Lukáš Hausenblas
StoryEditor

Kúpili starú chalupu so záhradou. Za tri roky ju premenili na malý raj

17.05.2016, 00:00
Autor:
idnes.czidnes.cz

Jiří a David náhodou našli ošumelý, no obývateľný domček na konci dediny. Stavba s okolím, pri ktorej sa akoby zastavil čas, ich zaujala natoľko, že sa ju rozhodli kúpiť. Po tri roky trvajúcej rekonštrukcií vyzerá chalúpka ako vystrihnutá z rozprávky, píše idnes.cz.

Ticho rušené len kotkodákaním sliepok a šumením lístia v korunách stromov, lesy s množstvom čučoriedok, jahôd a černíc, hlboké rybníky a na konci dediny chalupa so súkromným rajom, na ktorom je stále čo vylepšovať. Oázu pokoja vyfotografoval český časopis Bydlení.


Láska na prvý pohľad

V zarastenej záhrade kvitli kvety, chalupa bola zvonku spustnutá, ale dalo sa v nej bývať. Skrátka romantika a miesto dýchajúce atmosférou. "Stačilo pokosiť trávnik, vybieliť a mohli sme sa sťahovať," opisuje Jiří. S prichádzajúcou jarou sa však prihlásila realita a noví majitelia si všimli veci, ktoré spočiatku prehliadali. O to vehementnejšie sa pustili do obnovy.

Bolo potrebné vymeniť časť zhnitého krovu, vyčistiť strechu, osadiť odkvapy, obložiť štít novým drevom, nahodiť fasádu a postaviť komín, lebo starý sa už dočista rozsypal. "V malom chlieve sme zhodili guľatinový strop, na ktorom bola ešte vrstva starej slamy. To bola najhoršia práca, guľatinové trámy boli ťažké, plné prachu, vonku bola zima a pršalo,“ spomína Jiří na priebeh prác. A David dodáva: „Väčšinu vecí sme zvládli opraviť sami, ono by nás to ani inak nebavilo. Máme tu stále čo opravovať, prerábať a vylepšovať.“ Za rok už bola chalupa na nepoznanie. Keď si však prezerajú staré fotky, nechápu, ako ju mohli kúpiť.


Zdanlivo veľká stavba napríklad neponúka priveľa obytného miesta. V jednom krídle je svetlica,  kúpeľňa a spálňa. Druhé zatiaľ slúži ako skladisko pre náradie. Predtým patrilo hospodárskym zvieratám a na väčšiu rekonštrukciu ešte len čaká.

David a Jiří sa nebránia myšlienke, že by sa na vidiek presťahovali natrvalo, staré krídlo sa stodolou strhli a na kamennú chalupu pasívne nadviazali drevostavbou.

Obytný interiér nevyžadoval veľa zásahov, o rekonštrukciu elektriny, vody a zariadenia kúpeľne sa postarala ešte bývalá majiteľka chalupy. Tá im zanechala aj vybavenie, veľa maľovaných krčahov, misiek a plné podkrovie pokladov ako koryto, staré drevené lyže alebo legendárny bicykel Favorit.

Voňavá levanduľová záhrada
Neprerába sa len chalupa. Mnoho potešenia poskytuje majiteľom aj záhrada, ktorá bola od začiatku jedným z hlavných  impulzov kúpy. Na neveľkej ploche sa rozprestiera pestrofarebná prehliadka nádherných kvetín a rastlinných zákutí.

Majitelia majú najradšej najjužnejšej kút záhrady, ktorý je až magicky zarastený. Atmosféru v ňom dokresľuje desiatky rokov starý ihličnan, o ktorého záchranu David a Jiří tvrdo bojovali. Počas búrky sa strom vyvrátil s celým koreňovým balom. Tak sa im však páčil, že zlomený vršok zrezali, strom vztýčili a naspäť zasadili.
Ujali sa aj točivé vŕby, ktoré si dvojica priviezla zo záhrady Jiřího sestry na streche auta.

„Staviam, ako sa mi to páči. Tu som skúsil zasadiť ker, ale je tu veľmi mokro, a tak korene cez zimu zamrzli. Tu je to zase otočené na juh, takže tu rastú levandule a všetky kvety, ktoré milujú slnko. A tu je zase ťažšia pôda, tak tu pestujem lupiny,“ opisuje rozkvitnutú krásu počas prechádzky po záhrade Jiří.

01 - Modified: 2023-03-24 06:30:00 - Feat.: - Title: Namiesto nového auta si kúpili chalupu na samote. Majú vytúžený domov a z postele vidia hviezdy 02 - Modified: 2023-03-22 06:30:00 - Feat.: - Title: Kúpil 100-ročnú zanedbanú, neobývanú chalupu. Vlastnými rukami a drinou ju zmenil na nepoznanie 03 - Modified: 2023-03-18 07:00:00 - Feat.: - Title: Stroj času nepotrebujete. Do minulosti vás prenesie rozprávková chalúpka (Brífing HN) 04 - Modified: 2023-03-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Návrat do rozprávky: V tejto chalúpke nechýba dobový nábytok, kolovrátok, maľované truhlice ani piecka 05 - Modified: 2023-03-09 10:54:21 - Feat.: - Title: Zo schátraného "komunistického" domu po babičke je krásna chalupa. A láska na prvý pohľad
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. marec 2023 06:26