Juraj Kucka (vľavo) sa teší z gólu s Ondrejom Dudom počas prípravného zápasu medzi Slovenskom a Walesom na Štadióne Antona Malatinského v Trnave. FOTO: TASR/Lukáš Grinaj

Slováci suverénne zvládli generálku na EURO. Wales zdolali veľkým rozdielom

09.06.2024, 22:53

Mužstvo Francesca Calzonu vstúpi do šampionátu v pondelok 17. júna proti Belgicku. V E-skupine ho ešte čakajú zápasy proti Ukrajine a Rumunsku.

Slovenskí futbalisti zvíťazili v generálke na ME v Nemecku nad Walesom 4:0. Skóre nedeľného zápasu v Trnave otvoril v 45. minúte Juraj Kucka, po zmene strán sa presadil Róbert Boženík a v 60. minúte si strelil vlastný gól kapitán hostí Ethan Ampadu. V 90. minúte prikrášlil triumf herne dominujúcich Slovákov striedajúci László Bénes.

Mužstvo Francesca Calzonu vstúpi do šampionátu v pondelok 17. júna o 18.00 h proti Belgicku. V E-skupine ho ešte čakajú zápasy proti Ukrajine (21. júna o 15.00 h) a Rumunsku (26. júna o 18.00 h).

Do prvej šance sa už v 3. minúte dostal Boženík, ktorý strelou spoza šestnástky preveril Warda. Na opačnej strane hostia už o chvíľu ťažili zo zlej rozohrávky Kucku, Johnsonova krížna strela však nemala správny smer. Hustý lejak v kombinácii so silným vetrom komplikoval podmienky obom aktérom, napriek tomu Slováci predviedli kreatívne momenty v ofenzíve.

Slovensko - Wales 4:0 (1:0)

• Góly: 45. Kucka, 56. Boženík, 60. Ampadu (vlastný), 90. Bénes, ŽK: Bero - Moore, J. James. Rozhodovali: Stefanski - Golis, Winkler (Poľ.), 6348 divákov.
  • SR: Dúbravka - Pekarík, Vavro (77. De Marco), Škriniar, Hancko (71. Obert) - Kucka (82. Bero), Lobotka, Duda (71. Bénes) - Schranz (71. Suslov), Boženík (77. Tupta), Haraslín
  • Wales: Ward - Stevens, Cabango, Dasilva - D. James (71. Cullen), Sheehan, Ampadu, J. James, Broadhead (62. Koumas) - Johnson (62. Burns), Moore
Aktivitou hýrila ľavá strana a tam najmä Haraslín, ale jeho pokusy buď zblokovala obrana súpera alebo nemierili do priestoru brány. V 25. minúte sa to podarilo po nadýchanom Dudovom centri Hancko, ale gól pre ofsajd neplatil. Slováci podkurovali súperovi najmä nebezpečnými centrami z krídelných priestorov, gól z nich však nevyťažili.

Walesania prvýkrát vážne pohrozili v 37. minúte a hneď z toho bola "gólovka". Moore vo výskoku prudkou hlavičkou poslal loptu pod brvno, odkiaľ ju bravúrne vyškriabal Dúbravka. Bezgólové skóre do konca prvého polčasu nevydržalo. Haraslín prihral pred pokutovým územím Kuckovi a jeho presná strela takmer z 25 metrov skončila v sieti - 1:0.

Slovákom vyšiel vstup do druhého dejstva. Boženík si v 56. minúte v malom vápne našiel priestor a center Hancka upratal do siete - 2:0. Útočník Boavisty sa strelecky presadil po takmer štyroch mesiacoch.

O štyri minúty neskôr po centri Pekaríka "zastrihal" nožničkami Haraslín, jeho zakončenie ešte pred Wardom tečoval Boženík a po ňom ešte "lízol" loptu Ampadu, čím poslal domácich do komfortného náskoku - 3:0. Walesania sa nechceli zmieriť s nepriaznivým osudom a v 67. minúte mohli znížiť. Burns postupoval na Dúbravku, ktorý však jeho strelu vyrazil na roh.

V ďalšom priebehu tempo hry opadlo, tréner Calzona ho však umne oživil nasadením Bénesa a Suslova do hry. Prvý menovaný v 90. minúte vošiel do otvorenej obrany a strelou k pravej žrdi prikrášlil triumf Slovákov, ktorí tak zopakovali výsledok zo zápasu proti San Marínu a dobre sa naladili na šampionát.

01 - Modified: 2024-06-26 13:39:33 - Feat.: - Title: Zápas, v ktorom ide Slovákom o všetko. Okrem vytúženého postupu hrajú aj o milióny eur 02 - Modified: 2024-06-26 08:05:56 - Feat.: - Title: Rumun, ktorý vyradil Anglicko: Slováci ma zatiaľ príjemne prekvapili. Remíza by ma potešila 03 - Modified: 2024-06-25 21:44:20 - Feat.: - Title: EURO 2024: Dáni postúpili z druhého miesta C-skupiny, bezgólovou remízou so Srbskom predbehli Slovinsko 04 - Modified: 2024-06-26 09:00:55 - Feat.: - Title: EURO 2024: Anglicko remizovalo so Slovinskom 0:0, postúpilo ako víťaz céčka 05 - Modified: 2024-06-25 18:26:09 - Feat.: - Title: EURO 2024: Francúzi remizovali s Poľskom, v "déčku" skončili druhí
menuLevel = 2, menuRoute = sport/euro-2024, menuAlias = euro-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
26. jún 2024 15:39