Slovenský hokejový útočník Dalibor Dvorský. FOTO: TASR/AP

Mladí Slováci spoznali súpera vo štvrťfinále šampionátu. Narazia na favorita z Fínska

25.04.2023, 21:17

Slovenskí hokejisti sa vo štvrťfinále MS hráčov do 18 rokov stretnú vo štvrtok s Fínmi.

Rozhodol o tom utorkový záverečný zápas v A-skupine, v ktorom českí reprezentanti prehrali v Porrentruy s Kanadou vysoko 3:8 a so ziskom 4 bodov obsadili v tabuľke štvrté miesto, o bod za tretím Slovenskom. Vo vyraďovačke narazia Česi na víťazov B-skupiny Američanov.

Česi mali horší vzájomný zápas so Slovákmi (2:3 sn) a v tabuľke ich mohli preskočiť iba v prípade víťazstva nad Kanaďanmi. Favorizovaný zámorský tím však od úvodu dominoval, na začiatku druhej tretiny si vybudoval trojgólový náskok a ten potom postupne zvyšoval.

Tromi gólmi sa na triumfe podieľal útočník Matthew Wood. Kanaďania obsadili v "áčku" so ziskom 9 bodov druhú priečku a vo štvrťfinále ich čaká tretí tím B-skupiny - domáce Švajčiarsko.

Víťazmi A-skupiny sa stali obhajcovia titulu zo Švédska, ktorí na záver zdolali rovesníkov z Nemecka 3:0 a ovládli tabuľku s plným počtom 12 bodov.

Švédi zlomili odpor súpera až v záverečnej desaťminútovke, keď dvakrát skórovali v presilovke. Už pred stretnutím bolo jasné, že severania pôjdu do vyraďovacej časti z prvého miesta a vo štvrťfinále sa stretnú s Lotyšmi. Nemci skončili v skupine na 5. mieste, čaká ich tak baráž o udržanie sa v elitnej kategórii MS proti piatemu tímu "béčka" Nórsku.

B-skupinu vyhrali bez straty bodu reprezentanti USA, ktorí v utorok deklasovali Švajčiarsko 10:0. Američania urobili s domácim tímom krátky proces, v Bazileji viedli už po prvej tretine 4:0.

Na dvojcifernom víťazstve sa podieľal Ryan Leonard hetrikom, ku ktorému pridal dve asistencie, jeho spoluhráči z útoku Gabe Perreault a William Smith mali bilanciu 1+3. Šestnásťročný Cole Eiserman prispel k triumfu dvomi presnými zásahmi a s ôsmimi gólmi vedie poradie strelcov šampionátu. Jedným z hlavných rozhodcov zápasu bol Slovák Martin Jobbágy.

MS do 18 rokov:

A-skupina /Porrentruy/

Švédsko - Nemecko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Góly: 51. Edström, 57. Willander, 59. Kangas

Česko - Kanada 3:8 (0:2, 2:3, 1:3)

Góly: 31. Šalé, 38. Felcman, 57. Matějíček - 18., 21. a 34. Wood, 18. Barlow, 39. Halaburda, 43. Martone, 45. Lardis, 53. Dragicevic

Švajčiarsko - USA 0:10 (0:4, 0:2, 0:4)

Góly: 17., 32. a 47. Leonard, 17. a 20. Eiserman, 1. Fortescue, 21. Perreault, 41. Smith, 48. Buium (z tr. strieľania), 56. Moore

tabuľka:

1. USA           4 4 0 0 0  37:6  12*

2. Fínsko        3 2 0 0 1  13:12  6*

3. Švajčiarsko   4 2 0 0 2  12:15  6*

4. Lotyšsko      4 1 0 0 3   5:17  3*

5. Nórsko        3 0 0 0 3   1:18  0**

01 - Modified: 2023-05-01 11:29:37 - Feat.: - Title: Dvorský potvrdil príslušnosť k svetovej špičke. Žiaden detský hokej, ukázal výnimočnosť, tvrdí expert 02 - Modified: 2023-04-30 20:19:19 - Feat.: - Title: HN24: Slovenský útočník Dvorský sa dostal do All Star šampionátu 03 - Modified: 2023-04-30 20:03:02 - Feat.: - Title: Hokejisti USA do 18 rokov sú majstrami sveta 04 - Modified: 2023-04-30 16:55:12 - Feat.: - Title: Mladým Slovákom chýbalo k bronzu 70 sekúnd, s Kanadou prehrali až v predĺžení 05 - Modified: 2023-04-29 20:20:00 - Feat.: - Title: Mladí Slováci si zahrajú o bronz, v semifinále šampionátu utŕžili od hokejistov USA debakel
24. apríl 2024 02:06