Forvik Kapitána Kalamitu
Otázka, komu vlastne patria Shetlandy, nemá úplne triviálnu odpoveď. Súostrovie datuje svoje prvé osídlenie štyritisíc rokov pred naším letopočtom. Historicky aj kultúrne mal tento nie práve pohostinný región bližšie skôr k Nórsku a Vikingom.
Keď sa v roku 1469 ženil dánsko-nórsko-švédsky kráľ Kristián I. s dcérou škótskeho kráľa Jakuba III., údajne prisľúbil, že ak by snáď nezaplatil veno, pripadli by doteraz sporné „škandinávske“ Shetlandy Škótsku.
Čo sa vraj aj stalo. Nie je však úplne zrejmé, na základe čoho si teraz vlastníctvo ostrovov nárokuje Británia. Legenda o nesplatenom vene je vďaka overiteľným faktom deravá ako sito a oficiálne vraj mali ostrovy pripadnúť Škótsku len počas trvania Kristiánovho sobáša.
Aspoň taký je súkromný právny názor Stuarta Hilla, dobrodruha, ktorý sa rozhodol obsadiť jeden z neobývaných shetlandských ostrovčekov s názvom Forvik. A založiť tu štát, nezávislý ako na Škótsku, tak aj na celom Spojenom kráľovstve.
Hill, prezývaný pre početné námorné nehody a stroskotania Kapitán Kalamita, ide z jednej súdnej potýčky do druhej a všade si vyrába dlhy, avšak jeho „projekt“ nezávislého Forviku má určitý potenciál.
Ako jeden z prvých podnikavcov totiž Hill začal za, nikým zatiaľ neuznanú, menu - forvické groše a guldeny, predávať pozemky a čestné občianstvo nadšencom. A záujemcovia zo Shetlandu aj z celého sveta sa do tohto špekulatívneho experimentu len tak hrnuli.
Na štyroch stálych obyvateľov Forviku dnes pripadá až osemtisíc papierových. Tešiť sa vraj môžu na nové pasy, hlasovanie na online sneme, nulové dovozné clá a veľmi mierne dane. Hill, dočasný prezident a guvernér nikým neakceptovaného štátu, sám nechodí na Forvik častejšie ako dvakrát do roka. Čo je však stále častejšie, než koľkokrát Forvik navštívil niekto z britskej kráľovskej rodiny.
O ďalších zaujímavých (ne)krajinách sa dočítate na nasledujúcich stránkach. Aby ste sa posunuli, kliknite na tlačítko: