Slovenský futbalista Róbert Boženík (vľavo) sa teší po strelení vyrovnávajúceho gólu na 1:1 v kvalifikačnom zápase záverečného 10. kola J-skupiny ME 2024 Bosna a Herzegovina - Slovensko. FOTO TASR/ Martin Baumann

Víťazná kvalifikačná pečiatka. Slováci zdolali v Zenici domácich Bosniakov 2:1, rozhodol netradičný strelec

19.11.2023, 22:41
19.11.2023, 23:01
  • Vďaka výhre 2:1 na bosnianskej pôde nazbierali Slováci dovedna 22 kvalifikačných bodov.
  • V Zenici napli sieť iba hostia, prvý gól však bol v podaní Patrika Hrošovského vlastný.
  • Stopér Ľubomír Šatka zažil gólový debut v seniorskom A-tíme a rozhodol tak o našom triumfe.

Slovenskí futbalisti vyhrali v nedeľňajšom zápase kvalifikácie ME 2024 na pôde Bosny a Hercegoviny 2:1. S už istým postupom tak zvýšili svoju šancu na nasadenie v treťom výkonnostnom koši na žrebovaní majstrovstiev Európy.

Tím pod vedením Francesca Calzonu využil početnú výhodu, v ktorej bol od 64. minúty po druhej žltej karte pre Renata Gojkoviča.

Domáci viedli len tri minúty po vlastnom góle Patrika Hrošovského na začiatku druhého polčasu.

Vyrovnal Róbert Boženík, ktorý ukončil vyše dvojročný strelecký pôst v národnom tíme a víťazný gól strelil Ľubomír Šatka, ktorý si otvoril strelecký účet v reprezentácii. Po faule Gojkoviča sa však musel z ihriska porúčať László Bénes.

Oproti štvrtkovému zápasu zostali v zostave len štyria hráči - obrancovia Škriniar a Hancko, stredopoliar Duda a útočník Boženík.

10. kolo kvalifikácie ME 2024:

J-skupina: Zenica
Bosna a Hercegovina - SLOVENSKO 1:2 (0:0)

Góly: 49. Hrošovský (vlastný) - 52. Boženík, 71. Šatka. ŽK: Bašič, Prevljak - Boženík, ČK: 64. Gojkovič (po 2. ŽK). Rozhodcovia: Weinberger – Kolbitsch, Witschnigg (všetci Rak.)

Bosna a Hercegovina: Pirič - Gazibegovič, Gojkovič, Hadžikadunič, Mujakič - Cimirot (78. Zolotič), Hajradinovič (87. Ziljkič), Bašič - Hamulič (87. Varesanovič), Prevljak (59. Bilbija), Demirovič

Slovensko: Rodák - Pekarík, Šatka, Škriniar, Hancko - Duda (85. Kadák), Hrošovský, Bénes (66. Kucka) - Suslov (85. Jirka), Boženík (75. Polievka), Mak (75. Tupta)

Obmenené mužstvo s menej skúsenými hráčmi však vstúpilo do zápasu naplno a ofenzívne. Hralo sa prevažne na polovici domácich, ktorých súper tlačil na hranicu šestnástky.

Slováci chceli preniesť hru pred bránu najmä po krídlách, naľavo tradične pomáhal aj Hancko a práve cez neho išla prvá nádejná akcia.

V 24. minúte si vymenil loptu s Makom a odcentroval na hraniciu malého vápna. Brankár Pirič loptu len vyrazil, dostal sa k nej Suslov, no minul bránu.

S ofenzívnymi epizódkami Bosny si hostia v prvej polhodine poradili a krátko po Suslovovej šanci poslal po rohu prudkú hlavičku na bránu Škriniar, mieril však nad.

O chvíľu neskôr bol v pozícii centrujúceho hráča útočník Verony, keď poslal loptu na Maka. Ten bol v šestnástke v dobrej pozícii, no nezvládol spracovanie.

Domáci prehrali prvý polčas na strely 1:4, ich pokus bol však paradoxne jediný do priestoru brány. Prízemnú strelu k pravej žrdi skúsil spoza šestnástky Demirovič, no Rodák ju vyrazil na roh.

Hlasy po zápase

"Prvý gól v reprezentácii chutí výborne, o to viac, keď bol víťazný. Chceli sme kvalifikáciu zakončiť víťazstvom a sme radi, že sa nám to podarilo. Vždy som sníval o góle za reprezentáciu, hlavné však je, že som ním pomohol k dobrému výsledku. Aj po inkasovanom góle každý veril, že tento zápas môžeme otočiť. Po červenej karte a našom druhom góle to už bolo jednoduchšie,"  povedal Ľubomír Šatka, obranca a autor víťazného gólu.

"Spadol mi obrovský kameň nie zo srdca, ale z chrbta. Nie je jednoduché nastupovať s tým, že som dlhší čas nedal gól. Ďakujem členom realizačnému tímu za dôveru a že vedia oceniť moju prácu na ihrisku. Veril som, že sa moja tvrdá práca vyplatí. Vyhrali sme, ja som dal po dlhej dobe gól a skončili sme v skupine druhí. Myslím, že sme urobili veľký krok dopredu," vyjadril sa Róbert Boženík, útočník a autor prvého gólu.

*postup

01 - Modified: 2024-04-18 19:14:52 - Feat.: - Title: Tisícky bosnianskych Srbov protestovali proti možnej rezolúcii OSN o genocíde v Srebrenici 02 - Modified: 2024-04-16 16:51:58 - Feat.: - Title: Slovan hľadá novú jednotku. Belasí potrebujú brankára aspoň na tri sezóny. Borjana však fanúšikovia „žrali“ 03 - Modified: 2024-04-15 18:50:05 - Feat.: - Title: Expert na Bundesligu pre HN: Leverkusen trafil pri posilách jackpot. Kľúčom k titulu bol aj kouč či mentalita 04 - Modified: 2024-04-13 16:27:25 - Feat.: - Title: Slovan Bratislava získal rekordný štrnásty titul majstra Slovenska 05 - Modified: 2024-04-13 13:47:12 - Feat.: - Title: Slovenský brankár Dúbravka s piatym čistým kontom, Newcastle nedal šancu Tottenhamu
27. apríl 2024 06:07