StoryEditor

Brána do Afriky. Spoznajte nádherný, starobylý, tajuplný a červený Marrákeš

07.05.2021, 00:00
Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Prečo nie?!, ktorý vychádza ako príloha k Hospodárskym novinám.

Vitajte na mieste, ktoré sa považuje za bránu na čierny kontinent. "Je to najkrajšie mesto na svete.“ Skúsite uhádnuť, kto sa takto vyjadril o Marrákeši? Nikto iný než britský premiér Winston Churchill, ktorý ho navštívil v roku 1943.

Odskočil si sem z Casablancy, kde na konferencii s vtedajším americkým prezidentom Franklinom Delanom Rooseveltom plánovali porážku nacistického Nemecka.

Churchill bol natoľko uchvátený mešitou Kutubíja, že dokonca namaľoval jej obraz, ktorý neskôr daroval Rooseveltovi. A práve spomínaný obraz nesúci názov Veža mešity Kutubíja sa minulý mesiac vydražil za rekordných vyše osem miliónov eur.

Stal sa tak najdrahším výtvarným dielom zo štetca legendárneho ministerského predsedu vojnovej Veľkej Británie. Novému majiteľovi ho predala slávna hollywoodska herečka Angelina Jolieová.

Mešita z 12. storočia, ktorá je s minaretom vysokým 77 metrov hlavnou dominantou mesta, neinšpirovala len Churchilla. Poslúžila ako predloha pre množstvo podobných náboženských stavieb v celom islamskom svete. V jej okolí sú rozľahlé parky s fontánami, kde si na lavičke v tieni stromov môžete oddýchnuť a načerpať sily pred ďalšími prechádzkami Marrákešom.

Zaklínači hadov a vyberači peňazí

Len pár minút chôdze od Kutubíje sa nachádza ďalšia nezameniteľná lokalita – námestie Džamá el Fna, v slovenskom preklade...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
19. máj 2022 19:53