StoryEditor

Divadlo is not dead. Prinášame najlepšie premiéry

10.03.2012, 23:05
Pripravili sme pre vás desať zaujímavých tipov na inscenácie, vďaka ktorým prídete na iné myšlienky.

Divadlo Andreja Bagara – Pýcha a predsudok

Fotografia k predstaveniu Pýcha a predsudok. Snímka: Dalibor Krupka

Podarí sa Tomášovi Maštalírovi a Kristíne Turjanovej prekonať skľučujúcu pýchu a predsudky? Príďte sa o sile ich lásky presvedčiť na konci marca do nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Príbeh boja medzi citlivým a chladným prístupom hlavných predstaviteľov sa v inscenácii Pýcha a predsudok pokúsil stvárniť režisér Ľubomír Vajdička. Návšteva divadelnej verzie najznámejšieho románu Jane Austenovej vás bude stáť 12 eur.     

Slovenské národné divadlo – Čajka

Plagát k predstaveniu Čajka. Snímka: archív SND

Podoby lásky sú nevyspytateľné a cesta k šťastiu sa môže stať kľukatým bludiskom. Milovať neznamená byť milovaný. Na doskách Slovenského národného divadla si budete môcť od 31. marca vychutnať spracovanie hry Čajka o osudoch umelcov a ich obdivovateľov. Hry Antona Pavloviča Čechova sa režisérsky zmocnil David Drábek, pričom postarané bude tiež o herecké obsadenie. Okrem Zdeny Studenkovej či Roberta Rotha sa môžete tešiť aj na výkon českého herca Jiřího Langmajera. Za vstupenky zaplatíte od 4 do 14 eur.

Divadlo Astorka – Zámok

Predstavenie Proces v réžii Romana Poláka. Snímka: archív

Osamotený život spisovateľa Franza Kafku sa výrazne odrazil v atmosfére jeho diel a výnimkou nie je ani román Zámok. Divadlo Astorka ho bude mať vo svojom repertoári od konca mája a očakáva rovnaký úspech, ako to bolo v prípade inscenácie Proces v réžii Romana Poláka. Ten sa ujme režisérskej stoličky aj tentoraz a v spolupráci s hercom Matejom Landlom, Zitou Furkovou či s Miroslavom Nogom spracuje príbeh o zememeračovi K., ktorý sa ocitne v beznádejnej situácii v úplne cudzom meste a bez práce. Lístky by mali stáť od 4 do 9 eur.

Radošinské naivné divadlo – Šťastné konce

Predstavenie Mesiac na dedine. Snímka: archív

Premiéru nostalgickej komédie Šťastné konce pre vás uvedie Radošinské naivné divadlo na konci mája. Hľadanie prvých, a možno aj posledných lások, ktoré sa prelínajú s tichými, intímnymi otázkami, ozvláštnil typickým humorom autor hry a textov Stanislav Štepka. Aj ten bude od druhej polovice mája divákovi spríjemňovať hľadanie plnohodnotnej lásky. Za tento zážitok, ktorého súčasťou sú herecké výkony Zuzany Kronerovej či Mojmíra Cabana, zaplatíte 14 až 15 eur.

Divadlo z pasáže – Hamletova herecká spoločnosť

Divadelná skúška inscenácie Hamletova herecká spoločnosť. Snímka: archív

Nová inscenácia s názvom Hamletova herecká spoločnosť poteší priaznivcov Divadla z pasáže v Banskej Bystrici už na začiatku apríla. Autentická a sugestívna výpoveď režiséra Jána Hanzela Mikuša sa bude niesť v znamení morálky, spravodlivosti a priateľstva. Herci zo spoločnosti prídu v jeden večer do kontaktu s princom Hamletom, ktorý je rozhodnutý s nimi naskúšať svoj životný príbeh. Autentické výpovede hereckých osobností banskobystrického mestského divadla si môžete vychutnať v Centre nezávislej kultúry s názvom Záhrada v cene od 2 do 4 eur.   


LAB – Richard III.

Predstavenie Blázon. Snímka: archív

Krutý a rázny. Anglický panovník Richard III. je v hre Williama Shakespeara zobrazený ako krvilačný hrbáč, ktorý využíval zločin vo svoj prospech. Divadelné stvárnenie jeho životného príbehu v réžii Emila Horvátha sa ponúka na júnovej premiére študentské divadlo LAB Divadelnej fakulty VŠMU. Mladí herci Judith Bárdos či Daniel Fischer vás možno presvedčia o tom, že aj inscenácia s nie príliš veselou témou môže zaujať a vyvolať otázky. Za vstupenky zaplatíte iba 3 eurá.

Malá scéna STU – Lysistrata

Predstavenie Malá morská panna. Snímka: Zdenko Hanout

Netradičný pohľad na antickú drámu Lysistrata uvádza v polovici apríla Divadlo Malá scéna STU. Výsledok práce autorského tímu Juraja Bielika a Antona Korenčiho v sebe skrýva štipľavý humor, erotiku, prekročenie tabu, aj silnú generačnú výpoveď. Komédia o vláde žien a pôsobivej vojne medzi ženami a mužmi sa stane spojením činohry s nekonvenčnými inscenačnými prostriedkami. K jej ozvláštneniu prispejú tiež herecké výkony Tomáša Vravníka či Petry Humeňanskej. Nenechajte si ujsť tento umelecký zážitok za 5 až 8 eur, pričom v deň premiéry treba rátať s vyššou cenou vstupenky.

Slovenské komorné divadlo v Martine – Divadelná komédia

Predstavenie Oidipus. Snímka: Braňo Konečný

Divadelná komédia prichádza. V inscenácii hry Bengta Ahlforsa sa stretnete s iným pohľadom na divadlo, z ktorého sa vytratila akákoľvek serióznosť. Stáva sa z neho „bordel“ produkujúci senzáciu a vzrušenie. Komédia pod režisérskym žezlom Petra Mankoveckého bude mať  premiéru na konci marca v Slovenskom komornom divadle v Martine. Okrem iných sa môžete tešiť na herečky Evu Gašparová a Janu Oľhovú. Pripravte si 6 až 8,5 eura.

Divadla Jána Palárika v Trnave – Komédia omylov

Predstavenie Tajomný pokoj vecí. Snímka: archív

Viete si predstaviť, že by ste sa zrazu stali niekým iným? Do takejto absurdnej situácie sa dostanú  dvaja blízki ľudia v hre Komédia omylov od Williama Shakespearea. Humor prechádzajúci do groteskného hororu, šialenstvo a hlboké ponorenie do duše muža a ženy. To všetko môžete očakávať od novej inscenácie v Divadle Jána Palárika v Trnave. Na premiére 19. mája sa stanete svedkami bláznivej grotesky v režisérskom podaní Viktora Kollára a hereckých výkonov Miroslava Beňuša, Gregora Hološku alebo Michala Jánoša. Výška ceny za vstupenky sa pohybuje od 10 do 12 eur.  

Štátne divadlo v Košiciach – Zločin a trest

Herečka Henrieta Kečerová. Snímka: archív

Štátne divadlo v Košiciach sa pripravuje na návrat divadelného spracovania Dostojevského ruskej klasiky Zločin a trest do svojho repertoáru. Súčasný pohľad na veľkú tému a jej morálny presah do modernej doby leží na režisérskych pleciach Eduarda Kudláča a členom činohry ponúka neopakovateľné herecké príležitosti. V hlavnej úlohe Raskoľnikova sa predstaví Andrej Palko, alternovaný hosťujúcim Martinom Geišbergom. Vstupenky budú k dispozícii za 9 a 15 eur. 

menuLevel = 1, menuRoute = style, menuAlias = style, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. september 2022 09:31