TASR/Branislav Račko
StoryEditor

Juraj Sagan obhájil titul, stal sa majstrom Slovenska v cestnej cyklistike

25.06.2017, 16:34
Autor:
TASRTASR

Majstrom Slovenska v cestnej cyklistike sa stal v elitnej kategórii Juraj Sagan z tímu Bora - Hansgrohe, ktorý obhájil minuloročný titul. Na trati dlhej 193 km v okolí Žiaru nad Hronom na spoločnom národnom šampionáte Čechov a Slovákov bol v absolútnom poradí najlepší Zdeněk Štybar z Quick-Step Floors pred Josefom Černým z Elkov Author po spoločnom úniku dva okruhy pred cieľom. Tretí skončil v celkovom poradí Slovák Juraj Sagan v drese Bora-Hansgrohe, jeho brat Peter Sagan preťal cieľ ako 16-ty, s 2. priečkou v rámci majstrovstiev Slovenska, tretiu obsadil Erik Baška, taktiež z tímu Bora-Hansgrone.

"Chcel som vyhrať celkovo, ale nezachytil som ten rozhodujúci nástup Štybara. Síl som mal dosť, ale neustrážil som si ten správny moment," povedal pre RTVS slovenský víťaz Juraj Sagan. "Som dosť prekvapený z toho, ako sa preteky vyvíjali, takýto priebeh som určite nečakal. Ale som rád, že tu bolo toľko fanúšikov a skvele som si to užil," povedal Štybar.

Peter Sagan bol po pretekoch opäť v hermetickom obkolesení fanúšikov. "Uvidíme, ako dopadne Tour de France, pre Juraja to bude veľká skúsenosť. Každý rok je iný a dúfam, že tento k nám bude dobrý. Nám v klube bolo dnes jedno, kto z nás vyhrá, akurát preteky sa vyvinuli tak, ako sa vyvinuli a príliš sme na výber nemali. Vpredu odišla veľmi rýchlo po štarte silná skupina a už sa taktika zmenila. To je presne to, čo neustále hovorím, že pred štartom nemôžete presne hovoriť o tom, čo na vás čaká. Ako sa všetko vyvinie, nikto nevie."

Obhajca slovenského titulu Juraj Sagan žiaril spokojnosťou: "Nemusel som v našej čelnej skupine striedať, alebo veľmi pracovať, nebola to vyhovujúca situácia pre náš tím, lebo sme chceli získať titul aj pre Jana Bártu. Bola to silná skupina, ťažko sa už dalo niečo urobiť. Na Tour de France pôjdem, ešte zanalyzujeme nejaké čísla, to je všetko, no rozhodol som sa. Mne sa podarilo zachytiť únik hneď od prvého okruhu, o to bolo ľahšie titul získať. Českí jazdci medzi sebou bojovali, ja som sa vozil, čakal, náskok sa zvyšoval. Škoda len, že som nezachytil nástup Štybara, síl som mal dosť."

"Trať bola menej náročná ako minulý rok"

Podľa Juraja Sagana minulý rok sa na titule ťažšie narobil: "Bol prvý v kariére, aj preto, teraz som rád, že môžem nosiť dres majstra o rok dlhšie. Titul som vybojoval s veľkým šťastím, no stál som pri ňom v správnom momente na správnom mieste. Aj väčšie horúčavy ako dnes som zažil, každý mal z toho rôzne pocity, no mne sa zle nešlo. Náš náskok sa zvyšoval, viac som čakal tlak zozadu, takže titul zostal na mne. Trať bola o trochu menej náročná ako minulý rok, aj viac únikov sa zrodilo a v tej našej skupinke boli všetci českí favoriti. Mrzí ma, že slovenská cyklistika akoby zaspala, každý očakáva, čo urobí Peter Sagan, iní dnes nič vážnejšie neskúsili."

Pozornosť sa od hromadného štartu sústredila najmä na Petra Sagana a ďalších profesionálov z Bory-Hansgrohe a každý jeden z nich mohol zvíťaziť. Štartovná listina obsahovala 179 mien, v elitnej kategórii 36 Slovákov, 25 v kategórii do 23 rokov. Čakalo na nich sedem okruhov zo Žiaru nad Hronom cez Lovčicu, Janovu Lehotu, Kosorín, Slaskú, Lutilu a späť do Žiaru, dovedna 193 km.

V prognózach na víťaza sa popri Petrovi Saganovi spomínal aj obhajca titulu, jeho brat Juraj a ďalší dvaja Slováci v drese Bory Michael Kolář a Erik Baška, z Čechov Jan Bárta. Vlani vybojoval český titul Roman Kreuziger z tímu ORICA-Scott a predpokladalo sa, že naň zaútočia aj Petr Vakoč a Zdeněk Štybar z ProTour tímu Quick-Step Floors. Štybar si už na štarte prial, aby na trati bez nejakých extrémnych úsekov nenastali kolízie a preteky vygradovali tým správnym spôsobom. Peter Sagan v dúhovom tričku majstra sveta len zopakoval, že taktika vyplynie z okamžitej situácie a od nej sa odvinie aj reakcia.

V mieste cieľa mohli diváci odsledovať cyklistov až osemkrát a takúto jedinečnú možnosť si tisíce fanúšikov nenechalo ujsť. Neobvykle dlhý okruh s 27,5 km vyhovoval najmä rýchlostne založeným klasikom, pretekári obľubujúci strmšie kopce boli vo zvlnenom teréne tentoraz v nevýhode. Hneď od štartu sa pelotón natiahol, o prvý a napokon rozhodujúci únik ešte v úvodnom kole sa postaralo 13 cyklistov, Peter Sagan strácal 2:20 min. V horúcom dusnom počasí sa snažil skupinku v úniku brzdiť jediný Slovák Juraj Sagan, no márne a jej náskok narástol až na 5 min.

Slováci zmeškali únik

Po dvoch okruhoch vedúca 13-členná skupina so všetkými favoritmi na český titul si užívala náskok 3:53 min pred šesticou prenasledovateľov, medzi ktorými bol Slovák Martin Haring, hlavný pelotón mal stratu 5:28, Peter Sagan 5:39 na 126. mieste. V ďalšom okruhu čelná skupinka zostala nezmenená, s náskokom 5:57. Na čele prenasledovateľov bolo najčastejšie vidieť cyklistov Dukly Banská Bystrica a už aj Petra Sagana.

V prvej skupine mali zastúpenie aj 23-roční, vďaka Čechom Lichnovskému a Lehkému, aktivitou prekypovali štyria bývalí majstri ČR Kreuziger, Vakoč, Štybar a Bucháček. Pelotón veľkú snahu zvýšiť rýchlosť nevyvíjal a bolo otázne, ako si s touto situáciou poradí Peter Sagan. Spolu s Čaneckým z Amplatz-BMC a klubovým partnerom Bártom sa snažil zvýšiť tempo, no po štyroch okruhoch to vyzeralo dosť beznádejne, za vedúcou 13-kou sa pohybovali Česi Bárta a Turek (+5:28), potom hlavný pelotón s Petrom Saganom takmer s osemminútovou stratou (+7:50).

Na domáci titul mieril obhajca Juraj Sagan, no popri tom sa nemohla poprieť nadvláda českých jazdcov a nevýraznosť slovenských, ktorí zmeškali únik najlepších hneď na začiatku. Dva okruhy pred cieľom 13-ku 'utečencov' opustil na chvíľu Josef Černý z Elkov Author a odtrhol sa na rozdiel 11 sekúnd. Určitá rezignácia pelotónu sa prejavila v náraste straty až 11:17 min, vrátane Petra Sagana, menší odstup mali Turek s Bártom (+6:03).

Ďalšie kilometre boli v znamení pokusu Zdeňka Štybara z QuickStep Floors a Černého uniknúť a snaženie dotiahnuť až do záverečného špurtu. Postupne sa vzďaľovali, vôľa ich dostihnúť chýbala a český titul mali vo svojich rukách. Do záverečného okruhu išli s náskokom 1:50 min pred štvoricou Polnickým, Kreuzigerom, Vakočom a Jurajom Saganom, najlepším Slovákom. O majiteľovi českého titulu, už svojho druhého po roku 2014, rozhodol Štybar v stúpaní, keď sa odpútal od Černého. Skvele zvládol záver Juraj Sagan a došprintoval tretí.

celkové výsledky:
1. Zdeněk Štybar (ČR/Quick-Step Floors) 4:32:19 h, 2. Josef Černý (ČR/CCC–Sprandi–Polkowice) +29 s, 3. Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +2:52, 4. Petr Vakoč (ČR/Quick-Step Floors) +3:44, 5. Roman Kreuziger (ČR/Orica-Scott), 6. Jiří Polnicky (ČR/Elkov-Author) obaja rovnaký čas, 7. Michael Kukrle (ČR/Elkov Author) +5:51, 8. Tomáš Bucháček (ČR/Elkov-Author) +5:57, 9. Martin Boubal (ČR/CK Příbram Fany Gastro) rovnaký čas, 10. Karel Hník (ČR/VERVA ActiveJet Pro Cycling Team) +6:12, ... 16. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +12:41, 17. Erik BAŠKA (SR/Bora-Hansgrohe), 18. Marek ČANECKÝ (SR/Amplatz - BMC) obaja rovnaký čas

01 - Modified: 2022-11-30 16:51:40 - Feat.: - Title: Rebellin zomrel pri dopravnej nehode vo veku 51 rokov 02 - Modified: 2022-10-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Základy jesenného odievania na bicykel - toto cyklistické oblečenie musíte mať! 03 - Modified: 2022-09-25 08:16:20 - Feat.: - Title: Belgičan Evenepoel sa stal suverénne majstrom sveta, Sagan skončil v prvej desiatke 04 - Modified: 2022-08-28 18:56:06 - Feat.: - Title: Kenský cyklista Sule Kangangi zahynul po páde na pretekoch v USA 05 - Modified: 2022-07-19 08:50:46 - Feat.: - Title: Sagan: Cítim sa oveľa lepšie ako v Bore. Môj nový tím nie je založený na biznise
menuLevel = 1, menuRoute = sport, menuAlias = sport, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
09. december 2022 23:57