Funkčnosť v minimalistických škandinávskych návrhoch. Domy majú byť otvorené, vzdušné a umožniť jednoduché bývanie. To neznamená, že umenie a romantizmus tu nemá miesto - kultúra a umenie zohrávajú veľkú úlohu v škandinávskom živote, je prirodzené, že sa to prejavuje aj v domácich interiéroch. Možno by sme mali všetci vziať na vedomie tento jednoduchší životný štýl a zbaviť sa niektorých našich nevyžiadaných neporiadkov.YouTube
StoryEditor

Úloha roka znie: Upratovať a nenakupovať. Neuveríte, ako sa sa vám uľaví

31.03.2021, 08:00
Aký vplyv môže mať upratovanie na našu psychiku a aké ďalšie benefity minimalizovanie prináša?

Schudnúť päť kíl, začať cvičiť, prestať fajčiť... Tieto obvyklé predsavzatia v posledných rokoch doplnilo jedno, na ktoré by ste ešte pred desiatimi rokmi narazili len zriedka: obmedziť nakupovanie alebo, v extrémnejšej verzii, nenakupovať vôbec.

​Stojí za tým výzva, ktorá sa začala šíriť najmä na sociálnej sieti Instagram. Mladí, ktorí nezažili éru nedostatkového tovaru a malých zárobkov za komunizmu a vyrastali v bezbrehom konzumerizme, sú zvyknutí kúpiť si kedykoľvek čokoľvek a nič si neodopierať.

Zrazu niekto prišiel s predstavou, že by to nemali robiť. Reakciu asi tušíte: „Ako čože?“ Vlani s výzvou na nenakupovanie prišla slovenských blogerka Zuzana Gašparovičová alias Zuz Stories, ktorá si takmer na pol roka odoprela kupovanie nového oblečenia a doplnkov.

„Chcela som si viac užiť veci, ktoré už doma mám,“ opisuje Zuzana, ktorá výzvu šíri cez svoje profily na sociálnych sieťach. Za rozhodnutím oblúkom sa vyhnúť obchodom s módou nie je snaha ušetriť, ale motivuje ho obava o planétu, ktorú zaťažuje nadmerná spotreba a s ňou spojené znečistenie z výroby textilu a produkcie odpadu.

Skôr než o peniaze tu ide o myšlienku udržateľného života tvárou v tvár ekologickej katastrofe. Tento rok sa Zuzana chystá na Nenakúp znovu. „Opäť som začala nenakupovať, ale tentoraz potichu. Uvedomila som si jednu vec: k nenakupovaniu som predtým pristupovala podobne, ako ľudia pristupujú k diéte.

Veľa jedia, potom nejedia nič a potom zase jedia veľa,“ pripúšťa. „Preto nehovorím, že nenakupujem. Vedome však nechodím do sekáčov, nenavštevujem online obchody alebo bazáre a prestala som sledovať značky na Instagrame. Uvidíme, ako dlho mi to vydrží.“

Nie je zďaleka jediná, kto sa rozhodol sa do nenakupovacej výzvy zapojiť. Pod hashtagom #vsetkomam dnes môžeme nájsť niekoľko stoviek príspevkov. Popularita tejto výzvy však neodráža len nárazovú motivovanosť účastníkov, ale aj dlhodobý záujem o...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2020-12-21 14:55:20 - Feat.: 0 - Title: Menej je viac: Objavte čaro japonského minimalizmu a zbavte sa chaosu a neporiadku 02 - Modified: 2021-01-17 07:10:05 - Feat.: 0 - Title: Minimalizmus v čase blahobytu: Prečo a ako si vystačiť s málom?
01 - Modified: 2022-08-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Jednoduchá rafinovanosť. Aj to vystihuje tento dom v Lamači, ktorý pokoril niekoľko výziev 02 - Modified: 2022-08-09 07:27:06 - Feat.: - Title: Inflácia v Grécku sa zmiernila, zotrváva však blízko takmer 29-ročného maxima 03 - Modified: 2022-08-08 22:00:00 - Feat.: - Title: Od lajdácky postaveného mezonetu ju odhovárali. Nevzdala sa a vzniklo z neho výnimočné bývanie 04 - Modified: 2022-08-11 08:00:08 - Feat.: - Title: Podmienky stavebných úprav v bytovom dome? Na toto si treba dať pozor! 05 - Modified: 2022-08-01 06:50:33 - Feat.: - Title: Malá štýlová kuchyňa? Aj vy môžete takú mať!
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
17. august 2022 12:06