Všetci vieme, že klasické saunovanie pochádza zo škandinávskeho prostredia, napokon slovo sauna je jediné fínske slovo bežne používané v angličtine a vďaka tomu známe po celom svete. Výhody sáun však využívali naši predkovia už v dobe bronzovej, známe sú nálezy z obdobia viac ako 1 500 rokov pred naším letopočtom.
Tradícia očistných, ozdravných a relaxačných priestorov, v ktorých dochádza k prehrievaniu organizmu, je známa aj na americkom kontinente. Potné chyže severoamerických Indiánov slúžili, okrem fyzickej očisty, aj na obradné a iniciačné účely.
Prírodné komunitné sauny
„Optimálny čas na saunovanie je večer, aby po saunovom kúpeli mohol nasledovať spánok,“ vysvetľuje Peter Pavlík, jeden z dobrovoľníkov a správcov dedinskej sauny vo Zvolenskej Slatine. Ide o sympatický projekt komunitnej sauny s dobrovoľným vstupným.
„Na celú procedúru spojenú so zakúrením aj s vyhriatím sauny budete potrebovať približne 3 hodiny. V saune kúrime pieckou na drevo a jej vyhriatie na dostatočnú teplotu trvá približne 60 minút. Tento čas je venovaný návštevníkom na utriedenie si vlastných myšlienok a preladenie sa na saunový rituál. Prípadne si môžu zatiaľ zájsť na kávu či čaj do dediny,“ dodáva Peter Pavlík.
Saunu vybudovali svojpomocne miestni skautskí nadšenci a funguje od roku 2015. Jediná výluka bola počas pandémie. „Kým zo začiatku k nám chodili skôr ľudia zo vzdialenejších obcí, dnes väčšinu návštevníkov tvoria obyvatelia Slatiny. Navštevujú nás zvyčajne skupinky a partie, ktoré to tu už poznajú. Všetci sa správajú zodpovedne a priestor po sebe vyčistia. Čo sa vyzbiera na dobrovoľnom vstupnom, vykryje náklady na zabezpečenie dreva a menšie opravy,“ vysvetľuje pán Pavlík.
Túto dedinskú saunu je možné využívať každý deň po zotmení. Potrebné je však nahlásiť sa deň vopred. Podobné lesné sauny fungujúce na báze dobrovoľných príspevkov sa nachádzajú
Zostáva vám 78% na dočítanie.