V prímorskom letovisku Mar Azul neďaleko Buenos Aires vyrástol dovolenkový domček, ktorý vyzerá ako nepravidelná sklenená kocka pretkaná drevom.Daniela Mac Adden
, Dezeen.com
StoryEditor

Sklo a drevo v kocke. Aj takto vyzerá prímorský domček medzi borovicami

14.08.2016, 00:00
Autor:
mabmab

V prímorskom letovisku Mar Azul neďaleko Buenos Aires vyrástol dovolenkový domček, ktorý vyzerá ako nepravidelná sklenená kocka pretkaná drevom. Podľa portálu dezeen.com tento „letohrádok“ navrhol architekt Luciano Kruk.

Luciano Kruk a jeho štúdio dizajnovali rekreačný objekt Casa H3 pre tri sestry a ich rodiny. Betón, z ktorého je dom postavený, sa ukrýva za borovicovými doskami použitými na zadebnenie.

Táto technika sa podľa Kruka veľmi často využíva v pobrežnej architektúre a je navrhnutá tak, aby vytvorila robustný vzhľad a znížila potrebnú údržbu, ale aby aj tvorila spojenie medzi domom a zalesneným prostredím, v ktorom sa nachádza. Sestry, zadávateľky, požiadali o jasne definované zóny spoločenského života a zároveň aj súkromné priestory.

V reakcii na ich požiadavky vytvoril architekt otvorenú kuchyňu, jedáleň a obývačku na prízemí a dve spálne so spoločnou kúpeľňou umiestnil na poschodie. "Keď sme navrhovali tento pôdorys, zamerali sme sa na to, aby sme vytvorili pocit, že priestor vnútri je krytý strechou a oknami, no zároveň je prepojený s okolím,“ vysvetlil Kruk.

„Týmto spôsobom sa dispozícia domu stala výsledkom architektonickej syntézy prianí sestier,“ dodal. Spálne a obývací priestor môžu pokračovať na terasách smerovaných na jednu stranu pozemku, pričom spodná časť horného balkóna vyčnieva smerom od fasády, aby čiastočne zatienila drevenú palubu na prízemí.

Spálne a obývací priestor majú sklá od podlahy po strop. „Na základe hojných tieňov poskytnutých bohatým lesom nebolo potrebné siahnuť po architektonických zariadeniach na tienenie či zabránenie prísunu slnečného svetla dnu," vysvetlil architekt.

Vnútri sa nachádza aj betónový nábytok, ktorý je integrovaný priamo do architektúry. Na úrovni prízemia sa začína betónové schodisko aj stôl využívané ako organizačné zariadenia oddeľujúce životný priestor. Aj nábytok je tak riešený minimalisticky, ale mimoriadne funkčne.

"Namiesto toho, aby som obmedzil priestor v dome rôznymi spôsobmi, vytvoril som také oddelené miestnosti, ktoré sú navzájom prepojené s cieľom produkovať všeobecný pocit priestorovej expanzie."

01 - Modified: 2022-08-05 10:00:00 - Feat.: - Title: Dovolenka plná hádok? Toto môže byť ich spúšťačom, ale vieme, ako nedorozumeniam predchádzať 02 - Modified: 2022-08-05 04:00:00 - Feat.: - Title: Sexi nohy aj vďaka šperkom? Náramky na členky sú stále veľkým hitom, takto sa nosí 03 - Modified: 2022-08-01 14:43:27 - Feat.: - Title: Letná angína existuje. Pozrite sa, ako jej predísť a čo na ňu zaberá 04 - Modified: 2022-08-01 10:00:00 - Feat.: - Title: Rolins v Taliansku, Kocianová na Ibize. Tieto slovenské celebrity majú dovolenku pri mori už za sebou 05 - Modified: 2022-07-31 16:00:00 - Feat.: - Title: Ako čerpať dovolenku podľa zákona: Na koľko dní máte nárok, kedy vám môžu voľno zrušiť či nariadiť?
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
07. august 2022 05:44