Verstappen potvrdil dominanciu v tejto sezóne F1. Triumfoval piatykrát za sebou

02.07.2023, 16:40
02.07.2023, 17:09

Tím Red Bull ideálne zavŕšil ďalší úspešný víkend, keď vďaka Maxovi Verstappenovi triumfoval v kvalifikácii aj v šprinte, v ktorom Holanďan zvíťazil pred tímovým kolegom Sergiom Perezom.

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Rakúska, deviatych pretekoch sezóny MS F1. Za ním prišiel do cieľa Monačan Charles Leclerc na Ferrari, tretí finišoval ďalší jazdec Red Bullu Mexičan Sergio Perez.

Verstappen piatym víťazstvom za sebou potvrdil dominanciu v sezóne 2023, v ktorej je suverénny líder priebežného poradia. Pred Perezom má 81-bodový náskok.

Podobne dominantný je v Pohári konštruktérov aj rakúsky tím Red Bull, ktorý mal víťaza vo všetkých doterajších pretekoch sezóny. Verstappen vyhral sedem z nich, jeho tímový kolega Sergio Pérez vybojoval ostatné dve víťazstvá. Triumf v Spielbergu bol pre Verstappena celkovo 42. v kariére a prekonal ním výkon Ayrtona Sennu. V počte víťazstiev sa v historickom poradí osamostatnil na 5. mieste. Lídrom je Lewis Hamilton (103), za ním nasledujú Michael Schumacher (91), Sebastian Vettel (53) a Alain Prost (51).

Tím Red Bull ideálne zavŕšil ďalší úspešný víkend, keď vďaka Verstappenovi triumfoval v kvalifikácii aj v šprinte, v ktorom Holanďan zvíťazil pred tímovým kolegom Perezom.

Súťažný víkend naživo sledovalo 304-tisíc divákov, ktorí tým vytvorili nový rekord Red Bull Ringu. Prítomní si pred štartom pretekov minútou ticha uctili pamiatku 18-ročného Holanďana Dilana Van´t Hoffa. Ten v sobotu zomrel na následky zranení, ktoré utrpel na podujatí ME Formuly Regional v Belgicku.

Verstappen na štarte nezaváhal, no Leclerc, ktorý s ním obsadil prvý rad na rošte, okamžite zaútočil. Cunoda vo štvrtej zákrute vyšiel mimo trate a v pretekoch pokračoval po výmene predného krídla. Do boxov musel zájsť aj Magnussen, ktorý doplatil na kontakt s Cunodom a na trať prišlo safety car. Po reštarte si Verstappen strážil prvú priečku a na Leclerca sa tlačil tímový kolega Sainz.

Nevydarené preteky napriek sľubnej 8. štartovej priečke absolvoval Hülkenberg, ktorý prezul v 12. kole, zaradil sa na predposledné miesto, no o dve kolá odstavil monopost a odstúpil.

Následnú žltú vlajku a virtuálny safety car viacerí pretekári využili na prezutie. V 18. kole dostal Hamilton trest za prekročenie traťových limitov, no neskôr sa k nemu pridali aj ďalší. Výbornú pretekovú rýchlosť ukázal Perez, ktorý štartoval až z 15. miesta, no postupne sa prepracoval na dosah pódia. V 25. kole prezul dovtedajší líder Verstappen, na prvú priečku sa posunul Leclerc.

Vydržal na nej do 34. kola, keď sa Holanďan, ktorý po návrate na trať predbehol Sainza, vrátil do čela. Päťsekundové tresty za porušenie traťových limitov zamiešali poradím.

Verstappen bol však na čele s dostatočným náskokom, za ním jazdili Leclerc a Perez. Red Bull sa pokúsil o bod navyše za najrýchlejšie kolo pre Verstappena, ktorý prezul v predposlednom kole. Napokon ho aj dosiahol a na radosť domácich priaznivcov zavŕšil víkend plným počtom bodov.

Desiate podujatie sezóny 2023 je na programe už o týždeň na VC Veľkej Británie.

Hlasy (zdroj: Sport 1):

Max Vertstappen, víťaz: "Cieľom bolo zostať vpredu. Mali sme vlastnú stratégiu a ten sme sa držali aj vtedy, keď už v 2. kole prišiel safety car. Mal som náskok a necítil som, že by som oň mohol prísť. Na oslavy tretieho titulu majstra sveta ešte nemyslím. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Ešte je pred nami veľa pretekov. Som vďačný  za skvelú prácu celého tímu. Ďakujem fanúšikom za fantastickú atmosféru, ktorú nám dnes vytvorili."

Charles Leclerc, 2. miesto: "V piatok sa nám podarilo maximalizovať výsledok. Včera (sobota) som mal slabší deň. Dnes však fungovali všetky vylepšenia a dodali mi lepší pocit z jazdy a ovládateľnosti. Snažil som sa byť v prvom kole agresívny, no mali sme problém s jazdou v špinavom vzduchu."

Sergio Perez, 3. miesto: "Máme radosť z tohto pódia. Dúfam, že sa mi podarí stabilizovať výsledky a zlepší sa ich konzistencia. Mám za sebou ťažký víkend. Vo štvrtok ma skolila horúčka, cítil som sa fyzicky slabý. Monopost mal však skvelú rýchlosť. Užíval som si súboje s Carlosom Sainzom. Boli tvrdé, ale férové."

VC Rakúska (71 kôl, 1 kolo: 4,318 km, celkovo: 306,5 km): 1. Max Verstappen (Hol./Red Bull) 1:25:33,607 h, 2. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) +5,155 s, 3. Sergio Perez (Mex./Red Bull) +17,188, 4. Carlos Sainz (Šp./Ferrari) +21,377, 5. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +26,327, 6. Fernando Alonso (Šp./Aston Martin) +30,317, 7. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes) +39,196, 8. George Russell (V. Brit./Mercedes) +48,403, 9. Pierre Gasly (Fr./Alpine) +57,667, 10. Lance Stroll (Kan./Aston Martin) +59,043, 11. Alex Albon (V. Brit./Thaj./Williams) +1:09,767 min., 12. Esteban Ocon (Fr./Alpine), 13. Logan Sargeant (USA/Williams), 14. Čou Kuan-jü (Čína/Alfa Romeo), 15. Nyck De Vries (Hol./AlphaTauri), 16. Valtteri Bottas (Fín./Alfa Romeo, 17. Oscar Piastri (Aus./McLaren), 18. Júki Cunoda (Jap./AlphaTauri), 19. Kevin Magnussen (Dán./Haas).

Nedokončil: Nico Hülkenberg (Nem./Haas)

Priebežné poradie (po 9 z 22 pretekov):

1. Verstappen 229 bodov, 2. Perez 148, 3. Alonso 129, 4. Hamilton 108, 5. Sainz 86, 6. Leclerc 72, 7. Russell 70, 8. Stroll 43, 9. Ocon 31, 10. Norris 22, 11. Gasly 17, 12. Hülkenberg 9, 13. Albon 7, 14. Piastri 5, 15. Bottas 5, 16. Čou 4, 17. Cunoda 2, 18. Magnussen 2, 19. Sargeant, 20. De Vries 0

01 - Modified: 2024-04-21 09:20:29 - Feat.: - Title: Verstappen dominoval v Číne, vyhral štvrté preteky F1 v tejto sezóne 02 - Modified: 2024-03-03 17:30:00 - Feat.: - Title: Obroda kultovej značky aj „vyhodený“ vyzývateľ. Nová sezóna F1 nebude len o Verstappenovi (Analýza) 03 - Modified: 2024-03-02 16:51:13 - Feat.: - Title: Verstappen odštartoval sezónu F1 triumfom v Bahrajne, Red Bull získal double 04 - Modified: 2023-10-07 19:07:42 - Feat.: - Title: HN24: Verstappen v predstihu získal tretí majstrovský titul 05 - Modified: 2023-08-27 15:53:22 - Feat.: - Title: Verstappen vyrovnal Vettelov rekord, na Veľkej cene Holandska zvíťazil deviatykrát za sebou
25. apríl 2024 20:48