cestovanie, batožina, kuforReuters
StoryEditor

Zabezpečte si batožinu pred cestou: Ako je to s náhradou škody a na koho sa obrátiť v prípade krádeže

04.07.2018, 14:00
Autor:
redred
Čo a prečo v rámci batožiny pripoistiť.

Málokto si pri poisťovaní batožiny uvedomuje, že poistenie kryje celú batožinu a náhrada škody za jednu vec je obvykle limitovaná. Ak si so sebou na cesty beriete cennosti, je vhodné zvlášť si ich pripoistiť.

Ľahko sa totiž môže stať, že aj napriek uzavretému poisteniu, pri strate svojich osobných vecí nedostanete žiadnu finančnú náhradu. Na dovolenku by ste si mali brať len tie veci, ktoré potrebujete a drahé nadštandardné predmety si pripoistiť.

Takéto pripoistenie vám zabezpečí plnenie jej plnej ceny. Nárokovať na náhradu škody si však môžete len v tom prípade, ak ste mali svoju batožinu uzamknutú.

Nárok na plnenie poistenia pokrýva:

  • krádež
  • vlámanie
  • lúpež
  • zničenie
  • strata batožiny pri dopravnej nehode, pri prírodnej katastrofe, alebo v dôsledku ťažkého úrazu

Naopak, nárok na plnenie nevzniká:

  • pri dokladoch
  • cestovných lístkoch
  • USB kľúčoch
  • predmetoch zberateľskej hodnoty
  • okuliaroch, protézach, zvieratách a pod.

Pri lúpeži, vlámaní alebo krádeži auta, nezabudnite kontaktovať políciu a žiadajte od nich písomný záznam. Pokiaľ vznikne škoda na batožine v hoteli, obráťte sa na prevádzkovateľa zariadenia, ktorý je povinný krádež či vlámanie potvrdiť.

Pri strate alebo poškodení prepravcom si vyžiadajte potvrdenie o škodovej udalosti od zástupcu prepravcu. Ak neviete čo máte robiť, volajte asistenčnú službu, alebo svojmu finančnému poradcovi s ktorým ste poistenie uzatvárali.

V prípade, ak sa predsa len rozhodnete uzavrieť si poistenie sami, poriadne si preštudujte čo máte v rámci batožiny poistené a do akej výšky. „Ľudia bývajú často zaskočení aj výškou poistného plnenia, nakoľko hodnota stratenej osobnej veci býva drahšia ako celé poistné plnenie priznané poisťovňou. Každé poistenie odporúčam prediskutovať s niekým, kto sa pohybuje na trhu a má skúsenosti s poisťovníctvom. Neodporúčam internetové porovnávače, nie sú zhodné a veľakrát ani aktualizované,“ uzavrela Martina Steiner z Tower Finance.

01 - Modified: 2018-06-28 13:07:22 - Feat.: 0 - Title: Ak do zahraničia nechcete ísť vlastným autom, požičajte si ho. Tu sú rady, čo si všímať a ako postupovať
01 - Modified: 2023-03-29 11:18:27 - Feat.: - Title: Keď všetko začína kvitnúť: Toto sú najkrajšie jarné destinácie v Európe 02 - Modified: 2023-03-29 11:00:00 - Feat.: - Title: Vidíš lokáciu či dom v seriáli na Netflixe a hneď tam chceš ísť. Návšteva destinácií z obľúbených snímok je obrovský hit 03 - Modified: 2023-03-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Niektorí rodičia zvyšujú poistné čiastky pre prípad invalidity svojich detí 04 - Modified: 2023-03-28 07:44:50 - Feat.: - Title: Takmer beznádejnú situáciu vyriešili ako legendárny MacGyver. Prekvapili aj záchranárov 05 - Modified: 2023-03-27 06:26:40 - Feat.: - Title: Ako zvyšovať konkurencieschopnosť voči zahraničným firmám?
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. marec 2023 15:33