StoryEditor

Toto nie je žart. Čínske pláže ovládlo facekini

19.08.2014, 00:02
Autor:
stlstl
V Číne sa rozmáha nový trend: plážová maska, pre ktorú sa zaužívalo označenie facekini.


Snímka: Peng Yangjun

Takmer typická letná scéna - návštevníčky pláže pózujú v slnečný deň pred fotografom. Je tu len jeden malý rozdiel: ich tváre pokrývajú masky.

Týmto maskám sa hovorí facekini a stáva sa z nich trend, ktorý sa čoraz viac šíri na čínskych plážach. Fotograf Peng Yangjun zachytil viacero jeho prívrženkýň na plážach v Qingdao, v meste východnej provincie Šan-tung.

Hlavný význam tohto doplnku je jeho praktickosť: chráni svojich nositeľov pred hrozbami, ktoré naňho na plážach v Qingdao číhajú - pred spálením, znečistením a popŕhlením od medúz. Majú však aj iný rozmer: dodávajú sebavedomie ľuďom, ktorým nie je príjemné odhaľovať svoje telo pred zrakmi ľudí. Aj z toho dôvodu sú takmer výlučnými nositeľmi facekini ženy stredného alebo staršieho veku.

Poskytuje im totiž anonymitu, ktorá má za následok väčšiu uvoľnenosť. Tá sa prejavila aj pri fotografovaní, kedy sa viaceré ženy uchýlili k hravým pózam. Mnohé z nich napriek tomu musel Peng Yangjun prehovárať. Obvykle siahol po lichôtkach o „najkrajšom facekini na svete“. Pre ženy je to skutočne príjemný kompliment, keďže mnohé z nich si šijú facekini samé – tak, aby im ladili s maskami. Nejde však len o prázdne frázy, podľa fotografa (i samotných snímok), má mnoho z facekini až umelecký rozmer a veľmi krásne farby.

Peng svoje fotky považuje nielen za vtipné, ale aj hlboko symbolické: čínska spoločnosť je v jeho ponímaní plná surrealistických motívov, a tieto portréty sú úsilím túto surreálnosť zachytiť.

 

Zdroj: edition.cnn.com

01 - Modified: 2006-09-20 05:55:00 - Feat.: 0 - Title: Ministerstvo zahraničia SR varovalo pred cestou do Thajska
01 - Modified: 2025-11-24 15:58:47 - Feat.: - Title: Čína ošklbáva Rusko a zarába na sankciách. Celkom dobrý výsledok, hovorí európsky predstaviteľ 02 - Modified: 2025-11-18 17:50:42 - Feat.: - Title: Európa podľa Macrona odmieta byť technologickým "vazalom" USA a Číny, volá po inováciách 03 - Modified: 2025-11-17 13:21:03 - Feat.: - Title: Nemecko čelí najväčším výzvam v povojnovom období, vyhlásil Merz. Rozpad vlády pre dôchodky odmietol 04 - Modified: 2025-11-11 22:20:31 - Feat.: - Title: Nemecká ministerka hospodárstva vyzvala Čínu na zmiernenie obmedzení vývozu vzácnych zemín 05 - Modified: 2025-11-10 09:20:33 - Feat.: - Title: Šéf FBI Patel rokoval v Číne o fentanyle a vynucovaní práva
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
05. december 2025 13:00