Keď sa povie Guggenheimovo múzeum, mnohým napadne ligotavá futuristická budov v španielskom Bilbau. Pred niekoľkými dňami však v architektonickej súťaži vzišiel návrh novej budovy v Helsinkách.
Vizualizácia novej budovy Guggenheimovho múzea v Helsinkách. Snímka: Moreau Kusunoki/ArteFactoryLab
Vyhralo ju malé štúdio z Paríža Moreau Kusonoki. Mladí architekti však uspeli v úctyhodnej konkurencii - do výzvy vypísanej v júni 2014 sa počas informácií múzea zapojilo rekordných 1 715 návrhov zo 77 krajín. Víťazný projekt navrhuje budovu ako sústavu deviatich nízkych pavilónov navzájom spojených vonkajšími chodníkmi.
Pavilóny by mali byť orientované na všetky strany Južného prístavu v metropole Fínska. Dominovať im bude pavilón v tvare majáka pokrytých sklom a drevom, Fínsko je totiž známe dôrazom, ktorý kladie na prírodné zdroje a ekológiu.
Ako píše o výsledkoch súťaže CNN, od roku 1997, keď bola otvorená už spomínaná excentrická budova známeho architekta Franka Gehryho v Bilbau, stala sa ikonickou stavbou. Ktorá láka milióny turistov ročne. V kontraste s tým víťazný návrh od Moreau Kusunoki viac korešponduje s okolitým prostredím.
Budova Guggenheimovho múzea v Bilbau pritiahla do mesta milióny turistov. Fíni by sa chceli vydať menej okázalou formou. Snímka: wikimedia.org
Podľa CNN sa Fíni dlho bránili tomu, aby sa u nich megalomanský projekt múzea vôbec staval - aj kvôli cene, ktorá sa vyšplhala na vyše 147 miliónov dolárov (vyše 131 miliónov eur). Pravdepodobne aj preto po dlhšom čase veľkých mien padla voľba na málo známych dizajnérov. Konečná podoba by mala uspokojiť obe strany - múzeum aj fínske nároky.
"Nábrežie, park aj neďaleko mestské oblasti sú v dialógu s voľným zhlukom pavilónov, s ľuďmi a činnosťou plynúcou medzi nimi. Konštrukcia je predchnuté pocitom komunity, ktorá zodpovedá ambícii dať Fínsku priestor, ktorý vytvorí citlivejšie múzeum budúcnosti," povedal o víťaznom dizajne Richard Armstrong, riaditeľ Solomon R. Guggenheim Museum and Foundation.