Patrí medzi najväčšie a najvyhľadávanejšie kultúrne inštitúcie. Londýnske múzeum Tate Modern oslavuje ešte len 16 rokov svojej existencie, no aj napriek tomu sa významné zapísalo na umeleckú mapu sveta. Slávna továrenská hala, ktorá bola prerobená na galériu, sa dočkala významného rozšírenia, píše portál lidovky.cz.
Switch House, ako sa nový prírastok volá, mali pod taktovkou nemenej známi architekti zo štúdia Herzog & de Meuron (sú držiteľmi prestížnej Pritzkerovej ceny a stoja napríklad za futbalovým štadiónom Allianz Arena v Mníchove, za budovou Novej filharmónie v Hamburgu a ďalšími významnými objektmi po celom svete).
Budova je navrhnutá ako špirálovito lomená pyramída. Zvonku má tehlovú fasádu. Okná pracujú sa s denným svetlom tak, aby jednotlivé expozície lepšie vynikli.
Náklady na výstavbu Switch House sa vyšplhali na 329 miliónov eur. Múzeum, ktoré ročne navštívia viac ako štyri milióny návštevníkov, si sľubuje nielen viac turistov, ale predovšetkým nové nevšedné zážitky z moderného umenia. Feminizmus vpred Tate Modern sa vďaka svojmu novému prírastku chce venovať napríklad ženám. Tie sú totiž podľa vedenia múzea historicky menej uznávané. „Ženám bol naprieč 20. storočím odmietnutý prístup k celej škále profesií.
Neboli oslavované rovnakou mierou, ako ich mužské náprotivky,“ vyhlásila pri otvorení riaditeľka Tate Modern v priebehu 20. storočia Frances Morris. Tá sama sa stala veľkým príkladom, pretože je to prvá riaditeľka vo vedení tohto slávneho múzea.
>