Rebríček najbezpečejších aeroliniek priniesla odborná stránka AirlineRatings.com. Na vrchole sa už niekoľko rokov drží austrálsky Qantas. „Je dlhodobým lídrom v bezpečnostných inováciách a jeho flotila patrí k najnovším - od privatizácie v roku 1995 je priemerný vek lietadiel 7,9 roka,“ povedal pre CNN editor stránky Geoffrey Thomas.
Airline Ratings vyhodnocuje bezpečnosť na základe porovnávania rôznych údajov ako odborných auditov, počtu smrteľných udalostí, počtu a povahy nehôd či úrovne služieb. Zo 449 monitorovaných leteckých spoločností 149 dostalo najvyššie ocenenie sedem hviezdičiek.
Tento rok stránka vydala aj zoznam top 10 najbezpečnejších nízkonákaldových aeroliniek. Sú to (v abecednom poradí):
Aer Lingus (Írsko), Alaska Airlines (USA), Icelandair (Island), Jetblue (USA), Jetstar (Austrália), Kulula.com (Juhoafrická republika), Monarch Airlines (Veľká Británia), Thomas Cook (Veľká Británia), TUIfly (Nemecko) a WestJet (Kanada).
Jedna smrť na viac ako 1,3 milióna letov
Kým rok 2013 bol jedným z najbezpečnejších rokov v histórii letectva, ten uplynulý sa vďaka udalostiam ako jedno stratené a jedno zostrelené lietadlo Malaysia Airlines, považuje za jeden z najhorších. 21 havárií so smrteľnými následkami si vyžiadalo 986 ľudských životov, čo prevyšuje desaťročný priemer. Na druhej strane, vlani havarovalo 111 lietadiel, čo je najnižšie číslo vo viac ako 80-ročnej histórii evidencie Archívu leteckých nešťastí v Ženeve.
Naposledy bol takýto nízky počet (teda 111) havárií v roku 1927. „Ak sa pozriete na tieto čísla, lietanie je stále najbezpečnejším spôsobom dopravy,“ dôvodí Kane Ray, analytik International Bureau of Aviation. Podľa správy Airline Ratings vlani prepravili lietadlá 3,3 miliardy cestujúcich na 27 miliónoch letov. „V prepočte preto vychádza aj smrteľná bilancia rekordne nízko - jeden mŕtvy cestujúci pripadá na 1,3 milóna letov,“ uvádza sa na stránke.
Najnebezpečnejšie spoločnosti
Okrem rebríčka tých najlepších zverejnila stránka aj zoznam tých, ktorým sa ušlo najnižšie hodnotenie. Iba 50 aeroliniek dostalo tri hviezdičky a menej. Jednu hviezdičku za bezpečnosť dostali iba štyri spoločnosti - dve nepálske: Tara Air a Nepal Airlines a po jednej z Kazachstanu (Scat Airlines) a Afganistanu (Kam Air). Všetky štyri majú na území Európskej únie zakázané lietať.
Zdroj: cnn.com