Ak míňate viac peňazí, ako si môžete dovoliť z dlhodobého hľadiska si škodíte. Šetrenie je dôležité pre vašu finančnú budúcnosť.Flickr
StoryEditor

Neplaťte nič navyše. Tu je 40 jednoduchých trikov, ktoré vám zaručene znížia účty za energie

24.02.2022, 06:00
Drobné zmeny môžu viesť k výrazným rozdielom na faktúrach.

Téma zvýšenia energií je témou nielen na Slovensku, ale aj vo zvyšku Európy. Takisto zhodne si aj zákazníci prajú jedno a to isté - znížiť spotrebu takým spôsobom, aby nemuseli doplácať.

V spolupráci s portálom Lidovky.cz sme zhromaždili 40 rád, ako na energiách v domácnosti ušetriť: pri používaní spotrebičov, vykurovaní v miestnosti, v obývačke, kuchyni aj kúpeľni. A to vďaka jednoduchým trikom.

Kuchyňa

1. Spotreba chladničky rastie s každým milimetrom námrazy o desať percent. Preto pravidelne odmrazujte. Rýchlo tvoriaci sa ľad a námraza prezrádza aj priepustnosť dverí. Nezabudnite preto raz za čas skontrolovať aj tesnenie. 

2. Optimálna teplota v chladničke je štyri až šesť stupňov Celzia, v mrazničke mínus 18 stupňov. Čím nižšia je teplota, tým je spotreba energie vyššia.

3. Ak stojí chladnička, prípadne mraznička, vedľa tepelného zdroja, akým je radiátor, sporák, umývačka riadu alebo práčka, spotrebúva oveľa viac elektriny. Na blízkosť chladničky a ďalších spotrebičov si treba dať pozor. V prípade, že to nejde inak, umiestnite medzi ne aspoň izoláciu. Pre chladničku či mrazničku je najlepšie nejaké chladné miesto. Pri každom stupni navyše spotrebuje chladnička asi o štyri percentá viac elektriny.

4. Sklo na sporáku: Vyčistite ho. Pri každom otvorení dvierok na sporáku uniká asi 20 percent tepla, preto jedlo pri pečení pozorujte zvonku.

5. Teplé jedlá nechajte vychladnúť a až potom ich dajte do chladničky.

6. Umývačku riadu zapnite až vtedy, ak je úplne plná, to isté platí aj pri praní v práčke.

7. Ak sa riad umýva ručne v dreze, je šetrnejšie najprv všetko umyť v napustenom dreze a až nakoniec opláchnuť pod tečúcou vodou.

8. Šetriť vodu je možné perlátorom, ušetrí až päť litrov denne. Páková batéria prispieva k rýchlejšiemu nastaveniu požadovanej teploty a tým aj k úspore vody.

9. Pri...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 09:32