V Šanghaji bola verejnosti otvorená unikátna vila, ktorú odborníci považujú za majstrovské dielo. Stavbu, ktorej sa hovorí Zelený dom, postavil v roku 1938 na adrese Tongren Road slovenský architekt Ladislav Hudec.
Slovák Ladislav Hudec doslova zmenil tvár Šanghaja. Do Číny odišiel v roku 1916 a žil tu až do roku 1945. V týchto rokoch svojimi stavbami výrazne menil ráz mesta. Postavil tu v roku 1934 prvú výškovú budovu Park Hotel, čínsky Kuo-ťi fan-tien s 22 podlažiami. Stojí na adrese Nanjing Road a do roku 1952 to bola najvyššia budova v Ázii a do roku 1983 najvyššia budova v Šanghaji. Dom je vysoký 84 metrov.
Významný architekt je v Šanghaji podpísaný pod ďalšími 65 stavbami. Je autorom Veľkého divadla, nemocnice, kostola Santa Monica aj bytových nájomných domov v koloniálnom štýle s eklektickým čínskymi prvkami, ktoré mali vždy šesť až deväť podlaží.
V júni sa Zelený dom, ktorý vlastnil magnát D.V. Woo, prvýkrát otvoril verejnosti. Vila dostala svoje meno podľa svetlo zelených glazovaných dlaždíc na fasáde a bola prvým súkromným domom v Šanghaji, ktorý mal výťah a klimatizáciu. Vila je preslávená svojimi rozľahlými izbami, hodovnými sieňami, tanečnou sálou, biliardom, barom, šachovou miestnosťou a slnečnou izbou.
Slávny architekt sa v roku 1945 presťahoval do Švajčiarska, podnikal študijné cesty po Taliansku a Grécku. Od roku 1947 žil v USA. Pochovaný je na cintoríne v Banskej Bystrici, kam boli jeho pozostatky prevezené zo Spojených štátov v roku 1970, ako si želal. V roku 2010 o ňom slovenský režisér Ladislav Kaboš nakrútil dokumentárny film Zmenil tvár Šanghaja (The man who changed Shanghai).
idnes.cz