Na pomedzí juhomoravského Slovácka a Slovenska leží malebný mikroregión Horňácko. Počíta celkovo 10 obcí. Osou tohto územia je rieka Velička prameniaca vysoko v Bielych Karpatoch. Okrem iného je známa aj tým, že na jej toku bola v minulosti vybudovaná celá sústava náhonov na vodné mlyny. Tých bolo na pomerne krátkom úseku riečky až 22. Dnes sú tieto technické pamiatky už len pripomienkami zašlej slávy tradičného mlynárstva.
Na Horňácku nenájdete hrady či zámky a ani davy turistov. Zato je tu možné nájsť priestor na stíšenie a spomalenie. A práve upokojujúci pohľad na pomaly sa krútiace mlynské koleso môže byť prvým krokom k vnútornej pohode. My sme si ju naplno vychutnali na chalupe zvanej Kománkův mlyn, nádhernom historickom mieste so silným príbehom.
Pozrite si výsledok úchvatnej rekonštrukcie:
To nevymyslíš
Dedina Javorník je vstupnou bránou do Bielych Karpát. V jej katastri sa nachádzajú unikátne lesy i lúky a práve tak aj zachovaná tradičná vidiecka architektúra. V mieste, kde riečka Velička vteká do obce, sa jednému šikovnému slovenskému chalupárovi podarilo zachrániť a nádherne zveľadiť pôvodné gazdovstvo vrátane historického mlyna.
Stojíme pred hypnoticky sa točiacim kolesom a počúvame výrečného pána domáceho. „Vyrobiť mlynské koleso nie je žiadna hračka. Dnes to dokáže už ozaj len zopár majstrov. Sekerníci sú oficiálne registrovaní na ministerstve kultúry ČR ako nositelia pôvodného remesla. Boli to tesári špecializujúci sa na výrobu drevených strojov a zariadení, predovšetkým mlynov a hámrov. Dnes sú vraj v Česku aktívni už len dvaja či traja. A jedného z nich som požiadal, aby mi postavil repliku pôvodného mlynského kola tradičnou technológiou,“ ukazuje nám Tomáš Horváth, všestranný chalupár pôvodom z Bratislavy, jednotlivé časti 6-metrového a 2,5-tonového kolesa.
„Osadili sme ho pred tromi rokmi. To bol zážitok sám osebe. Najskôr som však zrekonštruoval a zachránil iné časti tohto hospodárstva. Poďte, poukazujem vám všetko postupne.“
Celé sa to začalo naskrz nečakane, flámom. „Po jednej prehýrenej piatkovej noci som sa ráno prebudil a prvé, čo mi v tej boľavej hlave skrslo na um, bolo zadať do vyhľadávača – zemědelská usedlost na Morave. Sám neviem, odkiaľ sa to vo mne nabralo,“ hovorí so smiechom Tomáš.
"To bolo v sobotu, v stredu som prišiel na obhliadku usadlosti, ktorú som na internete objavil ako prvú, a o 2 týždne bol celý vyše hektárový pozemok zapísaný do katastra na moje meno. Napožičiaval som si peniaze od kamarátov, od rodiny, proste som ho musel mať a musel som to kúpiť.
Zostáva vám 65% na dočítanie.