Už po šesnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE.ZA.AR 2017 Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.
Architektom bolo od začiatku jasné, že nemá význam rekonštruovať pôvodný poľovnícky dom. Bol veľký, bez nápadu a bez hodnoty. Vymysleli, že uprostred lesa vybudujú niečo netradičné, výnimočné. Miro Hrušovský tvrdí, že chceli dosiahnuť zásadný posun oproti kvalite súčasným poľovníckym chatám: „Každý plnil rolu, ktorej rozumie. Poľovníci strážili úžitkovosť domu a architektúru a dizajn sme riešili my. Nemiešali sme sa jeden druhému do kompetencie. Pred touto spoluprácou sme nevedeli, čo poľovníci potrebujú keď sťahujú diviaka z kože alebo keď spracúvajú mäso.“
Poľovnícky dom je koncipovaný ako sústava 5-tich radiálne usporiadaných objektov okolo centrálnej exteriérovej obývačky. Dom je postavený na rozlohe približne 220 štvorcových metrov, v tvare hviezdice: „Keď chodíte okolo domu, nikdy ho nevidíte celý. Vidíte vždy iba fragment a máte pocit, že dom je menši ako v skutočnosti“, hovorí architekt Peter Kožuško.
Dom je čierny, drevený a pri pohľade zvonku akoby splýval s okolitým lesom. Jedna časť, ktorá svojou jednoduchosťou pripomína stodolu, slúži na spoločenský oddych poľovníkov. Zmestí sa tam veľká skupina, až 80 mužov. Nikto sa nemusí obmedzovať, umývať, prezúvať. Je to pre nich účelné a komfortné.
Druhá časť je určená pre menšiu partiu, prípadne pre rodiny. Sú tam dva komfortné apartmány. Apartmány sú na rozdiel od ostatných častí domu postavené ako high-tech, vďaka čomu bolo možné dosiahnuť veľmi čistý a presný detail.
Najobľúbenejším miestom domu sa stalo otvorené átrium: „Poľovníci chcú byť von, nechcú sedieť v prekúrených miestnostiach. Tomuto priestoru dominuje otvorené ohnisko.“
Konštrukcia domu je dôvtipná, steny sú posuvné, sklápacie, dajú sa zatvoriť ako pevnosť. A naopak, keď príde partia poľovníkov, všetko sa otvorí a všetci sa cítia súčasťou lesa: „Podarilo sa nám spojiť interiér a exteriér do jedného celku“.
Takýto poľovnícky na Slovensku doteraz neexistoval. Architekti sa preto vôbec nezaoberali históriou poľovníckej architektúru. Nebolo totiž čo študovať. Vymysleli si svoj vlastný, originálny koncept.