová (Švaj.) +0,97, 7. Sara Hectorová (Švéd.) +1,12, 8. Lara Della Meová (Tal.) +1,19, 9. Ana Buciková (Slovin.) +1,22, 10. Hanna Aronssonová Elfmanová (Švéd.) +1,31, ..., Petra HROMCOVÁ (SR) v 1. kole 60., v druhom pre chorobu neštartovala

01 - Modified: 2023-02-18 11:13:08 - Feat.: 1 - Title: Lyžiarka Vlhová je po prvom kole slalomu na piatom mieste, skončila o 99 stotín sekundy za Shiffrinovou 02 - Modified: 2023-02-16 13:52:31 - Feat.: 1 - Title: Vlhovej prvé preteky na MS nevyšli, zlatú medailu získala Shiffrinová 03 - Modified: 2023-02-15 12:25:37 - Feat.: 1 - Title: Legendárna česká lyžiarka: Vlhová už potrebovala pauzu, v kľúčových pretekoch by jej to malo pomôcť
01 - Modified: 2024-04-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Lyžiarske strediská sa uchýlili k bizarnému kroku. Cez leto skladujú sneh, aby ho mali dosť na ďalšiu sezónu 02 - Modified: 2024-03-17 11:13:05 - Feat.: - Title: Americká lyžiarka Digginsová získala druhýkrát v kariére veľký glóbus 03 - Modified: 2024-03-16 13:33:43 - Feat.: - Title: Shiffrinová zvíťazila v záverečnom slalome, prevzala si ôsmy krištáľový glóbus 04 - Modified: 2024-03-13 15:33:22 - Feat.: - Title: Teplotné výkyvy maria lyžiarskym strediskám biznis. Podmienky nie sú až také dramatické, reaguje šéf TMR 05 - Modified: 2024-03-12 17:30:00 - Feat.: - Title: Manažér lyžiarskeho strediska pre HN: Museli sme zavrieť cez prázdniny. Nič také sa nestalo za 34 rokov
19. apríl 2024 03:01