StoryEditor

Benátky zaplnili masky. Slávny karneval stráži polícia

24.01.2016, 16:33
Autor:
TASRTASR

Tisíce ľudí sa zúčastnili na slávnostnom otvorení Benátskeho karnevalu na Námestí svätého Marka. Podujatie sprevádzali sprísnené bezpečnostné opatrenia, vyplývajúce z nedávnych incidentov v nemeckom Kolíne nad Rýnom ako aj z hrozby teroristických útokov v Európe, uviedla agentúra AP.

 


Benátske úrady zvýšili pre karneval počet policajtov v meste. Posilnili jednotlivé hliadky, vrátane policajtov v civile, návrh zakazujúci účastníkom karnevalu nosenie masiek však zamietli. K diskusii ohľadne zákazu masiek sa podľa šéfa benátskej polície Angela Sannu pristupovalo s patričnou pozornosťou a rozvahou, keďže Benátsky karneval je podľa jeho slov najmä "karnevalom masiek" a je teda ťažké predstaviť si ho bez nich. Dodal však, že polícia bude vykonávať selektívne kontroly účastníkov karnevalu a sledovať bude tiež kľúčové miesta podujatia. Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval, ktorý sa tohto roku koná od 23. januára do 9. februára, tradične priláka mnoho turistov zo všetkých kútov sveta. Centrom diania je Námestie svätého Marka, ktoré najmä vo večerných hodinách ožíva rôznymi divadelnými predstaveniami. Konajú sa tu aj koncerty a inokedy takmer prázdne sály pompéznych palácov sú dejiskami večierkov a maškarných plesov.

Slovo karneval pochádza z talianskeho "carne levare", čo znamená odoprieť si mäso. Benátsky karneval patrí medzi najstaršie na svete. Je obdobím zábavy pred nadchádzajúcim štyridsaťdňovým pôstom a dôležitú úlohu počas neho zohrávali masky, ktoré boli zárukou anonymity. Na niekoľko dní sa pod nimi skryli sociálne rozdiely a obyvatelia sa takto nikým nepoznaní venovali neviazanej zábave.
Karneval v Benátkach je pohyblivým ľudovým sviatkom v období pred Popolcovou stredou (10. februára), ktorou sa začína štyridsaťdňový pôst pred Veľkou nocou. Tradície tejto okázalej, bohatej a bezstarostnej slávnosti siahajú až do 11. storočia. Najstarší dokument týkajúci sa používania masiek v Benátkach sa datuje do 2. mája 1268. V 14. storočí začali platiť zákony s cieľom zastaviť morálny úpadok benátskej spoločnosti. Rada mesta vydala 13. augusta 1608 vyhlásenie, v ktorom sa hovorí, že nosenie masky po celý rok predstavuje dokonca vážne ohrozenie republiky. Mnohí šľachtici používali masky aj pri hazardných hrách, aby sa takto skryli pred veriteľmi. Aby sa zabránilo strašným následkom tohto nemorálneho správania, mohol každý občan, šľachtic a cudzinec nosiť masku len počas dní karnevalu alebo na oficiálnych hostinách.

Karnevalové tradície v Benátkach upadli koncom 18. storočia, keď sa predtým slobodné mesto dostalo pod kontrolu Rakúskej monarchie. Postupne karneval prestal existovať a Mussoliniho fašistický režim ho zakázal. K obnoveniu Carnevale di Venezia prišlo v roku 1979 a v súčasnosti každoročne priláka do Benátok státisíce návštevníkov. Okrem zábavy miestnych obyvateľov, ktorí sa obliekajú do neuveriteľných kostýmov, konajú sa počas karnevalu aj slávnostné sprievody pripomínajúce históriu Benátok. Mestom zaľúbencov pochodujú zástupcovia všetkých stavov, cechov, vojaci, princezné a všade sú prítomní aj muzikanti.
 


 

01 - Modified: 2008-01-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Sicílska polícia zatkla 40 mafiánov -- výpalníkov
01 - Modified: 2023-03-24 06:21:18 - Feat.: - Title: Benátky chcú obmedziť krátkodobé pobyty pre turistov. Chceme ukázať cestu pre ďalšie mestá, hovorí starosta 02 - Modified: 2023-03-18 11:44:01 - Feat.: - Title: Benátky zvažujú odsoľovanie morskej vody 03 - Modified: 2023-02-27 12:10:07 - Feat.: - Title: Počul si už o novej dani? Tri obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov zvyšujú poplatky pre turistov 04 - Modified: 2023-02-26 13:57:03 - Feat.: - Title: Známe benátske kanály vysychajú. Môže za to spln mesiaca, Taliansko o ne možno príde 05 - Modified: 2023-02-23 10:25:16 - Feat.: - Title: Benátske kanály vyschli. Taliansko by teraz potrebovalo 50 dní dažďa (+galéria)
menuLevel = 2, menuRoute = style/cestovanie, menuAlias = cestovanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
29. marec 2023 15:38