Hlavné pojednávanie skončilo. Čakáme na vyjadrenia zainteresovaných.
Odvolanie
Prokurátor Matúš Harkabus uviedol, že podá odvolanie voči všetkým verdiktom v neprospech obžalovaných. V plnom rozsahu podal odvolanie aj advokát poškodených Peter Kubina.
Odvolanie podal aj odsúdený Kracina. "Vzdávam sa práva na odvolanie," vyhlásil Kočner.
Počas týchto výrokov o odvolaní dali pracovníci zboru väzenskej a justičnej stráže dole putá Darkovi Dragičovi. Ten sa tiež vzdal práva na odvolanie.
Sudkyňa Ružena Sabová ukončila čítanie odôvodnenia rozsudku. Poučila zainteresovaných, že sa môžu proti rozhodnutiu odvolať a napadnúť ho na Najvyššom súde.
Zároveň vydala príkaz na prepustenie Darka Dragiča z väzby. Ten prijal tento výrok s úsmevom.
"K tomuto životu jej dopomohli muži, a to muži v nie zanedbateľných funkciách," vyhlásila Sabová o Zsuzsovej. Pripomenula, že psychológ konštatoval, že existuje viacero negatívnych faktorov na resocializáciu, ale napriek tomu ide o hraničné faktory, čo nevylučuje možnosť resocializácie. Aj preto Zsuzsová nedostala doživotie, ale 25-ročný trest a to vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.
Sabová vysvetlila výšky trestov pre Zsuzsovú a Kracinu tým, že sa skutkov mali dopustiť úmyselne. Zsuzsovej uložil súd 25-ročný trest, Kracinovi osemročný. Súd vzal do úvahy aj hodnotenia správania vo výkone trestu respektíve výkone väzby, možnosť nápravy, úmysel s akým konali a ďalšie skutočnosti.
In dubio pro reo
"Ani vysoký stupeň pozdozrenie nevytvára sám predpoklad pre odsudzujúci výrok," povedala Sabová na margo oslobodenia Kočnera. Opäť tak došlo na uplatnenie zásady in dubio pro reo, ktorá hovorí, že v prípade pochybností musí senát rozhodnúť v prospech obvineného. "Súd nenadobudol jednoznačnú istotu o jeho vine a pochybnosti v tomto smere naďalej pretvrávajú," uviedla Sabová a pripomenula, že to neznamená, že je nevinný, ale nemajú dostatok dôkazov na jeho odsúdenie.
Sabová číta aj psychologický profil Zsuzsovej. Spomína v ňom blízky vzťah s Kočnerom aj Andruskóm. "Má silný sklon k manipulatívnosti," konštatoval psychológ s tým, že má zištné motívy pre páchanie trestnej činnosti. Vzťah s Kočnerom označili za jej živnotú tepnu.
"Bola finančne a emočne závislá n Kočnerovi," vyhlásila sudkyňa, aby podporila tvrdenie o Zsuzsovej motíve. Bez Kočnerovej pomoci by totiž bola ona aj jej dceéra v stave finančnej núdze. Práve preto mala podniknúť kroky, aby zamedzila stavu, v ktorom by Kočner nebol schopný ju viac podporovať.
Aký mala Zsuzsová motív?
Sabová uviedla, že Zsuzsovej motívom na objednávku vraždy Žilinku a Kuciaka bol jej strach, že príde o príjem od Kočnera, ktorý ju finančne zabezpečoval.
Sabová sa vyjadrila aj ku komunikácii v aplikácii Threema. "Otázne je prečo by Kočner a Zsuzsová rosiahlo komunikovali o vražde ak utajeniu komunikácie nedôverovali," hovorí sudkyňa a dodala, že sa mohli o vražde rozprávať osobne. Pripomenula, že údajné šifry, čiže správy o zuboch iniciovala Zsuzsová.
"Na čom je založená vina Kočnera?," pýta sa Sabová rečníky. „Na tvrdení Andruskóa, že si vraždu objednal Kočner, na lustrovaní Jána Kuciaka, na sledovaní Jána Kuciaka, na vyhrážkach Kuciakovi a na vyjadreniach Tótha a brata Kočnera, ktorý sa vyjadril tak, že keby zabil jedného novinára bol by pokoj,“ hovorí Sabová.
Sudkyňa vysvetlila, že ak by Kočner vedel o vražde novinára, stiahol by sledovacie komando, ktoré viedol Tóth. Uviedla tiež, že nebolo dokázané, kedy a ako sa peniaze dostali od Kočnera ku Zsuzsovej.
Sabová tiež vysvetlila, že Zsuzsová kontinuálne prešla z objednávky vraždy Žilinku ku objednávke na Kuciaka, pričom nie je dokázané, že by to konzultovala s Kočnerom. Týmto tiež vysvetľuje, že neexistuje spojitosť s Kočnerom, ktorý by si u nej zjednával obe tieto likvidácie.
Podľa sudkyne nie je žiaden dôkaz a žiadna komunikácia o tom, že by si Kočner takýto skutok u Zsuzsovej objednal.
V prípadoch Kuciak a vraždy porokurátorov sudkyňa uviedla, že voči Kočnerovi ide len o nepriame dôkazy. Svedectvo Andruskóa, ktorý za objednávateľa označil práve Kočnera, je len "z počutia". Sudkyňa pripomenula Andruskóove svedectvá, v ktorých hovorí, ako mu Zsuzsová spomínala Kočnerovo meno v súvislosti s tým, že má záujem o vraždu Kuciaka či prokurátorov.
"Súd nevylučuje ani nepovažuje za nemožné, že Zsuzsová verziu o Kočnerovi ako objednávateľovi deklarovala Andruskóovi, aby tomu dala punc dôležitosti," povedala Sabová. Andruskó totiž hovoril, že sa bál o svoj život, pričom dôvodom jeho strachu mal byť práve Kočner.
"Objednávka vraždy Daniela Lipšica je skôr v hypotetickej rovine," uviedla Sabová v odôvodnení, prečo nebol nikto za tento prípad odsúdený. Dodala však, že Zsuzsová takúto myšlienku pred Andruskóom vyriekla a ten ju zase tlčmočil ďalej. Vysvetlila, že potenciálni vykonávatelia ju nebrali vážne a nepodnikli ani žiadne kroky k jej vykonaniu.
Súd pripomenul, že Andruskó je v pozícii kajúcnika, čerpal výhody a dostal aj miernejší trest a benefity v prípadoch, v ktorých už bol odsúdený, ale aj v tých, ktoré sa ešte len riešia.
Odôvodnenie
Sudkyňa vysvetľuje, že odsúdzujúci verdikt musí byť vynesený len ak nie sú žiadne pochybnosti o vine obžalovaného. "Vina obžalovaných Zsuzsovej a Kracinu je dokázaná priamymi a nepriamymi dôkazmi," vysvetľuje Sabová.
"Súd dospel k záveru, že vina Zsuzsovej a Kracinu bola jednoznačne dokázaná," povedala s tým, že výpoveď Zoltána Andruskóa bola priamym dôkazom.
Sudkyňa začína čítať odôvodnenie svojho rozhodnutia.
Za prípravu Lipšicovej vraždy v Pezinku neodsúdili nikoho. Súd konštatoval, že nebolo preukázané, že skutok sa stal, teda že by vôbec takáto objednávka zadaná bola.
Darko Dragič je nevinný, konštatoval súd. Obžalovaný bol v prípade objednávky vrážd prokurátorov. "Nebolo preukázané, že skutok spáchal," konštatovala Sabová a uviedla, že senát rozhodol jednotne.
Súd Kočnera v prípade objednávky vrážd prokurátorov oslobodil, lebo nebolo dokázané, že by vôbec ku objednávke na likvidáciu Lipšica došlo a že by si vraždy zvyšných prokurátorov objednal práve on. Konštatovala to v rozhodnutí Sabová.
V prípade Lipšica sa senát zhodol a hlasoval 3:0, v otázke vrážd prokurátorov to nebolo jednotné hlasovanie. Výsledok bol 2:1.
Značí to, že jeden z členov senátu mal aj v tejto otázke rozdielny názor. Hlasovanie je tajné, a tak by nemalo byť známe, ktorý sudca tak urobil. V písomnom odôvodnení rozsudku sa však môže jeho názor prejaviť a verejnosť sa tak dozvie, aké boli rozdiely v postojoch senátu.
Súd sa zatiaľ vôbec nevyjadril ku vine či nevine Darka Dragiča. Srb mal byť najatý v prípade objednávok vrážd prokurátorov.
Kým rodiny poškodených zo súdnej siene rozčarované odišli, Kočner si vypočul rozsudok úplne bez emócií. Prokurátori mu navrhovali doživotný trest, lebo je podľa nich nenapraviteľný a neschopný ľútosti. Kočner si aktuálne odpykáva 19-ročný trest za falšovanie zmeniek.
Rozsudok nie je právoplatný. Očakáva sa, že prokurátori aj odsúdená Zsuzsová sa voči nemu odvolajú a opätovne tak bude zasahovať Najvyšší súd. Prípad sa tak môže ťahať ešte roky.
Kočnera súd oslobodil aj v prípade objednávky vraždy prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a aj vtedy ešte advokáta Daniela Lipšica.
Senát nebol vo veci oslobodenia Kočnera jednotný. Sudkyňa povedala, že hlasovanie bolo v pomere 2:1.
Jozef Kuciak aj Jana Kuciaková dostali priznanú od Zsuzsovej aj nemajetkovú ujmu každý vo výške 80-tisíc eur, čiže 160-tisíc eur dohromady a zároveň im súd uznal aj nárok na úhradu nákladov na pohreb. Rodina žiadala od Kočnera dohromady milión eur.
Odsúdenie Zsuzsovej a zároveň oslobodenie Kočnera bolo pomerne nečakané. Obžaloba upzorňovala, že samotná Zsuzsová nemala dôvod si vraždu novinára či prokurátorov objednávať a jej napojenie na Kočnera je nepopierateľné. Čaká sa na odôvodnenie rozsudku.
Marian Kočner je oslobodený
Kočner je oslobodený spod obžaloby vo veci objednávky vraždy Jána Kuciaka. Kuciakovci a Kušnírovci odišli z miestnosti.
O odsúdení Aleny Zsuzsovej rozhodol senát jednomyseľne, vyhlásila sudkyňa Ružena Sabová.
Kracinovi uložil súd aj trest ochranného liečenia proti patologickému hráčstvu.
Dušan Kracina je odsúdený na osem rokov väzenia so stredným stupňom stráženia.
Trest pre Zsuzsovú
Zsuzsová je odsúdená na súhrnný trest 25 rokov v najprísnejšom väzení.
Zsuzsovú uznal súd vinnou aj z nedovoleného ozbrojovania. Sudkyňa opísala ako zadovažovala zbrane.
Vinná z objednávky vraždy Šufliarskeho
Zsuzsová si objednala aj vraždu Petra Šufliarskeho, konštatoval súd.
Či je vinný aj Kočner sa zatiaľ súd nevyjadril. Obžalovaný stojí bez vyjadrenia akýchkoľvek emócií. Sudkyňa opísala, ako boli novinár so snúbenicou zastrelení a teraz hovorí ako došlo ku odovzdaniu peňazí za tieto činy.
Sudkyňa opisuje ako došlo ku vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Matka zavraždenej sa rozplakala, emócie vidieť aj na tvárach rodičov novinára.
Vinná z objednávky vraždy novinára
Alena Zsuzsová zjednala s Andruskóm aj usmrtenie Jána Kuciaka, vyhlásila sudkyňa Ružena Sabová. Opisuje, že súčasťou objednávky bol aj únos Kuciaka.
Zsuzsová mala prisľúbiť odmenu 70-tisíc eur za likvidáciu Žilinku. Objednávku mala zadať Andruskóovi a ten mal ísť s požiadavkou neskôr za Tomášom Szabóom. Konštatuje to sudkyňa Ružena Sabová pri vynesení rozsudku v kauze Žilinka. Predsedníčka senátu ďalej opisuje ako ku skutku malo dôjsť, hovorí o sledovaní aj nadobudnutí zbraní, ktoré mali byť použité na vraždu.
Vinní v prípade prípravy vraždy Žilinku
Súd uznal Zsuzsovú a Kracinu vinnými v kauze objednávky vraždy Maroša Žilinku.
"Všetko som uviedol vo svojej záverečnej reči, som nevinný," uviedol Dušan Kracina. Nevinu deklaroval aj Darko Dragič. "Žiadam ctený súd, aby ma oslobodil v plnom rozsahu," povedal.
Marian Kočner v poslednom slove povedal, že povedal počas hlavného pojednávania a v záverečnej reči všetko, čo chcel a viac už nechce nič uviesť.
Prokurátori Maroš Žilinka, Peter Šufliarsky ani Daniel Lipšic, na ktorých mala byť zadaná objednávka na likvidáciu sa dnešného pojednávania nezúčastňujú.
Do pojednávacej miestnosti sa dostavili aj príbuzní Martiny Kušnírovej. Na laviciach poškodených sedí celkovo 11 ľudí. Oproti Marianovi Kočnerovi sedia okrem poškodených aj ich advokáti a prokurátori.
Alena Zsuzsová sa vzdala svojho práva na prednesenie posledného slova. Sudkyňa Ružena Sabová sa zároveň opýtala prítomných, či majú výhrady voči tomu, že Zsuzsová sa na dnešnom pojednávaní nezúčastní. Nikto nenamietal.
Začína sa vyhlásenie rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a objednávok vrážd prokurátorov, v sieni sú prítomní príbuzní Jána Kuciaka aj obžalovaný Marian Kočner, Dušan Kracina a Darko Dragič.
V budove Justičnej akadémie v Pezinku čakajú na verdikt aj desiatky novinárov, nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Obžalovaného Mariana Kočnera priviezli do Pezinka približne o 13:30, Alena Zsuzsová si osobne verdikt vypočuť neprišla. O konanie v neprítomnosti požiadala už skôr.
Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes vynesie verdikt v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v prípade prípravy vrážd prokurátorov. V oboch prípadoch čelia obžalobe Marian Kočner a Alena Zsuzsová. V prípade prípravy vrážd okrem nich ešte Dušan Kracina a Darko Dragič.