StoryEditor

Vtipná premena starého domu: ide to aj bez peňazí

10.12.2014, 23:02
Túžba po vlastnej malej záhradke, kam by bolo možné vyjsť priamo z domu a kde by si mohli voľne hrať deti, priviedla mladý pár do domu z 30.rokov.


Farebný a pohodový. Sedacia súprava sa dá voľne kombinovať. Snímka: Lukáš Hausenblas

Hoci trojizbový byt v pražskej Liboci nebol dispozične dobre riešený, rodina v ňom spokojne žila šesť rokov. Celú dobu však manželia v okolí hľadali svoj vysnívaný dom s malou záhradkou. Pretože sa im taký nepodarilo kúpiť, rozhodli sa nasťahovať do domčeka na prenájom. Nakoniec im ho ale majiteľ predal.

Získali všetko, po čom túžili, a dokonca ďalej bývajú v rovnakej ulici. Veľmi totiž priľnuli ku krásnemu prostrediu plnému zelene, neďaleko prírody a na dosah školy aj škôlky oboch dcér.Z finančných dôvodov si teraz nemohli dovoliť rozsiahlejšiu rekonštrukciu, preto sa rozhodli iba pre čiastkové úpravy interiéru.

Práce sa ujali dizajnér Ota Fiřt a Soňa Gajdošová zo štúdia Merrygorando a premenili ho na útulný domov „ušitý“ rodine presne na mieru.

Domov na mieru
Hoci sa v domčeku neodohrali žiadne stavebné úpravy, neuveriteľne „prekukol“. Moderný interiér, nie však strohý, je prakticky a účelne usporiadaný, svetlý, vzdušný, útulný a žiari sviežosťou. Výsledok predčil očakávania manželov.

„Priali sme si, aby to vnútri domčeka vyzeralo ako vonku v prírode, aby interiér plynule nadväzoval na záhradu. Chceli sme nápaditý domček, ktorý však bude praktický a nebudeme sa ho obávať užívať,“ vysvetľuje Dana.

„A to sa podarilo. Hodnotné a okázalé vybavenie by nám neumožnilo slobodné užívanie. Chceme, aby dievčatá mohli doma samostatne čo najviac vecí skutočne používať a viac sa realizovať. Detskú izbu Ota vytvoril podľa ich želania. Majú v ňom plno poličiek, kam si môžu vystaviť svoje poklady a obľúbené úlovky z prírody,“ dodáva.

Veľmi chvália nielen kreativitu dizajnéra, ale vyzdvihujú aj jeho predvídavý prístup k celkovej bezpečnosti domu s ohľadom na deti.Prakticky a kreatívne
Poschodie domu tak trochu pripomína loď. Stropy v spálni manželov a v detskej izbe ozvláštnila biela textília, ktorá je efektná, ale má aj praktický účel. Prekrýva nepríliš pohľadný strop polepený polystyrénovými kazetami. Dvere majú guľaté lodné okienka.

Domáca pracovňa manželom umožňuje spoločne bok po boku riešiť pracovné povinnosti, ale je tiež herňou a pracovňou detí, ktorá susedí s kuchyňou. Pretože Dana trávi nemálo času práve v kuchyni, sú si všetci prakticky nablízku.

Mimoriadne veľké nároky boli kladené na sedaciu súpravu. „Bolo potrebné, aby sme ju mohli občas upravovať ako lôžko pre príležitostné prespanie, aby bola pohodlná a dostatočne veľká, aby sme sa na ňu všetci vošli. Dôležitým kritériom bola tiež jej stabilita a bezpečnosť, aby si deti neublížili, až na nej budú vystrájať. Zanedbateľný nebol ani kvalitný a ľahko udržiavateľný materiál, aby sme sa neobávali ju používať. Len sme nevedeli, ako taká sedacia súprava vyzerá, pretože sme ju nikde neobjavili,“ spomína Dana.

Ota Fiřt sa s úlohou vysporiadal rafinovane a zadania tak bezo zvyšku splnil. Dokonca ich prekonal. Súčasťou súpravy je totiž aj spevnený modul so sklenenou doskou v zhodnom dizajne s ostatnými časťami, ktorý slúži ako stolík.

Veľká rekonštrukcia dom ešte len za pár rokov čaká, napriek tomu sa už dočkal nielen vydarenej premeny interiéru, ale získal aj nový zelený odtieň fasády a prezývku machový domček.

 

idnes.cz

01 - Modified: 2007-01-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: OMV v prvej trojke
01 - Modified: 2022-11-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Zelené Záluhy idú podľa plánu. Bývať v novom byte môžete už budúce leto 02 - Modified: 2022-11-13 14:27:30 - Feat.: - Title: Haly známej farmafirmy sa premenia na byty, zo starých priemyselných priestorov budú lofty 03 - Modified: 2022-11-02 08:14:54 - Feat.: - Title: Aj v malom byte môžete mať dostatok úložného priestoru. Poradíme vám, ako na to 04 - Modified: 2022-10-28 09:28:37 - Feat.: - Title: Mesiac na all-inclusive lacnejší než účty za elektrinu? Briti šetria tak, že odletia do hotela pri mori 05 - Modified: 2022-10-22 10:24:16 - Feat.: - Title: Slovensko na vrchole rebríčka EÚ. V súkromnom vlastníctve má až 91 percent bytov, príčin je niekoľko
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. november 2022 06:19