Slovenský stredopoliar Neapola Stanislav Lobotka. FOTO: TASR/AP

Dlhé čakanie skončilo. Neapol s Lobotkom oslavuje titul po 33 rokoch

04.05.2023, 23:07

Predchádzajúce dva svoje tituly v rokoch 1987 a 1990 vybojoval Neapol ešte v slávnej ére argentínskej legendy Diega Maradonu.

Futbalisti SSC Neapol v kádri so slovenským stredopoliarom Stanislavom Lobotkom sú po 33 rokoch opäť majstri Talianska. Zisk svojho prvého titulu od roku 1990 a tretieho v histórii definitívne spečatili štvrtkovou remízou 1:1 na ihrisku Udinese. Päť kôl pred koncom Serie A majú pred druhým Laziom Rím nedostihnuteľný šestnásťbodový náskok. Lobotka odohral za Neapol celý zápas.

Neapolu stačila na potvrdenie ligového prvenstva v stretnutí 33. kola v Udine aj remíza, no zverenci Luciana Spallettiho už po trinástich minútach prehrávali - parádnou strelou na 1:0 sa presadil slovinský stredopoliar Sandi Lovrič. Favorit mal viac z hry, zákrok v šestnástke na Chviču Kvaraccheliju v 22. minúte však rozhodca ako faul neposúdil a neujali sa ani ďalšie príležitosti hostí v prvom polčase. Neapol sa dočkal v 52. minúte, keď sa k vyrazenej strele v šestnástke dostal Victor Osimhen a vyrovnávajúcim zásahom potvrdil post lídra tabuľky strelcov (22 gólov). Hostia, podporovaní na tribúnach takmer 15-tisíc priaznivcami, si už bod ustrážili a po záverečnom hvizde mohli oslavovať definitívu ligového prvenstva.

Lobotka je štvrtý Slovák v ére samostatnosti, ktorý sa tešil z triumfu v niektorej z piatich elitných európskych líg (Anglicko, Španielsko, Taliansko, Nemecko, Francúzsko). Pred dvoma rokmi získal s Interom Miláno titul Milan Škriniar. Španielsku La Ligu sa v roku 1995 podarilo vyhrať Petrovi Dubovskému (Real Madrid) a nemeckú Bundesligu v roku 2009 Petrovi Pekaríkovi (VfL Wolfsburg).

Predchádzajúce dva svoje tituly v rokoch 1987 a 1990 vybojoval Neapol ešte v slávnej ére argentínskej legendy Diega Maradonu. "Partenopei" vystriedali na talianskom tróne AC Miláno. Od roku 2001, keď si majstrovské oslavy užili hráči AS Rím, nezískal titul v Serii A až doteraz žiadny klub, sídliaci južnejšie od Turína alebo Milána. Hneď po skončení duelu v Udine odštartovali v meste pod Vezuvom majstrovské oslavy. Desaťtisíce fanúšikov sa tešilo priamo na štadióne Diega Maradonu v Neapole, kde sledovali priamy prenos na veľkoplošných obrazovkách. V nedeľu Neapol hostí na svojom trávniku v dueli 34. kola Fiorentinu.

01 - Modified: 2024-04-17 07:48:04 - Feat.: - Title: Je potrebné prímerie. Šéf talianskej diplomacie Tajani vyzval Izrael na zastavenie bojov v Pásme Gazy 02 - Modified: 2024-04-15 20:51:38 - Feat.: - Title: Plán na výstavbu záchytných centier pre migrantov v Albánsku sa odkladá, informuje talianske ministerstvo 03 - Modified: 2024-04-15 11:35:32 - Feat.: - Title: Taliansky protimonopolný úrad vyšetruje Ryanair, ten podozrenia odmieta 04 - Modified: 2024-04-14 19:02:00 - Feat.: - Title: V talianskej oblasti Napola zaznamenali slabé zemetrasenie 05 - Modified: 2024-04-12 20:45:46 - Feat.: - Title: Počet obetí výbuchu vodnej elektrárne na severe Talianska stúpol na sedem
18. apríl 2024 14:36