Jej výstavba stála 50 miliónov eur. Plánuje sa, že viac ako zdvojnásobí počet ľudí, ktorí sa každú hodinu dostanú na vrchol 2962 metrov vysokej hory Zugspitze.
Ide o lokalitu na hraniciach Nemecka s Rakúskom. Stavbu budovali v zložitých podmienkach takmer tri roky a pýši sa niekoľkými superlatívami.
Do rekordných tabuliek sa zapísala tým, že prekonáva celkový najvyšší výškový rozdiel. Je to 1945 metrov. Má aj najdlhší úsek bez podpory, ktorý od nosníku až k stanici meria 3213 metrov. Rekordný je tiež samotný oceľový nosník lanovky, ktorý je vysoký 127 metrov.
Projekt bol ťažkým inžinierskym orieškom. Plánovali ho zhruba tri roky a rovnakú dobu ho stavali. Na samotný nosník použili 1100 rôznych dielov a 9500 skrutiek.
Práce výrazne komplikovalo aj počasie. Boli dni, kedy museli robotníci najskôr dve hodiny odhadzovať sneh, až potom mohli začať s prácou. Mnohí z robotníkov vo vysokej nadmorskej výške trpeli bolesťami hlavy a rýchlo sa unavili.
Ak napriek komplikáciám sa nakoniec podarilo úspešne dotiahnuť výstavbu do konca. Nová lanovka nahradila svoju predchodkyňu, ktorá slúžila 55 rokov. Stará lanovka vyviezla na vrchol približne 21,3 miliónov pasažierov.
Novú lanovku začali plánovať aj kvôli veľkému záujmu turistov. Dvojica kabín, ktoré sú z veľkej časti presklené a ponúkajú panoramatický výhľad na jazero Eibsee a okolité alpské štíty, každú hodinu prepraví až 580 cestujúcich.
Jej predchodkyňa bola schopná vyviezť za rovnaký čas 240 ľudí. Prevádzkovatelia veria, že vďaka novej lanovke sa už nebudú tvoriť dlhé roky.
Ročný počet návštevníkov Zugspitze by mal stúpnuť o 50 tisíc na celkových 600 tisíc. Lístok za cestu tam a späť vychádza dospelého človeka na 45 eur.

