Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2017, 11:38

Taktiku zmenili na poslednú chvíľu. A tak Slováci vybojovali nečakanú medailu

Taktiku zmenili na poslednú chvíľu. A tak Slováci vybojovali nečakanú medailu
Zdroj: TASR

Slovenský štvorkajak v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka získal na ME v bulharskom Plovdive striebornú medailu na 500 m trati. Vo finále finišoval druhý tesne za maďarským kvartetom Bence Nádas, Sándor Tótka, Péter Molnár, Milan Mozgi, bronz patrí Bielorusom.

Slovenská káštvorka na päťstovke, ktorá bude na OH 2020 v Tokiu olympijskou disciplínou, obhájila striebro z vlaňajších ME v Moskve. "Sme maximálne spokojní. Na päťstovku sme nešli s medailovými ambíciami. V tomto roku sa nám nejazdila veľmi dobre, nedosahovali sme na nej nejaké extra časy ani výsledky. Súperi boli o dosť lepši, my sme sa stále iba hľadali. Človek sa stále učí a paradoxne nám pomohlo, že sme nepostúpili z rozjázd priamo do finále. Pred semifinále sme to celé prehodnotili a zvolili sme úplne inú taktiku, ktorá nám evidentne sadla. Semifinálovú jazdu sme s prehľadom vyhrali, dnes sme išli s tou istou taktikou a v cieli bolo z toho krásne druhé miesto. Konečne sme zistili, aká päťstovka nám vyhovuje a ako máme modelovať tréningy pred MS, aby sme ju ešte zdokonalili," povedal pre TASR Vlček.

Na margo dramatického finišu trojnásobný olympijský medailista uviedol. "Päťstovka je tesná, rozhodujú v nej detaily. V rozjazde sme nasadili k záveru 150 metrov pred cieľom. Bol intenzívny, no frekvenciou sme nezvýšili rýchlosť lode, iba nás to rozmixovalo a vo finiši spomalilo. Teraz sme išli do záveru 200 m pred cieľom, postupne sme sa rozbiehali a zvyšovali frekvenciu lode. Takto sme jazdili aj kilometer, je to kľúč k úspechu."

Spokojný bol aj zadák slovenskej lode Tibor Linka. "Bola to naša pravá jazda, tohtoročná prvá ostrá, svetáky boli iba na skúšanie. Trafili sme ju parádne. Sme radi, že sme v závere dokázali zrýchliť a predbiehali sme jednu loď za druhou, dostali sme sa pred Čechov, Nemcov i Bielorusov. Športový riaditeľ sekcie hladkých vôd Slovenskej kanoistiky Filip Petrla zložil členom káštvorky kompliment."Chlapci podali super výkon a nechýbalo veľa, aby získali zlato. V závere vystupńovali tempo a neuveriteľne doťahovali Maďarov. Ak by bola trať o pár metrov dlhšia, boli by vyhrali. Verím, že pred MS v Račiciach dokážu ešte vyšpičkovať formu a na vrchole sezóny budú stáť na najvyššom stupienku," povedal pre TASR Petrla.

Peter Gelle obsadil v sobotu druhé miesto v B-finále K1 1000 m, keď za víťazným Bulharom Miroslavom Kirčevom zaostal o 0,064 sekundy.

výsledky ME v rýchlostnej kanoistike:
muži
K4 500 m - A-finále: 1. Bence Nádas, Sándor Tótka, Péter Molnár, Milan Mozgi (Maď.) 1:18,566 min, 2. Denis MYŠÁK, Erik VLČEK, Juraj TARR, Tibor LINKA (SR) +0,084 s, 3. Raman Piatrušenka, Mikita Borykau, Dzmitrij Traciakou, Vitalij Bialko (Biel.) +0,556, 4. Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf, Jan Štěrba (ČR) +0,724, 5. Tom Liebscher, Ronald Rauhe, Timo Haseleu, Max Lemke (Nem.) +0,820, 6. Emanuel Silva, Joao Ribeiro, David Fernandes, David Varela (Portug.) +1,316

K1 1000 m - B-finále: 1. Miroslav Kirčev (Bul.) 3:36,624 min, 2. Peter GELLE (SR) +0,064 s, 3. Jo Solhaug (Nór.) +0,904

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.