Švajčiari Nico Elvedi, Remo Freuler a Yvon Mvogo po zápase oslavujú. FOTO: Reuters

Švajčiari vyradili v osemfinále majstrovstiev Európy obhajcov titulu Talianov, udávali tempo hry

29.06.2024, 20:06
29.06.2024, 20:50

Mužstvo trénera Murata Yakina je v Nemecku naďalej nezdolané, z A-skupiny postúpilo po výhre nad Maďarmi a remízach so Škótmi i domácimi Nemcami.

Švajčiarski futbalisti sa stali prvými štvrťfinalistami prebiehajúcich ME. V sobotnom osemfinále vyradili obhajcov titulu Talianov, ktorých zdolali 2:0. Skóre otvoril v 37. minúte stredopoliar Remo Freuler a krátko po zmene strán sa presadil Ruben Vargas. Vo štvrťfinálovom zápase v Düsseldorfe sa Švajčiarsko stretne s úspešnejším z dvojice Anglicko - Slovensko.

Môžu byť nezdolateľní. Je to najlepšie mužstvo na turnaji, varuje Calzona pred zápasom s Angličanmi

Mužstvo trénera Murata Yakina je tak v Nemecku naďalej nezdolané, z A-skupiny postúpilo po výhre nad Maďarmi (3:1) a remízach so Škótmi (1:1) i domácimi Nemcami (1:1).

Zmeny u Talianov

Taliansky tréner Spalletti spravil po nepresvedčivých výkonoch v zostave šesť zmien a upravil aj rozostavenie 4-2-3-1 na 4-3-3. Prvýkrát na šampionáte poslal na trávnik stopéra Manciniho a krídelníka El Shaarawyho, ktorý sa v národnom drese naposledy predstavil vlani v novembri.

Osemfinále /Olympijský štadión, Berlín/

Švajčiarsko - Taliansko 2:0 (1:0)

Góly: 37. Freuler, 46. Vargas. ŽK: Barella, El Shaarawy, Mancini (všetci Tal.). Rozhodcovia: Marciniak - Listkiewicz, Kupsik (všetci Poľ.).

Švajčiarsko: Sommer - Schär, Akanji, Rodriguez - Aebischer (90.+2 Steffen), Freuler, Xhaka, Rieder (72. Stergiou) - Vargas (71. Zuber), Embolo (77. Duah), Ndoye (77. Sierro)

Taliansko: Donnarumma - Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (75. Cambiaso) - Cristante (75. Pellegrini), Fagioli (86. Frattesi), Barella (64. Retegui) - Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (46. Zaccagni)

Už od výkopu však boli aktívnejší Švajčiari a prvú príležitosť si vypracovali v 12. minúte, keď sa po dlhej prihrávke Xhaku dostal v pokutovom území k lopte Ndoye. Jeho strela z uhla však skončila mimo talianskej bránky. Taliani mohli zaskočiť súpera po štandardnej situácii, ale Di Lorenzo by bol aj po úspešnej koncovke v ofsajdovom postavení.

Donnarummu neprekvapil v 24. minúte nabiehajúci si Embolo. Recept na taliansku obranu napokon Švajčiari našli o 13 minút neskôr, keď Vargas poslal prízemný center na Freulera a ten prekonal Donnarummu strelou k pravej žrdi - 1:0.

Po faule El Shaarawyho sa ešte dostali k priamemu kopu a hoci Riederov pokus smeroval do brány, Donnarumma vytiahol skvelý zákrok.

Na nepriaznivý výkon svojich zverencov zareagoval Spaletti ihneď po zmene strán, keď El Sharawyho vystriedal Zaccagni. Švajčiari však začali tam, kde predtým skončili. Vargas spracoval Aebischerovu prihrávku na hranici šestnástky a "obaľovačkou" k vzdialenejšej žrdi nedal Donnarummovi žiadnu šancu - 2:0.

Tempo zápasu

hlasy po zápase

Luciano Spalletti, tréner Talianska: "Ten gól na začiatku druhého polčasu bol pre nás ťažká rana. Neboli sme veľmi rázni, rozdielové bolo tempo. V prvom polčase sme na nich vôbec nestačili. Sú to pritom tempo a sviežosť hry, čo je rozhodujúce. Vyžaduje si to však kontinuitu a obetavosť a mnohí z nás neboli veľmi dôslední."

Gianluigi Donnarumma, brankár Talianska: "Bolí to odísť takto, všetkým sa ospravedlňujeme. Dnes sme sklamali, Švajčiari si to zaslúžili. Trápili sme sa celý zápas, v prvom polčase sme stratili príliš veľa lôpt a nechali sme im príliš veľa priestoru. Chýbalo nám všetko, dokonca aj kvalita. V druhom polčase sme mali začať dobre, ale hneď sme inkasovali gól. Treba to akceptovať, sklamali sme."

Breel Embolo, útočník Švajčiarska:
"Som šťastný, hrdý a myslím si, že víťazstvo je zaslúžené. Zaslúžili sme si vyhrať proti tímu, s ktorým sa hrá ťažko. Boli sme kompaktní a vytvárali sme si šance. Predviedli sme naozaj dobrý výkon a skórovali sme v správnych momentoch. Na tento tím, výpravu a celú krajinu som naozaj hrdý."

Fabian Rieder, stredopoliar Švajčiarska: "Je to skvelý pocit, pretože sme predviedli naozaj dobrý výkon. Od prvej sekundy sme ukázali, že naozaj chceme tento zápas vyhrať. Nálada je neuveriteľná, každý je šťastný a beží za niekým iným. Myslím si, že to sme ukázali aj na ihrisku."

zdroj: Reuters, uefa.com

Vzápätí mohli Taliani znížiť, obranná hlavička Schära trafila konštrukciu brány. Švajčiari sa však nenechali zastrašiť a naďalej udávali tempo zápasu. Brankár Sommer sa pripísal prvý zákrok až v 73. minúte.

Krátko na to zachránila Švajčiarov druhýkrát konštrukcia brány, keď sa k zakončeniu dostal Scamacca. Taliani v závere zvýšili aktivitu, ale výraznejšiu gólovú príležitosť nevybojovali.

01 - Modified: 2024-06-29 17:41:58 - Feat.: 1 - Title: Môžu byť nezdolateľní. Je to najlepšie mužstvo na turnaji, varuje Calzona pred zápasom s Angličanmi 02 - Modified: 2024-06-29 17:06:21 - Feat.: 1 - Title: Duel medzi Nemeckom a Dánskom môže ovplyvniť nepriaznivé počasie 03 - Modified: 2024-06-29 11:59:56 - Feat.: 1 - Title: Angličania trénovali pred osemfinále Majstrovstiev Európy so Slovenskom kompletní, nechýbal ani Luke Shaw 04 - Modified: 2024-06-29 10:32:57 - Feat.: 1 - Title: Hamšík počíta proti Anglicku aj s jedenástkami. Rekordy sú na prekonávanie, tvrdí 05 - Modified: 2024-06-29 07:41:13 - Feat.: 1 - Title: Nemecká strana FDP chce o rok predĺžiť kontroly na hraniciach, osvedčili sa proti migrácii
01 - Modified: 2024-06-30 21:44:18 - Feat.: - Title: Polovica Švajčiarov je proti tomu, aby krajina hostila Eurovíziu, ukázal prieskum 02 - Modified: 2024-06-30 21:04:34 - Feat.: - Title: EURO 2024: Španieli postupujú do štvrťfinále, nad Gruzínskom triumfovali 4:1 03 - Modified: 2024-06-30 21:56:30 - Feat.: - Title: EURO 2024: Slováci boli jednu minútu od obrovskej senzácie, tlak Anglicka však nezvládli a skončili 04 - Modified: 2024-06-30 18:22:08 - Feat.: - Title: EURO: Zápas Slovensko - Anglicko sledujeme online 05 - Modified: 2024-06-30 11:42:06 - Feat.: - Title: Zamaskovaný muž vyliezol na strechu počas futbalového zápasu Nemcov s Dánmi, zadržala ho polícia
menuLevel = 2, menuRoute = sport/euro-2024, menuAlias = euro-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
30. jún 2024 23:56