Slovenské basketbalistkyTASR/P. Neubauer

Slovenky zvládli na šampionáte kľučový duel. A postúpili do ďalších bojov

17.06.2017, 14:27

Slovenské basketbalistky zvíťazili vo svojom druhom vystúpení na ME v Česku nad Bieloruskom 68:59.

Pripísali si prvý triumf a vďaka výhre Turecka nad Talianskom 54:53 postúpili zo základnej skupiny.

Líderkou družstva bola veteránka Zuzana Žirková, ktorá zaznamenala 22 bodov.

Slovenky zakončia účinkovanie v základnej B-skupine pondelkovým súbojom proti Taliansku (20.30 h).

EuroBasket Women 2017 - B-skupina:
Slovensko - Bielorusko 68:59 (32:33)
zostavy:
Slovensko: Žirková 22, Vyňuchalová 11, Bálintová 9, Jurčenková 4, Oroszová 0 (Růžičková 8 /15 doskokov/, Slamová 7, Remenárová 6, T. Páleníková 1).
Bielorusko: Snycinová 12, Popovová 10, Lichtarovičová 9, Zuzkovová 3, Kressová 1 (Bentleyová 10, Gasperová 9, Rycikovová 4, Inkinová 1).
Rozhodovali: Tsarouchová (Gr.), Kouneless (Cyp.), Delestree (Belg.), 700 divákov.
štvrtiny: 15:16, 17:17, 19:11, 17:15.

Lepšie začali Slovenky, ktoré využili počiatočnú nedôslednosť súperiek v obrane a ujali sa vedenia 6:2. Trénerka Bielorusiek Trafimová na to reagovala striedaním a do hry poslala naturalizovanú legionárku Bentleyovú.

Tá svojím pohybom a aktivitou rozhýbala dovtedy strnulú hru svojho mužstva a ukázalo sa to aj na skóre. Bielorusky zaznamenali šnúru jedenástich bodov (6:13).

Kouč SR Svoboda si zobral oddychový čas a v závere štvrtiny musel riešiť aj nepríjemnú situáciu, keď pre zranenia členka vypadla zo zostavy jediná klasická krídelníčka Páleníková.

Prvé dejstvo uzavrela ďalekonosnou trojkou zároveň s klaksónom Žirková a Slovenky v tom momente prehrávali 15:16. Vyrovnaná hra a časté zmeny vo vedení boli vidieť aj v druhej časti hry.

Slovenkám robila problémy na doskoku najmä dvojica Gasperová, Kressová. Obe družstvá v prvom polčase trápila streľba z poľa, ktorá bola v oboch prípadoch na hranici 30 percent.

Krátko po zmene strán prišli Slovenky o svoju najlepšiu strelkyňu z prvého zápasu Bálintovú, ktorá inkasovala nepríjemného 'koňara'. V čase jej absencie tím SR zlepšil obranu i kombinácie, z čoho rezultovala séria trinástich bodov za sebou a vedenie 47:42.

Kouč Svoboda v tom momente zvolil 'nízku' zostavu s tromi rozohrávačkami na obvode a mohol sa spoľahnúť aj na Bálintovú, ktorá sa vrátila do hry v závere tretej štvrtiny. Rýchla hra s jednou pivotkou na Bielorusky platila, v 32. minúte viedli Slovenky 55:46.

Potom na chvíľu zbytočne znervózneli, čo využil súper a stiahol manko na rozdiel piatich bodov. Dokonalý obrat sa však nekonal, Slovenky si náskok postrážili a napokon dosiahli dôležité víťazstvo.

hlasy po zápase:
Marian Svoboda, tréner SR: "Vedeli sme, že ak tento zápas prehráme, tak asi zo skupiny nepostúpime. Nervozita nám v úvode zväzovala ruky i nohy a bolo to vidieť aj na našej hre. Hrali sme staticky, nehrali sme svoju hru. Cez polčas sme si nejaké veci vysvetlili a pomohlo to. Zlepšili sme obranu, v útoku sme začali hrať organizovane a kolektívne. Verím, že zo skupiny už teraz postúpime."

Zuzana Žirková, kapitánka SR: "Vyšli mi aj niektoré ťažké strely, za čo som rada. Dôležité však je, že sme vyhrali. Chcem sa poďakovať divákom, ktorí vytvorili fantastickú atmosféru a hnali nás dopredu. Podporovali nás aj v momentoch, keď nám to nešlo a to bolo pre nás veľmi dôležité."

Romana Vyňuchalová, pivotka SR: "Som rada, že sme vyhrali. Aj napriek tomu, že v našom výkone bolo veľa veľa chýb. Potrebujeme ešte vyhrať aj s Taliankami, veľmi by nám to pomohlo. Veľa toho urobila Zuzana Žirková, ktorá dala viaceré ťažké koše a svojím výkonom nás strhla k lepšej hre."

01 - Modified: 2024-04-19 09:55:49 - Feat.: - Title: Slovensko a Taliansko by mohli uzavrieť dohodu o policajnej spolupráci 02 - Modified: 2024-04-19 12:30:00 - Feat.: - Title: Choroba minulého storočia sa vracia v plnej sile. V Česku si už vyžiadala životy, zvýšený počet prípadov nákazy je aj u nás 03 - Modified: 2024-04-19 13:00:00 - Feat.: - Title: Demänovská ľadová jaskyňa je už úplne bez ľadu. Čoskoro pravdepodobne zmenia aj jej názov 04 - Modified: 2024-04-19 10:57:33 - Feat.: - Title: GALÉRIA Zrušené zubné benefity či Huliakov dymový experiment. Internet satiricky reaguje na aktuálnu politickú scénu 05 - Modified: 2024-04-18 08:41:13 - Feat.: - Title: Na Slovensko mieri slávny fast food. McDonald´s a Burger King dostanú ďalšieho veľkého konkurenta
20. apríl 2024 05:02