Lotyši sa postarali o veľké prekvapenie, vyradili Švédsko a budú hrať o medaily

25.05.2023, 22:05

V boji o účasť vo finále sa stretnú s Kanadou, ktorá si poradila s Fínskom 4:1.

Hokejisti domáceho Lotyšska historicky prvýkrát postúpili do semifinále MS. Vo štvrtkovom štvrťfinále zaskočili favorizovaných Švédov, ktorých zdolali 3:1. V boji o účasť vo finále sa stretnú s Kanadou, ktorá si poradila s Fínskom 4:1. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria tímy USA a Nemecka.

Lotyši išli do vedenia v prvej tretine gólom Ločmelisa, na ktorý Švédi reagovali v polovici zápasu gólom Liljegrena. Lotyši rozhodli o víťazstve gólmi Indrašisa a Jaksa, na ktoré už Švédi nedokázali zareagovať a štvrtý rok po sebe budú na MS bez medailí. Vypadli napriek tomu, že súpera prestrieľali 41:15.

Veľký favorit zlyhal. Švajčiari na MS končia, vyradili ich Nemci

Od prvých minút sa hralo vo svižnom tempe a Lotyši ukazovali, že si pred domácim publikom veria. V úvode si vypracovali dve sľubné šance a v 13. minúte išli do vedenia. Nepokrytý Ločmelis sa pred bránkou dostal k puku a zblízka prekonal brankára Johanssona - 0:1. Švédi mali v ďalšom priebehu prvej tretiny herne navrch, no ich hre chýbal moment prekvapenia a veľkou prekážkou bol aj brankár Šilovs.

V druhej tretine bola strelecká prevaha severanov ešte výraznejšia, no vyťažili z nej iba jeden gól. Raymond mu v útočnom pásme prenechal puk a následná strela spoza obrancu zapadla nad Šilovovu lapačku - 1:1. V 36. minúte sa zápas skončil pre Dzierkalsa, no Lotyši sa obetavou hrou v defenzíve ubránili päťminútovému oslabeniu.

Švédi mali naďalej problémy v koncovke a s pribúdajúcim časom bola na ich hre viditeľná nervozita. Indrašis nasmeroval Lotyšov k historickému víťazstvu v 46. minúte, keď si v útočnom pásme efektne poradil s obrancom Pudasom a prestrelil Johanssona - 1:2. Švédi krátko na to nezužitkovali presilovku a po nej pykali v oslabení, keď strelu Jaksa neudržal brankár Johansson - 1:3. Švédi sa snažili o nápor, dostali sa aj k hre so šiestimi hráčmi, no defenzíva Lotyšov odolala.

01 - Modified: 2023-05-28 21:23:12 - Feat.: - Title: Najužitočnejším hráčom šampionátu sa stal brankár Lotyšska Šilovs 02 - Modified: 2023-05-28 21:06:49 - Feat.: - Title: Kanaďania prekvapenie nedopustili. Otočili finále proti Nemecku a sú majstrami sveta 03 - Modified: 2023-05-28 17:19:48 - Feat.: - Title: Lotyšsko je na nohách. Hokejisti porazili USA a vybojovali prvú medailu v histórii 04 - Modified: 2023-05-28 11:59:32 - Feat.: - Title: Jurčina pred finále: Nemecký hokej veľmi napreduje a ich liga je náročná. Slovákov v nej však príliš nechcú 05 - Modified: 2023-05-28 09:10:44 - Feat.: - Title: Nemci sa postarali o ďalšiu senzáciu. Porazili USA a o zlato zabojujú proti Kanade
16. apríl 2024 15:35