"Lietadlo po nás prišlo po 36 hodinách, čo nám potvrdili odchod. Avšak došlo ku komplikáciam a nedostalo povolenie na pristátie. Muselo sa preto otočiť späť do Dilhí a prišlo až o deň neskôr," hovorí 27-ročný Peter. Na letisku tak strávil mladý Slovák dva dni.
"Prvú noc tam bol veľký chaos, veľmi veľa ľudí, spalo sa všade, kde sa dalo. Ľudia si stavali stan v okolí letiska, kto stan nemal tak spal na zemi, v lepšom prípade na kartóne," opisuje situáciu v Káthmandu turista. Avšak atmosféra na letisku bola vraj dobrá. "Ľudia sa navzájom podporovali a druhý deň to bolo podstatne lepšie. Bolo to viac organizované, viac normálnejšie," dodáva.
Prečítajte si aj: Vyšli sme z reštaurácie, o dve minúty celá spadla
Keď došlo k zemetraseniu, tak mladík sedel v džípe na ceste z Anapurny. "Ľudia vtedy vybehli do ulíc. Najprv sme si mysleli, že to je festival alebo niečo podobné. Vtedy sme zacítili otrasy aj my," hovorí.
Peter mal šťastie, že nebol ani raz v priamom ohrození života a bezpečne sa mu podarilo dostať na letisko do Kathmandu. "Bol som v kontakte cez telefón a sms správy so slovenskými konzulmi. Potom priamo na letisku postavili provizórnu slovenskú ambasádu, ktorá nás informovala o aktuálnej situácii," vysvetľuje mladík.
Snímka: HN/Peter Mayer
Postupne vraj prichádzali ďalší Slováci a Česi, ktorí sa spolu spájali a predávali si dôležité informácie.
Kritickou je ale podľa Petra situácia v centre Kathmandu. "Väčšina reštaurácii a obchodov tam je zatvorená. Len pomaly sa to dostáva do normálu. Ak sa tam chcete najesť, tak v centre veľmi nepochodíte. Menu je obmedzené najmä na pitie a základné potraviny ako je ryža," opisuje turista.
Bežní ľudia to majú ešte horšie. "V centre mesta je obrovský problém s potravinami. Ľudia postihnutí zemetrasením musia chodiť každý deň do okrajových častí, kde dúfajú, že sa im podarí nakúpiť potraviny," doplnil Peter obraz z Kathmandu.